سفر بایدن به عربستان سعودی استقرار حکومت محمد بن سلمانیک کارشناس مسائل منطقه خاطرنشان کرد: بن سلمان علاوه بر اقداماتی برای تقویت موقعیت خود در منطقه، تلاش می کند راه را برای جانشینی بن سلمان به عنوان پادشاه عربستان هموار کند.

حسن هانی زاده در گفت وگو با ایسنا، با ارزیابی اهداف محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در سفر به برخی از کشورهای منطقه از جمله قاهره و اردن، اظهار کرد: جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در عربستان و منطقه برای هموار کردن راه. راهی برای جانشینی محمد بن سلمان، پادشاه عربستان سعودی.

وی افزود: پیش بینی آمریکا و برخی از قدرت های غربی این است که در سال 2022 یک سری تغییرات در عربستان رخ خواهد داد و این تغییرات باعث می شود بن سلمان خود را به عنوان رهبر و پادشاه مطلق عربستان معرفی کند. به عنوان مثال، او به بسیاری از رسانه ها در عربستان دستور داده است که تعدادی از این اسناد را تهیه کنند.

این کارشناس منطقه خاطرنشان کرد: سفر بن سلمان به اردن و مصر نشان می دهد که اقدامات وی برای کسب قدرت کاملا جدی است، ضمن اینکه کشورهای عربی منطقه نیز آماده پذیرش بن سلمان به عنوان پادشاه عربستان هستند. سفر بایدن نیز این موضوع را تایید خواهد کرد.

هانی زاده ادامه داد: علیرغم روش ها و رفتارهای تهاجمی که بن سلمان در طول این سال ها به عنوان یکی از قوی ترین شاهزادگان عربستان داشته است، به او فرصت قدرت گرفتن در عربستان داده می شود. پیش از این جو بایدن و تیمش با بن سلمان در عربستان به ویژه پرونده های او از جمله ترور جمال حشقجی که نتیجه منفی در کارنامه بن سلمان محسوب می شود، مخالفت کردند، اما اکنون نگرش آمریکا تغییر کرده است و من از منافع آمریکا می پرسم. بن سلمان به قدرت می رسد. از سوی دیگر عربستان سعودی در تلاش است تا نگرش خود را نسبت به آمریکا تغییر دهد.

وی در خصوص موضع و رویکرد بن سلمان به روابط خود در منطقه به ویژه ایران گفت: وی بسیار جدی بود و تغییر جدی در رویکرد خود به این موضوع ایجاد کرد. شاهد نباش

هانی زاده گفت ایران و عربستان سعودی در یک سال گذشته در بغداد مذاکره کرده اند، اما بیشتر تلاش های عربستان سعودی برای خروج از انزوای سیاسی جهان تاکتیکی به نظر می رسد، در غیر این صورت بعید است این اتفاق بیفتد. به نظر می رسد سیاست های ایران به شدت تغییر کرده است.

انتهای پیام/

جادوگران

دیدگاهتان را بنویسید