رکورد طلاق در عربستان سعودی: 7 طلاق در ساعت


عربستان سعودی افزایش بی سابقه آمار طلاق سالانه از ابتدای سال 2022 را با میانگین 7 طلاق در ساعت گزارش کرد.

به گزارش عصر ایران به نقل از سی ان ان، این خبر در روزنامه سعودی «الیوم» و بر اساس بررسی داده های منتشر شده توسط موسسه آمار عمومی عربستان درباره پرونده های طلاق در سال 2022 است.

بر اساس داده‌های این موسسه آماری، نرخ طلاق در سال ۲۰۲۰ (۱۳۹۸) نسبت به سال قبل ۱۲.۷ درصد افزایش داشته و ۵۷ هزار و ۵۹۵ مورد به ثبت رسیده است. این در حالی است که از ابتدای امسال (2022) به طور متوسط ​​روزانه 168 طلاق اتفاق افتاده است.

بر اساس این گزارش، مهم ترین دلایل افزایش آمار طلاق در عربستان سعودی در سال های اخیر افزایش قیمت ها به دلیل شیوع کووید-19، بحران اقتصادی و گسترش استفاده از شبکه های اجتماعی است.

همچنین بر اساس این گزارش در سال های اخیر تعداد ازدواج ها در عربستان کاهش چشمگیری داشته است که دلیل اصلی آن عدم تحصیلات و گرانی جهیزیه و هزینه های زندگی و ازدواج است.

در سال های اخیر، شکاف طبقاتی نیز در جامعه عربستان به شدت افزایش یافته است.

رکورد طلاق در عربستان سعودی: 7 طلاق در ساعت

بر اساس گزارشی که سازمان عدالت و توسعه در خاورمیانه و شمال آفریقا در سپتامبر 2018 منتشر کرد، حدود 5 میلیون نفر در عربستان سعودی زیر خط فقر زندگی می کنند. جمعیت عربستان سعودی 35 میلیون نفر است و این آمار به این معنی است که از هر هفت شهروند سعودی یک نفر در این کشور نفت خیز فقیر است.

اما بر اساس آمارهای جدید، شکاف طبقاتی در عربستان سعودی در سال‌های اخیر به‌ویژه از دوران کرونا بیشتر شده است و در حال حاضر حدود ۲۰ درصد از جمعیت این کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند، یعنی از هر پنج نفر یک نفر.

فیلیپ آلستون، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور فقر، در سفر خود به عربستان سعودی در سال 2017 گفت که از شرایط بسیار دشوار زندگی فقرا در این کشور نفت خیز شوکه شده است.

اگرچه عربستان سعودی یک اقتصاد نفتی است و بیشترین درآمد را از نفت دارد و بر اساس آمار، میزان ثروت انباشته در دستان خاندان سلطنتی بیش از 1.4 تریلیون دلار تخمین زده می شود، اما توزیع این درآمد بین کشورهای مختلف طبقات مردم صادقانه نیست و تفاوت. کلاس ها در سال های اخیر در این کشور افزایش یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید