سرنوشت مبهم توافق هسته ای / روح برجام؟


گری گراپو؛ او سفیر سابق ایالات متحده در عمان و یکی از اعضای برجسته مرکز مطالعات خاورمیانه در دانشکده مطالعات بین المللی کوربل دانشگاه دنور است. وی نزدیک به 40 سال تجربه دیپلماسی و سیاست گذاری عمومی در بخش های مختلف دولتی، خصوصی و غیرانتفاعی دارد. او مشاور سیاسی سفارت آمریکا در بغداد، عراق و سرپرست کاردار و معاون سفیر آمریکا در ریاض، عربستان سعودی بود.

به گزارش فرارو به نقل از Fairobserver; بهترین چیزی که در مورد توافق هسته ای ایران یا برنامه جامع اقدام مشترک می توان گفت این است که مذاکرات برای تمدید توافق متوقف شده است. بدترین چیزی که می توان در مورد برجام گفت این است که این برجام در حال مبارزه برای بقا است. با این حال، وضعیت فعلی ممکن است در واقع به نفع هر دو دولت ایران و آمریکا باشد.

در مذاکرات غیرمستقیم، مذاکره کنندگان ایرانی از ملاقات رو در رو با همتایان آمریکایی خود امتناع می ورزند و هر دو طرف مجبور می شوند از طریق میانجیگران اروپایی خود کار کنند. پس از 16 ماه جلسات بی نتیجه، مذاکرات در ماه اوت به نتیجه نرسید. ایران پس از اتخاذ مواضع «معقولانه» از سوی آمریکا، آمادگی خود را برای بازگشت به میز مذاکره اعلام کرد. ایالات متحده همچنین گفت که ایران باید یک “رویکرد واقع بینانه” اتخاذ کند.

با این حال، دلایل ظاهری این قطع ارتباط بیشتر ریشه در چندین موضوع مهم دارد که ممکن است مصالحه در مورد آنها ممکن نباشد. اول، ایران به دنبال تعهد الزام آور طرف آمریکایی است که ایالات متحده به طور یکجانبه یک توافق جدید را لغو نخواهد کرد، مشابه آنچه دونالد ترامپ در سال 2018 انجام داد. مذاکره کنندگان آمریکایی به وضوح و صریح پاسخ داده اند که هیچ تضمینی نمی تواند فراتر از دولت فعلی تمدید شود. از ایالات متحده آمریکا در اینجا پیشنهادی وجود دارد که بایدن می تواند یک برجام جدید را برای تصویب به سنای ایالات متحده ارائه کند تا ایران بتواند به آنچه می خواهد برسد. با این حال، دولت بایدن هیچ قصدی برای انجام این کار ندارد و به دلایل خوب، مطلقاً هیچ نشانه ای وجود ندارد که بتواند دو سوم اکثریت مورد نیاز برای تایید را به دست آورد. حتی سناتورهای دموکرات نیز می توانند به آن رای منفی دهند. تصویب برجام در مجلس سنای آمریکا اتفاق نخواهد افتاد و حتی تصور مطرح شدن آن از سوی دولت آمریکا به سنا نیز احمقانه است.

دومین موضوعی که تمدید توافق هسته ای را متوقف می کند، تحقیقات پادمان های آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) در مورد فعالیت های هسته ای گذشته ایران است. این تحقیقات به ادعای تلاش ایران برای توسعه برنامه تسلیحات هسته‌ای در سال 2002 بازمی‌گردد. به عنوان بخشی از شرایط تمدید برجام، ایران خواستار بسته شدن این تحقیقات است. ایالات متحده برخلاف توافقنامه 2015، استدلال کرده است که این اختیار را ندارد که به آژانس دستور دهد تحقیقات را متوقف کند. در سال 2015، زمانی که آژانس بین المللی انرژی اتمی رئیس دیگری داشت، ایالات متحده و سایر کشورهای برجام، آژانس را متقاعد کردند که تحقیقات را پایان یافته اعلام کند.

پس از خروج آمریکا از برجام و تغییر رهبری در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تحقیقات مجدداً آغاز شد و هنوز به نتیجه نرسیده است. رافائل گروسی، مدیرکل جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در دسامبر 2019 کار خود را آغاز کرد، قصد خود را برای انجام مأموریت آژانس برای تکمیل تحقیقات و ارائه گزارش نهایی به صراحت اعلام کرده است. گزارش او احتمالاً نقض‌های ایران در اوایل دهه 2000 را در مورد سرپوش گذاشتن بر برنامه توسعه تسلیحات هسته‌ای خود، نقض معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، که ایران یکی از امضاکنندگان آن است، توصیف می‌کند.

بنابراین، این شکاف های شناخته شده ای هستند که قبل از انعقاد یک توافق جدید یا تمدید توافق باقی می مانند. با این حال، نگرانی های سیاسی نیز در مورد تمدید توافق در طرف آمریکایی و ایرانی وجود دارد.

طرف ایرانی مطمئناً می‌داند که دولت بایدن نمی‌تواند با توافقی دائمی موافقت کند که دولت‌های آینده ایالات متحده را ملزم به رعایت مفاد آن کند. علاوه بر این، ایران می‌داند که دولت بایدن توافقی را که در آخرین مذاکرات حاصل شد به سنای آمریکا ارسال نخواهد کرد، زیرا در آنجا با شکست آشکار مواجه خواهد شد. چنین اقدامی به نفع ایران نیز نخواهد بود.

با این حال، طرف ایرانی می‌خواهد اطمینان حاصل کند که برجام جدید به اندازه کافی برای منافع اقتصادی کلیدی، مانند لغو تحریم‌های مالی و ازسرگیری صادرات نفت، برای کمک به تهران دوام می‌آورد. احیای برجام احتمالاً وضعیت رو به وخامت کنونی اقتصاد ایران را بهبود می بخشد و با تقویت وضعیت اقتصادی، جایگاه دولت ایران را در بین مردم آن کشور که با کاهش مستمر کیفیت زندگی مواجه بوده اند، تقویت خواهد کرد. و سطح درآمد از سال 2012.

بیایید در مورد سیاست آمریکا صحبت کنیم. ایران به خوبی می داند که حزب دموکرات بایدن در انتخابات میان دوره ای ماه آینده آمریکا با آزمونی کلیدی روبرو است که نتیجه آن کنترل مجلس نمایندگان و سنای آمریکا را تعیین خواهد کرد. نظرسنجی‌های کنونی نشان می‌دهد که جمهوری‌خواهان در انتخابات مجلس نمایندگان کمی پیشتاز هستند. با این حال، نظرسنجی های اخیر نشان می دهد که وضعیت دموکرات ها در حال بهبود است.

بنابراین استدلال ایران می‌تواند این باشد که تداوم کنترل دموکرات بر کنگره می‌تواند نشانه‌ای از شانس دموکرات‌ها در انتخابات 2024 باشد. بنابراین انتظار تا انتخابات اوایل آبان ممکن است به نفع ایران باشد.

این تعلیق همچنین منافع دولت آمریکا را تامین می کند. این احمقانه است که جو بایدن موضوع توافق هسته ای ایران را که می تواند بحث برانگیزترین موضوع امنیت ملی شود، وارد بحث های پیش از انتخابات کند. اگر این کار را انجام دهد، به نفع نامزدهای جمهوری خواه خواهد بود و آنها به راحتی می توانند مخالفان دموکرات خود را با بهره برداری از معایب برجام جدید شکست دهند. بنابراین، فعلاً مسکوت ماندن بحث برجام و مذاکرات هسته ای با ایران تصمیمی است که کاملاً ناشی از عقل سلیم سیاسی بایدن است. و بعد از انتخابات کنگره آمریکا؟

بعد، مذاکرات بعد از انتخابات 17 آبان چه خواهد شد؟ میل بایدن پایان دادن به مذاکرات و دستیابی به یک توافق واقعی است. موضع ایالات متحده در مورد ادامه تعهدات و تحقیقات آژانس بین المللی انرژی اتمی تغییر نخواهد کرد. موضع آمریکا یا «بگیر و بگیر یا رها کن» خواهد بود، به این معنی که باید متن فعلی را که در ماه اوت پیشنهاد شد، بپذیریم.

با این حال فشار بر ایران هر روز بیشتر می شود. اعتراضات در ایران متوقف نمی شود. بسیاری از تظاهرکنندگان نیز به دنبال فرصت های اقتصادی بیشتر و بهبود استانداردهای زندگی هستند. تمدید برجام به طور بالقوه می تواند امید به بهبود وضعیت اقتصاد ایران و رفاه شهروندان آن را افزایش دهد. صرف نظر از این، هیچ برجامی نظام سیاسی ایران را مجبور به از دست دادن کنترل سیاسی نخواهد کرد.

بنابراین، سیاست داخلی بدون شک نقش زیادی در سرنوشت برجام ایفا کرد. حالا این یک برد-برد برای هر دو طرف است. با این وجود، پس از 8 نوامبر، برجام با آینده ای بسیار نامشخص مواجه است که حتی حمایت های ارائه شده برای بقای آن نیز ممکن است نتواند آن را زنده نگه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید