سمعک و دلایلی که افراد مسن از آنها استفاده نمی کنند


استفاده كردن سمعک سمعک برای بسیاری از سالمندانی که به دلیل افزایش سن دچار کم شنوایی می شوند ضروری است. Presbycusis یک اصطلاح پزشکی برای کاهش شنوایی ناشی از افزایش سن است و شایع ترین علت کاهش شنوایی در افراد مسن است.

انواع سمعک

در بیشتر موارد ، این نوع کم شنوایی غیرقابل درمان است و بهترین راه حل استفاده از سمعک است. بر اساس مقاله ای که در مجله Ear، Nose and Throat منتشر شده است ، کاهش شنوایی در 50 درصد سالمندان بین 75 تا 84 سال رخ می دهد و تا سن 94 سالگی به 95 درصد افزایش می یابد.

نیاز به استفاده از سمعک در افراد مسن با معاینه کامل پزشکی مشخص می شود و بنابراین یک متخصص شنوایی شناسی برای راهنمایی سالمندان قبل ، حین و بعد از خرید سمعک مورد نیاز است.

اما نکته جالب در اینجا این است که طبق آمار ، با وجود معایب و مشکلات قابل توجه ناشی از کم شنوایی در افراد مسن ، تنها حدود 20 درصد از آنها سمعک خریداری کرده اند و بسیاری از آنها به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند.

چرا سالمندان از سمعک استفاده نمی کنند؟

اگر شما یک فرد مسن هستید که از کم شنوایی رنج می برد و در برابر استفاده از سمعک مقاومت کرده است ، باید بدانید که بسیاری از دلایل رایج برای عدم تمایل به استفاده از سمعک بی معنی است:

قضاوت اجتماعی در مورد سمعک

سازگاری با مشکلات مربوط به سن برای بسیاری از سالمندان دشوار است. در فرهنگ عمومی جامعه ، جوانان یک امتیاز محسوب می شوند و سالمندان نگران کاهش امتیازات اجتماعی خود در جامعه هستند.

در این شرایط ، افراد مسن می توانند از هرگونه سمعک مانند سمعک یا عصا برای جلوگیری از قضاوت خودداری کنند ، اما آیا شما به عنوان یک فرد مسن دارای مشکلات شنوایی ، آیا واقعاً فکر می کنید که مردم مجبورند دائماً کلمات خود را برای شما تکرار کنند؟ آیا آنها شما را پیر نشان نمی دهند؟

دلایل استفاده از سمعک

مشکلات سازگاری افراد مسن با سمعک:

مطالعه شایع ترین دلایل رد سمعک توسط افراد مسن بسیار مشکل است. به عنوان مثال ، برخی از افراد مسن احساس می کنند که برای نصب این دستگاه بسیار بزرگ شده اند و نمی توانند نحوه صحیح استفاده از آن را بیاموزند.

این یک شکایت رایج است که توسط افراد مسن شنیده می شود. اما به عنوان یک فرد مسن ، آیا زمانی را که استفاده از ریموت کنترل تلویزیون برای شما دشوار بود یاد می گرفتید در حالی که نحوه استفاده از آن را یاد می گرفتید و اکنون زندگی راحت تری دارید؟

مشکل ظاهر سمعک:

سازندگان سمعک می دانند که جذابیت سمعک عامل مهمی است. این یکی از دلایلی است که باعث می شود سمعک ها کوچکتر شوند (اگرچه وسایل کوچکتر لزوماً بهتر نیستند).

سمعک های امروزی را می توان در گوش افراد مسن پنهان کرد. اما اگر سمعک قابل مشاهده باشد ، آیا این واقعاً یک مشکل بزرگ است؟ آیا نگران هستید که کسی عینک شما را به همین شکل ببیند؟

داشتن انتظارات غیر واقعی در مورد سمعک:

شاید از دوستان شنیده باشید که سمعک ها به درستی کار نمی کنند. در بسیاری از موارد ، تجربه ضعیف در استفاده از سمعک به دلیل ارزیابی ضعیف و استفاده نادرست از دستگاه است.

اما لازم است بدانید که استفاده از سمعک حتی در بهترین شرایط شنوایی به حالت قبلی خود بر نمی گردد. سمعک یک ابزار مفید است ، اما کم شنوایی را درمان نمی کند. به همین دلیل به آنها کمک می گویند.

مزایای سمعک

هزینه تهیه سمعک

برخی از بیمه ها هزینه سمعک را پوشش نمی دهند و ممکن است برای سالمندان بسیار گران باشد. برای برخی از افراد با درآمد ثابت ، این یک نگرانی واقعی است. یک سمعک معمولی 2500 دلار هزینه دارد ، اما اگر به درستی نصب و استفاده شود ، سمعک می تواند ارزش سرمایه گذاری را داشته باشد.

سمعک بخرید

اگر مطمئن هستید که از سمعک خود استفاده می کنید ، باید آن را به روش صحیح انجام دهید. با پزشک خود مشورت کنید. در بیشتر موارد ، باید به متخصص گوش ، حلق و بینی ارجاع داده شود. برخی از علل کاهش شنوایی در سالمندان قابل اصلاح است و موفقیت سمعک شما به ارزیابی مناسب بستگی دارد.

اگر متخصص معتقد باشد که ارزیابی شنوایی ضروری است ، این کار معمولاً توسط شنوایی شناس انجام می شود.

متخصص شنوایی شناسی یک فرد تحصیل کرده و حرفه ای است که برای اندازه گیری کم شنوایی و انتخاب و آموزش نوع مناسب سمعک به افراد سالم یا ناشنوا آموزش دیده است.

هنگام خرید سمعک چه انتظاری باید داشته باشید

سمعک ها معمولاً برای افراد مسن سفارشی ساخته می شوند. متخصص شنوایی شناسی هنگام نصب بر روی سمعک با سالمندان مشورت و آموزش می دهد.

معمولاً باید انتظار داشته باشید که به دلیل مشکل یا نقص در سمعک بتوانید با خدمات پس از فروش سمعک تماس بگیرید.

آنچه یک متخصص شنوایی شناسی انجام می دهد:

توضیح کاملی در مورد نوع کم شنوایی در افراد مسن و نوع سمعک هایی که برای آنها مناسب است ، ارائه دهید

توضیح دهید که چرا یک یا دو سمعک توصیه می شود

تمام هزینه ها از جمله خرید ، سرویس ، تعمیرات و گارانتی را توضیح دهید

بعد از نصب سمعک در اولین استفاده از افراد مسن آزمایش کنید

دستورالعمل استفاده و نگهداری سمعک

سمعک یک دستگاه نسبتاً گران است ، اما در بیشتر موارد به خوبی کار می کند و بهترین راه حل برای اکثر موارد کم شنوایی در افراد مسن است.

افراد مسن برای استفاده بهینه از سمعک و در حین خرید و بعد از خرید سمعک باید با متخصص گوش ، حلق و بینی مشورت کنند.

استفاده از سمعک

اقدامات احتیاطی برای استفاده از سمعک

اگرچه امکان خرید سمعک به صورت رایگان از یک فروشگاه وجود دارد ، اما بهتر است قبل و حین خرید با متخصص شنوایی شناسی متوقف شده و مشورت کنید.

هرگز بدون مراجعه به پزشک سمعک نخرید. سمعک ها باید سفارشی ساخته و نصب شوند.

هرگز سمعک را از طریق پست خریداری نکنید.

اگر یک فرد مسن دچار کم شنوایی است یا صدای جیغ می شنود ، باید با متخصص شنوایی شناسی مشورت کند.

جرم گوش می تواند در مجرای گوش ایجاد شود و سمعک ها باید تمیز و تنظیم شوند.

سمعک که به درستی کار نمی کند باید برای معاینه و تنظیم مجدد نزد متخصص برده شود.

اولین مرکز پرستاری سلامت با دارا بودن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سالها تجربه در ارائه خدمات مراقبت از منزل و پرستاری ، با کادر مجرب و متخصص خود آماده خدمات رسانی شبانه روزی به شهروندان عزیز می باشد.

پرسنل مجرب این مرکز در قالب پرستاران ارشد ، پرستاران بیمار و پرستاران اطفال همواره خدمات را با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبت و پرستاری ارائه نموده و آسایش و امنیت شما عزیزان را در اولویت اول خود قرار داده اند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر کافی است با کارشناسان این مرکز تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید.
هشدار! این مقاله فقط برای اهداف آموزشی است و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص خود مشورت کنید.
لطفاً به این مقاله امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید