عضویت در تیم ملی هاکی فقیرترین روستای رودبار


خبرگزاری مهر – گروه استان ها، بهرام قربانپور: صحبت با برخی افراد و مرور موفقیت های آنها مرزبندی «جنسیت» را از بین می برد. وقتی برای زندگی خود هدف و برنامه داشته باشید و برای رسیدن به آن هدف تلاش و مبارزه کنید، حتی اگر در فقیرترین نقطه دنیا باشید، قطعا آینده و موفقیت از آن شما خواهد بود.
شخصیت اصلی این گفتگو دختری از چله بار یکی از فقیرترین روستاهای شهرستان رودبار است که با تلاش و پشتکار فراوان اجازه نداد توانایی ها و استعدادهایش در ستون تاریک خانه ها پنهان بماند. چله بار. این دختر پرتلاش رودباری با کنار زدن غبار محرومیت و کمبود امکانات، فرصتی را برای خود ایجاد کرد تا با تلاش و پشتکار و تکیه بر یک برنامه ریزی محوری و هدف گذاری آینده ای روشن را برای خود ترسیم کند.
زیبا یحیوی که در شهر رستم آباد بزرگ شده است، فعالیت ورزشی خود را با فوتبال و فوتسال آغاز کرد و در طول مسیر به درجه مربیگری رسید اما موفقیت در فوتبال و فوتسال او را قانع نکرد و چشم انداز موفقیتش در ورزش “هاکی” و به همین ترتیب به کار خود ادامه داد. این بانوی خوش آتیه شهرستان رودبار در سال 1390 وارد هاکی شد و اندکی بعد به عضویت تیم ملی هاکی بانوان در آمد و در مدت کوتاهی نبوغ و قابلیت های او به عنوان فنی ترین بازیکن لیگ برتر کشور نمایان شد.
کسب مقام ششمی در رقابت های آسیایی به همراه تیم ملی، کسب عنوان بهترین بازیکن تیم ملی و چندین مقام اول و دوم لیگ کشور را می توان در کارنامه درخشان ورزشی او دید و هم اکنون به همراهی به تایلند رفت. سایر بازیکنان تیم ملی شانس خود را در آزمون آسیایی امتحان کنند.

*در ابتدای گفتگو از دعوت خود به اردوی تیم ملی هاکی بگویید؟
از سال 1370 وارد رشته هاکی شدم و از سال 1373 در تیم ملی هاکی بانوان ایران عضویت داشتم و از تیرماه 1400 به طور مستمر در اردوهای تیم ملی هاکی در استان های مختلف از 20 مرداد تا 1389 شرکت کردم. 28 آگوست در جام ملت های آسیا در بانکوک تایلند. برگزار می شود، حضور خواهم داشت.
*وضعیت ملی پوشان هاکی را چگونه ارزیابی می کنید؟
ما در رشته هاکی ظرفیت ارزشمندی داریم، به ویژه بانوان، ورزشکارانی که می توانند در مجامع مختلف حرف های زیادی بزنند. از زمان شروع مجدد تیم ملی هاکی داخل سالن در ابتدا 30 نفر دعوت شدند که در هر اردو با سنجش و ارزیابی توانایی و عملکرد بازیکنان، افراد مستعد شناسایی شدند و قطعا افرادی که به نتیجه مطلوب نرسیدند. حذف شدند و به استعداد مردم بستگی دارد. جوان سازی و پرورش استعدادهای مستعد و توانمند در فدراسیون هاکی در دستور کار قرار دارد و اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده و تجربه در رشته هاکی سرلوحه کار قرار دارد.
شرایط تیم ملی با عملکرد خوب رئیس فدراسیون هاکی و کادر فنی قوی و مربیان با دانش و دانش روز به روز بهتر می شود، انتظار نمی رود.
برپایی اردوهای منسجم، مستمر و هدفمند به ویژه در بخش هاکی بانوان، باعث شد تا آمادگی بازیکنان و تیم ملی روز به روز سنجیده شود و نقاط ضعف برطرف و نقاط قوت تقویت شود.
* مشکلات ورزشکاران گیلان به خصوص در شهرستان رودبار در چه رده هایی قرار دارد؟
چالش های زیرساختی همواره گریبانگیر ورزش بوده و مختص این استان یا شهرستان نیست، بلکه اساسی ترین مشکل کشور مربوط به نبود زیرساخت های ورزشی است.
اما اگر به مشکلات تخصصی در رشته هاکی اشاره کنیم، دغدغه اصلی ورزشکاران این رشته، امکانات و تجهیزات این رشته، هزینه میلیونی تجهیزاتی مانند; چوب هاکی، توپ، دستکش و کفش هاکی که بیشتر وارداتی هستند، هاکی را به یک ورزش گران قیمت تبدیل کرده اند.
*از اردوی آسیایی تایلند بگویید؟
از تیرماه سال گذشته، بیش از یک سال، تمرکز همه بازیکنان روی بازی های آسیایی تایلند بوده و قهرمانی دور از دسترس نیست.
ملی پوشان در تمرینات کامل به سر می برند، آرزوی تیم این است که با نمایش خوب و قوی از این مسابقات نتیجه خوبی بگیرد تا مردم راضی باشند. تجربه گسترده، تمرین و تمرین و همچنین برگزاری اردوهای آموزشی موثر، پیوندهای مرتبطی هستند که نشان می دهد ما می توانیم بهترین عملکرد خود را در این مسابقات داشته باشیم.

* وضعیت گروهی تیم ملی بازی های آسیایی تایلند چگونه است؟
در این مسابقات با چین تایپه، اندونزی، قزاقستان و کامبوج همگروه هستیم و سخت ترین بازی را مقابل تیم قزاقستان داریم که چندین بار در حال دفاع از عنوان قهرمانی است.
* چه آینده ای برای ورزش حرفه ای خود متصور هستید؟
در حال حاضر هدف و تلاشم موفقیت در تیم ملی به عنوان یک «بازیکن» است و افتخار می کنم که با پیراهن تیم ملی در جاهای مختلف به کشور عزیزم ایران خدمت می کنم.
اما جدا از اینکه یک بازیکن حرفه ای هستم، دوست دارم برای نسل آینده بازیکن شوم و تمام تجربیاتم را به دختران شهرم بدهم و در این زمینه از هیچ تلاشی دریغ نمی کنم.
آموزش و پرورش نسل های آینده و پرورش نخبگان در این ورزش از طریق انتقال داده ها و تجربیات است و این تنها چیزی است که باعث خوشحالی من می شود و بعد از بازی های آسیایی این دوره را دنبال خواهم کرد استعدادیابی چگونه پیش می رود؟
استعدادیابی و پرورش شخصیت مقوله ای پیچیده و چند بعدی است و تنها از سوی مسئولان قابل انتظار و گلایه نیست، اما نقش خانواده نیز در این زمینه مهم و تاثیرگذار است.
خانواده و جامعه در کنار فراهم شدن زیرساخت ها منجر به بروز استعدادها در بخش های مختلف می شود، هرچند نمی توان نقش مسئولان و متولیان را در راستای ایجاد فضاها و زیرساخت های ورزشی برای استعدادیابی و نخبه گرایی نادیده گرفت، اما پذیرش فرد، خانواده و جامعه شرط اساسی در این بخش است.
حضور مربی گیلانی در اردوی تیم ملی چقدر می تواند به استعدادیابی در این استان کمک کند؟
مربی یا بازیکن بودن در اردوهای ملی می تواند نقش فزاینده ای در انتقال تجربه و ذخیره و تقویت تیم استان داشته باشد و به تبلور استعدادهای ورزشی استان کمک کند.
زمانی که مربی یا بازیکنی در اردوهای ملی حضور پیدا می کند با تجربه و دانشی که از این ورزش به دست می آورد می تواند در پیشرفت بازیکنان استان مفید باشد. حضور بازیکن و مربی جیلانی در تیم ملی اسلحه برای ورزش استان قوی و قوی خواهد بود و باید مورد حمایت قرار گیرد و در تقویت و تشویق این افراد تلاش شود.
* از مسئولان ورزش و اجرایی گیلان چه انتظاری دارید؟
انتظار دارم مسئولان در سطح حرفه ای به بازیکنان توجه بیشتری داشته باشند تا انگیزه بیشتری به آنها بدهند. یک بازیکن در سطح ملی با توجه به تمرینات کادر فنی باید هر روز صبح و عصر در هر شرایط جوی تمرینات پرفشار را پشت سر بگذارد.
حمایت مالی و اقتصادی مسئولان از بازیکنان تیم ملی انتظار بزرگی نیست که با توجه به شرایط نابسامان اقتصادی جامعه قابل تحقق نباشد، اگر از این افراد حمایت مالی شود باعث ایجاد انگیزه و روحیه در این افراد می شود. میزان موفقیت دو خیلی اتفاق می افتد.

*اگر چیزی ناگفته باقی مانده است، لطفاً بگویید؟
با قدردانی از زحمات و حمایت های فدراسیون هاکی، هیئت هاکی استان گیلان و شهرستان رودبار که شرایط هر چه بیشتر را برای بازیکنان هاکی فراهم کردند، از زحمات و حمایت های همه جانبه همسرم که تمام شرایط سخت من را تحمل می کند و همیشه برای من است. دوست و یاور c راهش همینه، ممنون. در پایان می خواهم بگویم که به عنوان یک بازیکن رودباری تمام تلاشم را برای شادی مردم ایران به خصوص در شهر خودم انجام می دهم و امیدوارم بتوانم الگوی دختران کشورم باشم و توصیه ای به دختران سرزمین صلح و دوستی شهرستان رودبار برای رسیدن به آرزوهایشان که قطعاً موفق خواهند شد و از مسئولان می خواهم هرگز توانایی یک دختر ایرانی را دست کم نگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید