علل سنکوپ – سنکوپ در جوانان


علل سنکوپ – سنکوپ در جوانان

سنکوپ می تواند در هر سنی و برای هر فردی با هر جنسیتی رخ دهد ، بنابراین نمی توان گفت این عارضه برای افراد مسن است. اما اکثر افرادی که آن را درک می کنند یا آن را در دیگران می بینند از علت آن بی اطلاع هستند.

شاید آنچه شما را به این مقاله می رساند میل به دانستن علت درمان آن باشد. در این مقاله قصد داریم نگاه ویژه ای به این عارضه از علت تا درمان این بیماری داشته باشیم و اطلاعات کاملی در مورد آن در اختیار شما قرار دهیم.

سنکوپ چیست؟

سنکوپ یک از دست دادن هوشیاری موقت است که معمولاً با جریان خون ناکافی در مغز همراه است ، که به آن غش یا “از دست دادن” نیز گفته می شود. این عارضه اغلب زمانی رخ می دهد که فشار خون بسیار پایین باشد (افت فشار خون) و قلب اکسیژن کافی را به مغز پمپ نکند. این فرایند می تواند خوش خیم یا علامتی از بیماری زمینه ای باشد.

علل سنکوپ

علل سنکوپ چیست؟

سنکوپ یک علامت است که می تواند به دلایل مختلف تهدید کننده زندگی باشد. بسیاری از عوامل تهدید کننده زندگی ، مانند گرم شدن بیش از حد ، کم آبی بدن ، تعریق زیاد ، خستگی یا لخته شدن خون در پاها به دلیل تغییرات ناگهانی در وضعیت بدن ، می تواند باعث ایجاد سنکوپ شود.

همچنین تعیین علت سنکوپ و هر بیماری زمینه ای مهم است. با این حال ، چندین بیماری جدی قلبی مانند برادی کاردی ، تاکی کاردی یا انسداد جریان خون نیز می توانند باعث سنکوپ شوند.

سنکوپ انتقال دهنده عصبی چیست؟

سنکوپ با واسطه عصب (NMS) شایع ترین نوع غش و علت مکرر مراجعه به اورژانس است. سنکوپ رفلکس ، عصبی قلب ، عروق خونی (VVS) یا “وازودرسور” نیز خوش خیم است و به ندرت نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

NMS بیشتر در کودکان و بزرگسالان دیده می شود ، اما می تواند در هر سنی رخ دهد. این عارضه زمانی رخ می دهد که قسمتی از سیستم عصبی که فشار خون و ضربان قلب را تنظیم می کند به رویدادی مانند عملکرد ذهنی یا استرس پاسخ می دهد.

NMS معمولاً در حالت ایستاده رخ می دهد و اغلب با احساس گرما ، حالت تهوع ، سرگیجه ، دید تونلی یا “تاریکی” پیش از آن ایجاد می شود. خواباندن فرد جریان خون و هوشیاری را بازیابی می کند و به تشنج پایان می دهد.

سنکوپ موقعیتی که نوعی NMS است ، با عملکردهای جسمانی خاصی مانند سرفه شدید (به ویژه در مردان) ، خنده یا بلع همراه است. اختلالات دیگر می توانند باعث سنکوپ شوند ، که همچنین می تواند از عوارض جانبی برخی داروها باشد.

برخی از انواع سنکوپ یک اختلال شدید را نشان می دهند:

کسانی که آن را با ورزش تجربه می کنند.

کسانی که آن را با تپش قلب یا ضربان نامنظم قلب تجربه می کنند.

کسانی که سابقه خانوادگی سنکوپ مکرر یا مرگ ناگهانی دارند.

    سنکوپ قلبی

سنکوپ قلب چیست؟

سنکوپ قلبی عروقی در اثر انواع بیماری های قلبی مانند برادی کاردی ، تاکی کاردی یا برخی از انواع افت فشار خون ایجاد می شود. این می تواند خطر مرگ ناگهانی قلبی را افزایش دهد.

افرادی که مشکوک به سنکوپ قلبی هستند اما بیماری پزشکی جدی ندارند ، می توانند به صورت سرپایی درمان شوند ، اما در صورت وجود شرایط جدی پزشکی ، ارزیابی بیشتر در بیمارستان ضروری است. شرایطی که ممکن است نیاز به ارزیابی و درمان بستری داشته باشد شامل موارد مختلف آریتمی قلبی ، ایسکمی ، تنگی شدید آئورت و آمبولی ریه است.

اگر ارزیابی نشان دهنده ناهنجاری های قلب باشد ، ممکن است نیاز به یک دستگاه اندازه گیری ضربان قلب قابل کاشت خارجی یا سرپایی باشد. نارسایی قلبی ، فیبریلاسیون دهلیزی و سایر بیماریهای قلبی جدی می توانند سنکوپ را در افراد مسن با افزایش شدید پس از 70 سالگی تشدید کنند.

علائم و نشانه های هشدار دهنده

نواحی سینوکاپیتال اغلب با علائم یا علائم هشداردهنده همراه است. که شامل موارد زیر است:

• حالت تهوع

• زبان کراوات

نبض ضعیف

• تغییر در دمای بدن که باعث می شود ناگهان سرخ شوید یا احساس سرما کنید.

تعریق ناگهانی و ناخوشایند

پوست رنگپریده

اختلالات بینایی ، مانند تاری دید ، دید تونلی ، تاری دید یا گشاد شدن مردمک چشم

• احساس این که انگار صداها ناگهان خیلی دور شده اند.

سرگیجه ، افتادگی بدن یا این احساس که سر و بدن بی وزن هستند.

• بیحس

• سرگیجه

• سرگیجه یا احساس حرکت در اتاق

• ضربان قلب سریع

• ضعف بدن

• ارتعاش

• سردرد

    سنکوپ قلبی در جوانی

سنکوپ نوجوانان و عوامل خطر

سنکوپ یک عارضه شایع است ، اما بزرگسالان بالای 80 سال در معرض افزایش خطر بستری شدن و مرگ قرار دارند. افراد جوانتر که بیماری قلبی ندارند ، اما در حالت ایستاده سنکوپ کرده اند یا استرس یا محرک های موقعیتی خاصی دارند ، کمتر در معرض سنکوپ قلبی هستند.

سنکوپ قلبی در افراد زیر 60 سال خطر بیشتری دارد. مردان؛ وجود بیماریهای قلبی شناخته شده ؛ ضربان قلب کوتاه یا از دست دادن ناگهانی هوشیاری غش هنگام کار غش هنگام خواب معاینه غیرعادی قلب ؛ یا سابقه خانوادگی شرایط ارثی.

    سنکوپ قلبی در جوانی

آیا هنگام سنکوپ نیاز به مراجعه به پزشک دارید؟

غش معمولاً شواهدی از بیماری جدی نیست ، اما در صورت بیهوشی بهتر است به پزشک خود اطلاع دهید.

در موارد زیر حتماً به پزشک خود مراجعه کنید:

• شما بیش از یک بار بیهوش شده اید.
به هوش آمدن بیش از دو دقیقه طول کشید.
• شما شک دارید که باردار هستید.
• هنگامی که بیهوش می شوید ، کنترل مثانه یا روده خود را از دست می دهید.
• ضربان قلب تپنده یا نامنظم است.
• درد قفسه سینه دارید.
شما سابقه بیماری قلبی ، فشار خون بالا یا پایین یا دیابت دارید.

وقتی به پزشک مراجعه می کنید ، معاینه فیزیکی می تواند علت سنکوپ را مشخص کند ، اما گاهی اوقات تشخیص نیاز به تسکین دارد. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

• اندازه گیری فشار خون
• تست بارداری ، در صورت امکان بارداری
• الکتروکاردیوگرام (ECG) ، برای تجزیه و تحلیل فعالیت الکتریکی قلب و بررسی ضربان نامنظم قلب
• تست میز شیب دار برای تجزیه و تحلیل نحوه واکنش قلب و فشار خون به تفاوت وضعیت بدن
پزشک شما همچنین ممکن است در مورد سابقه پزشکی شما سوال کند که شامل موارد زیر است:
• تشخیصهای فعلی و گذشته
• روایتی از آنچه در طول رویداد اتفاق افتاده است.
استفاده از دارو ، چه بدون نسخه و چه بدون نسخه

از شما خواسته می شود تا آنجا که ممکن است حادثه را با جزئیات به خاطر بسپارید. این به پزشک کمک می کند محرک هایی مانند گرمای شدید یا استرس که ممکن است در آن دخیل باشد را تشخیص دهد.

گزینه های درمانی سنکوپ

گزینه های مداوا چه هست؟

گزینه های درمانی بستگی به علت سنکوپ و نتایج ارزیابی و آزمایشات دارد. هدف از درمان جلوگیری از دوره های سنکوپ است.

گزینه های درمانی عبارتند از:

• مصرف داروها یا تغییر داروهای قبلی.
• از لباس های حمایتی یا جوراب های فشاری برای بهبود گردش خون استفاده کنید.
تغییر رژیم غذایی: پزشک ممکن است به شما توصیه کند که وعده های غذایی کوچک و مکرر بخورید. نمک (سدیم) بیشتری بخورید ، مایعات بیشتری بنوشید ، میزان پتاسیم را در رژیم غذایی خود افزایش دهید و از کافئین و الکل اجتناب کنید.
• هنگام ایستادن بسیار مراقب باشید.
• هنگام خواب سر خود را بالا بیاورید. شما می توانید این کار را با استفاده از بالش های اضافی یا با قرار دادن بند زیر تخت خواب انجام دهید.
اجتناب یا تغییر شرایط یا “محرک ها” که باعث ایجاد یک دوره سنکوپ می شوند.
• آموزش بیوفیدبک برای کنترل سریع ضربان قلب
• درمان بیماری های قلبی ساختاری
• کاشت نبض برای حفظ ضربان قلب منظم (فقط برای بیماران با شرایط خاص پزشکی لازم است). دفیبریلاتور قلبی قابل کاشت (ICD). این دستگاه به طور مداوم ضربان قلب و ریتم آن را رصد می کند و ریتم سریع و غیرطبیعی را تصحیح می کند (فقط برای بیماران با شرایط خاص پزشکی لازم است).

توصیه های انجمن قلب آمریکا

توصیه های AHA (انجمن قلب آمریکا)

1. افرادی که علائم هشدار دهنده غش ، تهوع و تعریق را تجربه می کنند باید بنشینند یا دراز بکشند. هرکس مبتلا به سنکوپ است باید یک ارزیابی اولیه توسط پزشک خود شامل معاینه فیزیکی و سابقه کامل و همچنین اندازه گیری فشار خون و ضربان قلب داشته باشد.

2. الکتروکاردیوگرام (الکتروکاردیوگرام) نیز به عنوان بخشی از ارزیابی اولیه برای ارائه اطلاعات در مورد علت سنکوپ توصیه می شود. نوار قلب به طور گسترده ای در دسترس و ارزان است و می تواند اطلاعاتی در مورد علت احتمالی و خاص سنکوپ (به عنوان مثال ، ریتم غیرطبیعی قلب) ارائه دهد. آزمایشات دیگری مانند تست استرس ، مانیتور هولتر و اکوکاردیوگرام ، ممکن است برای رد سایر بیماریهای قلبی مورد نیاز باشد.

3. نوار قلب برای کودکان و بزرگسالان مبتلا به سنکوپ توصیه می شود. در صورت مشکوک به بیماری قلبی مادرزادی ، کاردیومیوپاتی یا آریتمی ، ممکن است سایر آزمایشات تشخیصی غیر تهاجمی مورد نیاز باشد.

4- اگر ارزیابی اولیه نامشخص باشد ، تست شیب برای بیماران مفید است. فشار خون و ضربان قلب هنگامی که روی تخته دراز می کشید و تخته را تا می کنید اندازه گیری می شود. افراد مبتلا به NMS معمولاً به دلیل کاهش سریع فشار خون و ضربان قلب در شیب از حال می روند. وقتی افراد دوباره به پشت می نشینند ، جریان خون و هوشیاری بازیابی می شود.

بیماران مبتلا به VVS و هیچ شرایط پزشکی جدی به طور کلی در محیط سرپایی قابل کنترل نیستند. برای سالمندان ، یک رویکرد جامع برای کار با متخصص سالمندان ممکن است مفید باشد.

6. برای افراد کم آب ، افزایش مصرف نمک و مایعات می تواند در جلوگیری از سنکوپ مفید باشد. این توصیه ، علاوه بر حذف یا کاهش داروهای فشار خون پایین و دیورتیک ها ، برای افرادی که سنکوپ موقعیتی را تجربه کرده اند نیز بی خطر است.

7. مصرف نمک و مایعات بیشتر می تواند برای اکثر بیماران اطفال مفید باشد ، اما نتایج در افراد مبتلا به NMS نامشخص است. سایر تغییرات شیوه زندگی ، مانند ورزش ، نیز می تواند به نفع کودکان باشد.

آینده سنکوپ

برخی مطالعات نشان داده اند که با غش مکرر ، کیفیت زندگی در بزرگسالان و کودکان بیمار کاهش می یابد ، با این حال ، مطالعات بهتری طراحی شده است که شامل کیفیت زندگی ، از دست دادن شغل و ظرفیت عملیاتی باشد. علاوه بر این ، مطالعات بیشتر شامل کیفیت زندگی ، از دست دادن شغل و ظرفیت عملکرد به عنوان پیامدهای احتمالی و درک بهتر ارتباط علائم سنکوپ ، علل زمینه ای و بیماریها با پیامدهای مختلف است.

نتایجی که اظهار شده

تشخیص علت سنکوپ و درمان آن نیاز به مشورت با متخصص دارد. خوشبختانه بسیاری از کلینیک های پزشکی اکنون می توانند به شما کمک کنند. کلینیک قلب و عروق اکسیر با توجه ویژه به بیماری های قلبی عروقی و دیابت می تواند یکی از بهترین مراکز در تشخیص و درمان این نوع بیماری ها باشد. در صورت بروز چنین بیماری هایی ، می توانید با این مرکز تماس بگیرید و به دنبال درمان باشید.
منبع:
https://www.heart.org
https://my.clevelandclinic.org
https://www.healthline.com

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 2 میانگین: 4]

دیدگاهتان را بنویسید