سکوت مشکوک در برابر واردات رمدسیویر آلوده


امید صبور

گزارش های رسمی سازمان غذا و دارو از واردات داروی آلوده رمدسیویر به کشور حکایت دارد. علیرغم اهمیت آن، توضیح روشنی درباره علت و معلول آن ارائه نشده است.

سخنان و آمار بهرام چین، رئیس سازمان غذا و دارو در افتتاحیه هفدهمین دوره نمایشگاه ایران فارما، موضوع قدیمی اما همیشه مطرح مافیای دارو در کشورمان را زنده کرد. وی در این مدت به دلیل مشکلاتی از جمله کمبود سرم، کمبود آنتی بیوتیک و تبعات اجرای طرح بزرگ دروار زیر ذره بین نمایندگان مجلس و رسانه ها قرار گرفته است و به آمار قابل توجه واردات کالا اشاره کرد. رمدسیویر داروی شناخته شده برای درمان کووید 19 اعلام کرد که تنها در سال گذشته 6 هزار میلیارد تومان از این دارو در سبد دارویی کشور بوده است.

وزارت دارایی با ارزیابی این میزان به عنوان یک آمار عجیب برای سبد دارویی کشور، در مورد واردات سایر داروهای مربوط به درمان ویروس کرونا و همچنین آمار مهم مربوط به سال ۲۰۱۹ توضیحی نداد.

آمار شگفت انگیز

وقتی این سخنان با آمار علیرضا زالی، فرمانده وقت ستاد مقابله با کرونا در تهران که مردادماه سال گذشته ارائه شده بود مقایسه می‌شود، بخش دیگری از ماجرا را آشکار می‌کند. طبق آمار این مقام مسئول، کشورمان ۷۲۰ میلیون یورو برای داروی رمدسیویر (تا زمان انتشار این مصاحبه) هزینه کرده است، در حالی که این پول باید برای واکسن مصرف می شد.

البته رقم مذکور مجددا افزایش یافت و مهدی عسگری نماینده کرج در شورای اسلامی در مردادماه امسال که قصد داشت از بهرام عین اللهی وزیر بهداشت دولت رئیس جمهور در صحن علنی مجلس سوال کند. ملت، وی رسما اعلام کرد که طبق استعلام ها و بررسی های خود 850 میلیون دلار برای واردات داروی رمدسیویر هزینه شده است که اگر این مقدار را 23 هزار تومان محاسبه کنیم، حدود 20 هزار میلیارد تومان برای واردات این دارو هزینه شده است. دارو به تنهایی

به نظر می رسد با نگاهی به ارقام فوق – مشخص نیست چرا رئیس سازمان غذا و دارو تنها به قسمت کوچکی از آنها اشاره کرده است – باید اثر انگشت حامیان و مدیران واردات این محصول به جای واکسن کرونا. به طور جدی پیگیری شود تا مشخص شود چرا بسته درمانی کووید-19 کشور به طور یکجانبه این دارو را دارد.

تضاد منافع جدی در کمیسیون کرونا

این ردپای زمانی حساس‌تر و جدی‌تر می‌شود که سوال از وزیر بهداشت در صحن علنی مجلس مطرح شد و همچنین تضاد منافع جدی در فعالیت‌های برخی از اعضای کمیته علمی کرونا وجود دارد. و یکی از این اعضا به واردات موادمخدر مشغول بوده است که نامبرده فعالیت تبلیغاتی و رسانه ای داشته است تا با اعمال فشار و اعمال نفوذ بر افکار عمومی این دارو در پروتکل درمان موارد فوق قرار گیرد. -بیماری ذکر شده

اکنون برگه جدیدی از ابهام در مورد فشار مشکوک برای واردات گسترده این دارو به کشور و یکی از مقامات سازمان غذا و دارو در پایان ماه اوت سال جاری و تنها چهار روز پس از فشار مجلس به وزیر بهداشت به دلیل مشکلات مربوط به این دارو ظاهر شده است. درمان کرونا از جمله واردات رمدسیویر با ارسال اطلاعیه ای به یکی از شرکت های دارویی فعال کشور از بروز مشکلات جدی در داروی رمدسیویر توزیعی این شرکت خبر داد.

توزیع داروهای سمی برای درمان کرونا

در این نامه خاطرنشان شده است که داروی مذکور ساخت شرکت هلث بیوتک و توسط «اس. P’ وارد کشور ما شده است، از نظر آزمایشات میکروبی و اندوتوکسین غیرقابل قبول بوده و باید نسبت به جمع آوری داروی مذکور اقدام فوری صورت گیرد و نتیجه اولیه جمع آوری ظرف دو هفته از تاریخ اعلام شده به سازمان غذا و دارو ارسال شود. تاریخ. برای صدور نامه

بر اساس تعاریف علمی، اندوتوکسین سمی است که در باکتری ها وجود دارد و پس از تجزیه یا مرگ یا از هم پاشیدگی سلول باکتری آزاد می شود. اگرچه در ابتدای این نامه نام یکی از شماره سریال های داروی مذکور درج شده است، اما در ادامه برای سایر محصولات سریال وارداتی دستور توقف و توقف صادر می شود و از شرکت واردکننده درخواست می شود نمونه آن را تحویل دهد. این سریال در اسرع وقت به موسسه مذکور ارسال شود.

نکته قابل توجه در اطلاعیه شماره 46850 این است که دارو مجوز ورود اضطراری را از شرکت واردکننده دریافت کرده است، در حالی که اگر مجوز ورود از سوی سازمان غذا و دارو کمی قبل از صدور این نامه صادر شده است، مشخص نیست که چرا چنین نامه ای صادر شده است. مجوز اورژانس در زمانی صادر شد که واکسن فراوان و کاهش جدی تعداد مبتلایان وجود دارد و اگر مربوط به مدت‌ها قبل است چرا آزمایش و شناسایی میکروب انجام می‌شود؟ آلودگی این دارو با این تاخیر دنبال شد؟!

ضمن اینکه این موضوع نیز در جای خود باید بررسی شود که چرا حمیدرضا اینانلو، مدیرکل دارو و مواد تحت نظارت سازمان غذا و داروی تحت مدیریت خود، یک هفته پس از ابلاغ دستور جمع آوری این داروی آلوده را صادر کرد. نامه.اخراجش میکنن؟! اگرچه تنها 9 ماه از انتصاب وی به این سمت می گذشت.

منبع: روزنامه جوان

دیدگاهتان را بنویسید