علائم کمبود ویتامین B12


ویتامین B12 یک ویتامین محلول در آب است. این ویتامین در تولید گلبول های قرمز خون و DNA و در عملکرد سیستم عصبی نقش دارد. ویتامین B12 به طور طبیعی در غذاهای با منشاء حیوانی از جمله گوشت ، ماهی ، مرغ ، تخم مرغ و محصولات لبنی وجود دارد. متأسفانه کمبود ویتامین B12 به ویژه در افراد مسن شایع است. اگر از این منابع به اندازه کافی در رژیم غذایی خود استفاده نکنید ، در معرض کمبود قرار دارید.

علائم کمبود ویتامین B12

پوست کم رنگ یا زرد

افرادی که کمبود ویتامین B12 دارند اغلب رنگ پریده هستند یا پوست و چشم آنها زرد رنگ است. زیرا کمبود ویتامین B12 مشکلاتی در تولید گلبول های قرمز ایجاد می کند. ویتامین B12 نقش کلیدی در تولید DNA مورد نیاز برای ساخت گلبول های قرمز خون ایفا می کند. بدون آن ، سلول ها نمی توانند تقسیم شوند. این وضعیت باعث کم خونی مگالوبلاستیک می شود که در آن گلبول های قرمز بسیار بزرگتر از مغز استخوان شده و وارد جریان خون می شوند. بنابراین ، تعداد کمی از گلبول های قرمز در خون گردش می کنند و پوست رنگ پریده به نظر می رسد. شکنندگی گلبول های قرمز باعث تجزیه بسیاری از آنها می شود و بیلی روبین را افزایش می دهد. بیلی روبین هنگام تجزیه سلول های قدیمی خون توسط کبد تولید می شود. سطوح بالای بیلی روبین باعث زردی پوست و چشم می شود.

ضعف و خستگی

ضعف و خستگی از علائم شایع کمبود ویتامین B12 است. زیرا بدن ویتامین B12 کافی برای ساخت گلبول های قرمز خون که اکسیژن را در سراسر بدن حمل می کنند ، ندارد. در افراد مسن ، این نوع کم خونی اغلب در اثر یک بیماری خود ایمنی ایجاد می شود که به آن کم خونی خطرناک معروف است. افراد مبتلا به این کم خونی پروتئین مهمی به نام فاکتور ذاتی تولید نمی کنند. فاکتور ذاتی برای جلوگیری از کمبود ویتامین B12 ضروری است ، زیرا در روده به ویتامین B12 متصل می شود و به جذب آن کمک می کند.

احساس سوزن سوزن شدن

یکی از عوارض جدی کمبود طولانی مدت ویتامین B12 آسیب عصبی است. ویتامین B12 نقش مهمی در مسیر متابولیک تولید چربی میلین دار دارد. میلین اعصاب را به عنوان نوعی محافظ احاطه کرده است. بدون B12 ، سیستم عصبی قادر به عملکرد صحیح نیست. یکی از شایع ترین علائم احساس سوزن سوزن شدن است ، شبیه احساس سوزش در دست و پا. جالب است که علائم عصبی مرتبط با کمبود ویتامین B12 معمولاً در کنار کم خونی مشاهده می شود.

ویتامین B12

تغییر در حرکت

در صورت عدم درمان ، آسیب عصبی ناشی از کمبود ویتامین B12 می تواند باعث تغییر راه رفتن شود. حتی می تواند بر تعادل و هماهنگی بدن تأثیر بگذارد و فرد را بیشتر در معرض زمین خوردن قرار دهد. این علامت اغلب در کمبود ویتامین B12 تشخیص داده نشده در افراد مسن مشاهده می شود ، زیرا افراد بالای 60 سال بیشتر مستعد کمبود ویتامین B12 هستند. با این حال ، پیشگیری یا درمان کمبود می تواند تحرک را بهبود بخشد. همچنین می تواند در جوانان مبتلا به کمبود شدید مشاهده شود.

گلوکوسیت ها و زخم های دهانی

گلوسیت اصطلاحی است که برای توصیف گفتار ملتهب به کار می رود. در صورت بروز گلوسیت ، رنگ و شکل زبان تغییر کرده و دردناک ، قرمز و متورم می شود. این التهاب همچنین می تواند زبان را صاف کند ، زیرا همه برجستگی های کوچک حاوی جوانه های چشایی روی زبان ناپدید می شوند. گلوسیت علاوه بر دردناک بودن ، می تواند نحوه غذا خوردن و صحبت کردن را نیز تغییر دهد. مطالعات نشان داده است که زبان متورم و ملتهب می تواند نشانه اولیه کمبود ویتامین B12 باشد. علاوه بر این ، برخی از افراد مبتلا به کمبود ویتامین B12 ممکن است علائم دهانی دیگری مانند زخم دهان ، سوزش و خارش در دهان را تجربه کنند.

تنگی نفس و سرگیجه

اگر به دلیل کمبود ویتامین B12 از کم خونی رنج می برید ، ممکن است احساس تنگی نفس و کمی سرگیجه داشته باشید. زیرا بدن گلبول های قرمز ندارد تا اکسیژن کافی را به سلول های بدن برساند.

اختلال در بینایی

یکی از علائم کمبود ویتامین B12 تاری دید یا اختلال بینایی است. زمانی رخ می دهد که کمبود ویتامین B12 درمان نشده منجر به آسیب عصبی و عصب بینایی شود. این آسیب می تواند سیگنال عصبی که از چشم به مغز منتقل می شود را مختل کرده و بینایی را مختل کند. این وضعیت به عنوان نوروپاتی بینایی شناخته می شود.

نوسانات خلقی

کمبود ویتامین B12 با اختلالات خلقی و مغزی مانند افسردگی و زوال عقل در ارتباط است. سطوح بالای هموسیستئین ناشی از کمبود ویتامین B12 می تواند به بافت مغز آسیب برساند ، سیگنال های مغز را مختل کرده و منجر به تغییر خلق و خو شود. برخی از مطالعات نشان می دهد که مکمل درمانی می تواند علائم را در برخی از افراد مبتلا به کمبود ویتامین B12 معکوس کند.

بیایید آشنا شویم: کپسول Health Brest Complex B

افرادی که در معرض کمبود ویتامین B12 هستند

افراد مسن ، افرادی که قسمتی از روده خود را خارج کرده اند ، افرادی که متفورمین برای دیابت مصرف می کنند ، گیاه خواران و کسانی که از داروهای ضد اسید استفاده می کنند در معرض کمبود ویتامین B12 هستند. متأسفانه علائم کمبود ویتامین B12 می تواند سالها بعد ظاهر شود و تشخیص را پیچیده کند. گاهی اوقات کمبود ویتامین B12 را می توان با کمبود فولات اشتباه گرفت زیرا کمبود ویتامین B12 سطح فولات را کاهش می دهد. با کمبود فولات ، ممکن است کمبود ویتامین B12 پنهان شده و مشکل اصلی دیده نشود.

نویسنده: طیبه رفیعی
منبع: healthline

دیدگاهتان را بنویسید