سردرد یکطرفه چپ (علت و درمان های خانگی)


سردرد می تواند یک رویداد نگران کننده باشد ، به ویژه اگر علت آن مشخص نباشد. با این حال ، سردرد بسیار شایع است و حدود 50 درصد از بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می دهد. دو نوع سردرد وجود دارد: اولیه و ثانویه. علائم این دو نوع سردرد می تواند متفاوت باشد ، اما گاهی علائم آنها شبیه به هم است و این تشخیص آنها را دشوار می کند.

یکی از شایع ترین سردردها سردرد یک طرفه است که می تواند ناشی از میگرن ، سردرد خوشه ای یا حتی سردرد تنشی باشد. این نوع سردرد می تواند سردرد اولیه یا ثانویه باشد.

چرا سمت چپ سرم درد می کند؟

علل و عوامل سردرد چپ شامل موارد زیر است:

میگرن

بیماریهای جدی و عمده باعث سردرد اولیه نمی شوند. در واقع بیشتر سردردهای سمت چپ ناشی از میگرن است که علائم ناتوان کننده و آزاردهنده ای نیز دارد. میگرن چپ با علائم زیر همراه است:

 • احساس درد چاقو در سر چپ (یا راست)
 • حالت تهوع
 • او عود کرد
 • حساسیت به صدا (فونوفوبیا)
 • حساسیت به نور (فتوفوبی)
 • درد ضربان دار ، احساس تپش یا ضربان در سر که اغلب با حرکت تشدید می شود
 • دردی که بین 6 تا 72 ساعت یا گاهی بیشتر طول بکشد

گاهی اوقات علائم میگرن به حدی شدید است که بیمار فقط می خواهد در یک اتاق تاریک دراز بکشد و ثابت بماند. میگرن معمولاً در اثر صداها ، بوها یا غذا ایجاد می شود و گاهی اوقات انواع خاصی از نور مانند نور فلورسنت می تواند باعث ایجاد میگرن شود. استرس و تغییرات هورمونی نیز می توانند محرک میگرن در نظر گرفته شوند.

انواع سردرد (جدید و جدی) ، علل و روشهای ساده درمان

میگرن معمولاً با استراحت در اتاق تاریک یا مصرف داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن برطرف می شود. در برخی موارد ، پزشک ممکن است داروهایی مانند Imitrex را تجویز کند.

نوشتن تعداد دفعاتی که فرد مبتلا به میگرن است می تواند به ردیابی علائم و شناسایی عوامل محرک کمک کند. برای درمان میگرن های مکرر یا میگرن هایی که به درمان پاسخ نمی دهند ، باید به متخصص مراجعه کنید.

سردرد تنشی

سردردهای تنشی شایع تر از میگرن است و معمولاً زنان را بیشتر از مردان درگیر می کند. این نوع سردردها عمدتا کل سر و پشت چشم را درگیر می کنند ، اما می توانند باعث ایجاد سردردهای یک طرفه در سمت چپ نیز شوند.

اکثر افراد مبتلا به سردرد تنشی آن را احساس فشار یا سفتی در سر توصیف می کنند که در طول روز یا عصر بدتر می شود. سردرد تنشی می تواند با درد گردن و شانه و همچنین حساسیت به نور ، تاری دید و حالت تهوع همراه باشد.

علائم سردرد عصبی و 4 راهکار سریع خانگی

این نوع سردرد می تواند ناشی از انواع مشکلات عضلانی از جمله آسیب های گردن ، استرس و سفتی در عضلات گردن و شانه و همچنین وضعیت بد بدن یا خواب نامناسب باشد که باعث گردن درد می شود. درمان سردرد تنشی شامل از بین بردن علت زمینه ای است. به عنوان مثال ، ایبوپروفن برای درمان التهاب عضلات گردن که باعث سردرد تنشی می شود ، استفاده می شود.

سردرد خوشه ای

سردردهای خوشه ای ، مانند میگرن ، معمولاً در یک طرف سر ایجاد می شوند و همانطور که از نامش پیداست ، به صورت دوره ای یا خوشه ای ظاهر می شوند. این نوع سردرد معمولاً درد شدیدی دارد و می تواند از روزها تا هفته ها طول بکشد و معمولاً در پشت یک چشم ایجاد می شود.

سردردهای خوشه ای معمولاً باعث بیدار شدن بیمار در حین فرایند خواب می شود و می تواند باعث پارگی ، قرمزی و احتقان چشم آسیب دیده شود. سردردهای خوشه ای همچنین می توانند علائم دیگری مانند قرمزی و تورم در اطراف چشم ، افتادگی پلک ها یا تنگ شدن مردمک ایجاد کنند.

سردردهای خوشه ای 15 دقیقه تا 3 ساعت در روز طول می کشد و می تواند 6 تا 12 هفته طول بکشد. بیمار می تواند شش ماه تا یک سال قبل از بهبودی با سردرد مبارزه کند. اغلب برای تعیین علت و درمان سردرد خوشه ای مراجعه به کلینیک های تخصصی سردرد ضروری است. داروهای بدون نسخه نیز می توانند مفید باشند ، اما در بیشتر موارد این نوع سردرد قبل از کار مسکن ها برطرف می شود.

چگونه سردرد سینوسی را درمان کنیم؟ (و تفاوت با میگرن)

سایر علل سردرد چپ

درد سر چپ می تواند ثانویه به عوامل دیگر مانند مشکلات زمینه ای زیر باشد:

 • التهاب
 • ضربه سر
 • آرتریت زمانی
 • سینوزیت
 • قطع شریان مهره ای یا کاروتید

سکته مغزی و تومورهای مغزی نیز می توانند باعث سردرد سمت چپ شوند. اما سردردهای ناشی از تومورهای مغزی یا سکته مغزی اغلب با دوبینی ، ضعف در یک طرف بدن ، مشکل در صحبت کردن و سایر علائم عصبی همراه است.

منبع 1 منبع 2

دیدگاهتان را بنویسید