سانسور برنامه زنده تلویزیونی از عادل فردوسی پور تا حاج محمود کریمی


مهسا بهادری در خبرآنلاین نوشت: امروزه دیدن برنامه های زنده از اقصی نقاط دنیا برای همه ما امری عادی شده است و نمی توانیم تصور کنیم که این پدیده جالب تا اوایل دهه 1340 و بعد از آن به عنوان ماهواره غیرممکن باشد. در مدار قرار گرفت، کم کم تبدیل شد زندگی بشری جای خود را باز کرد، در ایران و در دوران ریاست جمهوری لاریجانی اولین برنامه های زنده از تلویزیون پخش شد، برنامه ای که طراوت، جذابیت و حتی حواشی بیشتری نسبت به برنامه ضبط شده دارد. اتفاقات لحظه ای و اقدامات آنی.در این نوع برنامه ها حساسیت بیشتری وجود دارد اما ماجرا از این قرار است که صداوسیما اجازه نمی دهد این جذابیت و اقدامات لحظه ای مجریان و مهمانان برای مخاطب باقی بماند و تیغ را از دست می گیرد. سانسور می کند و مدام با ضربات مختلف بدنه برنامه ها را می زند تا سرانجام برنامه ای برای حذف «نق زدن» از کنداکتور رادیو.

اخیرا به روشی عجیب حسابرسی شده است محمود کریمی توسط مادا بدنام دستگیر شد. در اجتماع ویژه میلاد پیامبر اکرم (ص) مراسمی در میدان ولیعصر تهران با حضور محمود کریمی برگزار شد و تلویزیون به صورت زنده این مراسم را پوشش داد. این مدا از کم حجابی ها در هیئت ها و نزدیک بودنش به سردار سلیمانی صحبت کرد که مورد استقبال و تشویق مردم تجمع کننده در میدان ولیعصر قرار گرفت اما تلویزیون به یکباره پخش برنامه را قطع کرد!

البته این اتفاقی که برای محمود کریمی افتاد اولین بار نبود که به اتفاقات مشابهی پرداختیم که در ادامه می خوانید.

تلویزیون به مداحانش رحم نمی کند

سانسور تلویزیون حتی میشم ماتیاس را هم دریغ نکرد و همزمان یکی از برنامه های او را در بیست و دومین باخمن قطع کرد.

ماجرا از این قرار است که با راهپیمایی 22 بچمن و پس از پخش شعرخوانی میثم مطیعی در یک اجتماع مردمی، صدای وی از آنتن تلویزیون قطع شد و این ماجرا حواشی بسیاری را به دنبال داشت. میثم مطیعی نیز از حذف ابیات خود در پخش زنده تلویزیونی بسیار ناراحت شد تا جایی که در صفحه شخصی خود در توییتر اینگونه واکنش نشان داد:

«حق مردم بازی و دستکاری نیست.

قانون مردم صنعت خودرو نیست.

حق الناس

قطع خواهد شد…

آهنگ در حال پخش است…

مجری: بله… میریم شهرستانها…

به نماز خواندن برمی گردند!

اما آیات مهم هنوز شنیده نشده است…

خسته نباشی!”

محمدرضا باقری مجری ویژه برنامه 22 بهمن در صفحه شخصی خود درباره قطع شدن صدای میشم مطیعی توضیح داد: تصمیم برای توقف شعرخوانی میثم مطیعی در 22 بهمن تصمیم شخصی یکی از مدیران میانی بوده است. و دستور پخش ادامه شعرخوانی را شخصا آقای دکتر جبلی کردند. گفته می شود رئیس رادیو به شدت از قطع شدن برنامه گلایه کرده و با مدیران صداوسیما درگیر شده است.

سانسور برنامه زنده تلویزیونی از عادل فردوسی پور تا حاج محمود کریمی

اکبر عبدی هم سانسور شده

شبکه سه سیما در ویژه برنامه نوروزی به میزبانی احسان علیخانی میزبان یکی از والدین یزدی به همراه چهار فرزندش بود و اکبر عبدی نیز در برنامه حضور داشت و با مهمانان شوخی کرد و چندین بار موضوع را مطرح کرد تا اینکه در این قسمت از برنامه. برنامه به طور ناگهانی متوقف شد و علیخانی مجبور شد برای ادامه برنامه از میزبانی اکبر عبدی صرف نظر کند.

محبوب ترین مجری تلویزیون

عادل فردوسی پور همواره یکی از جنجالی ترین و پرحاشیه ترین مجریان و چهره های فرهنگی کشور بوده است، مردی که بارها پخش زنده اش قطع شده و تصمیم به ترک برنامه یا پایان زودهنگام آن گرفته است.

آخرین اتفاقی که برای این مجری افتاد این بود که عادل فردوسی پور در سال 1997 و در روز فینال فرصت گفتگوی صریح با اینفانتینو در مورد مسائل مختلف از جمله تغییر قوانین را پیدا کرد. روزها فردوسی پور با انتشار این مصاحبه می خواست موضوع قانون بازنشستگی را به شکلی جدید مطرح کند که اجازه پخش آن را نداشت.

رسانه های مجازی گزارش دادند که برنامه نود در تاریخ 12 اکتبر 2017 به دلیل پخش زنده دیدار تیم های ملی اسپانیا و انگلیس پخش نشد. اما برخی رسانه ها گمانه زنی هایی را درباره اختلافات عادل فردوسی پور و علی فروغی مدیر شبکه سه مطرح کرده اند.

شواهد نشان می دهد که این برنامه در تاریخ 9 مهر 1396 پخش شد و همه انتظار داشتند که این برنامه در زمان مناسب پخش شود، اما اطلاعیه ای از سوی رئیس روابط عمومی شبکه سوم سیما صادر شد. با این توضیحات: «با توجه به رفتار غیرحرفه ای تهیه کننده و مجری برنامه نود در عدم پخش این برنامه بعد از بازی انگلیس و اسپانیا در روز دوشنبه گذشته و ادامه رفتار غیرعادی وی در مصاحبه بر خلاف اطلاعیه گروه ورزشی، برنامه مذکور این هفته پخش نخواهد شد.» این به معنای عدم پخش این برنامه در هفته آینده بود.

حتی در یکی از پخش ها خود عادل فردوسی پور نیم ساعت زودتر از برنامه اش خارج شد و دلیل آن را این بود که مدام با مدیران آنتن برای گرفتن وقت درگیر بود و به همین دلیل برنامه اش را نیم ساعت زودتر به پایان رساند.

سانسور برنامه زنده تلویزیونی از عادل فردوسی پور تا حاج محمود کریمی

رشیدپور و برنامه نیمه تمام

با این حال نه تنها عادل فردوسی پور برنامه خود را نیمه کاره رها کرد، رضا رشیدپور نیز یک بار این کار را کرد، ماجرا به 18 اردیبهشت 1397 برمی گردد، رضا رشیدپور در برنامه خود دوربین مخفی برای دریافت وام و حواله بانک مرکزی تهیه کرد که می خواست آن را پخش کند. این فیلم چندین بار اما هر بار عوامل پشت صحنه او را به بهانه ای از این کار منع کردند تا اینکه رشیدپور به صورت زنده و طنزآمیز روی آنتن گفت آقا هر چه را پخش کردند، اما او باز هم موفق شد به خواسته خود عمل کند. این اتفاق نیفتاد. به همین دلیل برنامه را ترک کرد و مجری دیگری به جای او خداحافظی کرد.

البته موضوع این نیست که با مجریانی که برنامه شان را ترک کرده اند، برخورد نکنیم، بنابراین از نمایش «شب شیشه ای» رضا رشیدپور پرهیز می کنیم. که در اواخر دهه 1980 میزبان گرجستان سیروس بود. این برنامه در میانه سخنرانی سیروس به طور ناگهانی به پایان رسید. مرحوم گرجستانی در این پخش در حال صحبت از خاطره ای از مایکل جکسون بود که ناگهان رشیدپور صحبت او را قطع کرد و ادامه شرح خاطره گرجی را به بهانه تمام شدن وقتش به برنامه دیگری موکول کرد.

احتمالاً به دلیل تعریف و تمجید این هنرمند از خواننده آمریکایی مایکل جکسون، کارگردان تصمیم گرفت برنامه را به پایان برساند و سخنرانی خود را قطع کند.

منتقدی که از زیر تیغ سانسور گذشته است

علی درسکار، منتقد سینما و تلویزیون، مجری برنامه های تلویزیونی بود. یکی از این برنامه‌ها این شب‌ها بود که زمانی شخصی در پیامی به نام دین، اسلام و عاشورا محلی برای تمسخر مردم و راهی برای رسیدن به اهدافشان بود، درسککار نیز در برنامه این شب‌ها که در سال 1394 از شبکه چهارسیما پخش شد، حضور یافت. شبکه این پیام را بخواند. درسکار پس از خواندن این پیام شروع به توضیح در مورد واسطه های مذهبی و افرادی کرد که از اسلام برای رسیدن به اهداف خود استفاده می کنند و آنها را محکوم کرد و این افراد را متدین دانست. این برنامه که به صورت زنده پخش می شد در آن زمان هیچ خللی در سانسور نداشت، اما از عصر روز بعد هیچکس برنامه «در شب» و علی درسکار را در تلویزیون ندید.

«فرمول یک» و فرمول عجیب تلویزیون

علی ضیا ویژه برنامه نوروزی فرمول 1 را از شبکه یک سیما پخش کرد و امیرحسین رستمی نیز پس از سال ها به صورت زنده در این برنامه حضور یافت و شروع به انتقاد از وضعیت معیشتی مردم کرد، این انتقاد تقریباً 7 دقیقه طول کشید در حالی که علی ضیا مجبور شد. به بهانه دیدن عنصری صحبت رستمی را متوقف کند و بعد رستمی دیگر در برنامه حاضر نشد.

با این مقوله ای که نوشته شد فقط برنامه های مهران مدیری و رامبد جوان سانسور نشد و دلیلش پخش زنده نبودن برنامه هایشان است اما اینها مسائلی است که در ذهن همه مانده و بازتاب گسترده ای داشته است. حالا نکته ماجرا این است که اگر در برنامه ای نباید آزادی بیان وجود داشته باشد یا موضوعی وجود دارد که تلویزیون اجازه نمایش آن را ندارد، چرا صداوسیما چندین بار هزینه می کند و برنامه زنده می کند؟

دیدگاهتان را بنویسید