عبداللطیف راشد رئیس جمهور عراق شد


بر اساس شمارش آرا در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در پارلمان عراق، عبداللطیف رشید رقیب خود برهم صالح را هل داد و به کرسی ریاست جمهوری عراق دست یافت.

به گزارش ایسنا، در دور اول انتخابات ریاست جمهوری پارلمان عراق، عبداللطیف رشید از حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق توانست ۱۵۷ رای و برهم صالح ۹۹ رای به دست آورند که هیچ کدام نتوانستند اکثریت لازم را کسب کنند. بنابراین انتخابات به دور دوم کشیده شد.

طبق قانون اساسی عراق، یک نامزد برای ریاست جمهوری باید 220 رای کسب کند. در غیر این صورت انتخابات به دور دوم کشیده می شود و پس از آن، ملاک انتخاب رئیس جمهور 165 رای خواهد بود.

عبداللطیف رشید، وزیر 74 ساله منابع آب عراق در دولت نوری مالکی، پیش از این سخنگوی حزب اتحادیه میهنی کردستان در لندن و فارغ التحصیل مهندسی عمران از دانشگاه منچستر بود. رشید، بینک جلال طالبانی، رئیس جمهور سابق عراق و یکی از رهبران حزب اتحادیه میهنی است.

رئیس جمهور توسط مجلس نمایندگان با اکثریت دو سوم آرا انتخاب می شود و دوره او به دو دوره چهار ساله محدود می شود.

رئیس جمهور بر اساس اصل 65 قانون اساسی، رئیس کشور و نماد وحدت و حاکمیت ملی کشور است و به رعایت قانون اساسی و حفظ استقلال، حاکمیت، وحدت و ارضی توجه جدی خواهد داشت. وضعیت عراق یکپارچگی بر اساس احکام قانون اساسی.

قاضی مشعل الیاور اولین رئیس جمهور نظام سیاسی جدید عراق بود که در سال 2004 به قدرت رسید و در سال 2005 از سمت خود برکنار شد. طالبانی، فواد معصوم از سال 2014 تا 2018 به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد و پس از آن کرسی خود را به برهم صالح واگذار کرد. صالح از سال 2018 رئیس جمهور عراق است.

دیدگاهتان را بنویسید