فقدان 3 شربت/سرم سرماخوردگی کودکان; هنوز جیره


نایب رئیس انجمن داروسازان ایران با اشاره به وضعیت کمبود دارو در کشور گفت: علاوه بر کمبود در حوزه آنتی بیوتیک، کمبود سایر فرآورده های دارویی و حتی برخی داروهای بسیار ساده را به ویژه در حوزه داروسازی داریم. کودکان را نمی توان در داروخانه ها پیدا کرد.

دکتر سیدعلی فاطمی در گفت وگو با ایسنا، درباره وضعیت کمبود دارو در کشور اظهار کرد: در حال حاضر داروهایی که به صورت شربتی و بیشتر برای کودکان هستند، کمبود داریم که اصلا وارداتی نیست. در حال حاضر شربت سرد کم داریم. کمبود شربت دیفن هیدرامین نیز وجود دارد. نه شربت استامینوفن و نه ایبوپروفن برای تب کودک کافی نیست. شیاف استامینوفن برای کودکانی که سن آنها بسیار کم است و نیاز به استفاده از استامینوفن به عنوان شیاف دارند نیز از اقلام بسیار کمیاب در داروخانه ها هستند و یا کمبود داروی سرفه کودکان وجود دارد.

وی افزود: بنابراین علاوه بر کمبود آنتی بیوتیک، کمبود اقلام دیگر را نیز داریم و حتی داروهای بسیار ساده مانند قطره شور بینی که برای کودکان استفاده می شود در داروخانه ها یافت نمی شود.

چرا مکمل ها به وفور در داروخانه ها و داروها کمبود دارند؟

فاطمی افزود: در حالی که داروخانه های ما شربت های تقویتی و انرژی زا و انواع قرص ها و کپسول های اضافی که نیازی به آن ها نیست به وفور دارند اما چون قیمت آن ها رایگان است همه آنها را تولید می کنند. ای کاش برنامه ریزی و مدیریت درستی برای جلوگیری از بحران کمبود دارو در کشور وجود داشت.

وضعیت سر من در کشور

فاطمی درباره وضعیت کمبود سرم نیز گفت: وضعیت عرضه سرم نسبت به قبل بهتر شده است اما همچنان جزو اقلامی است که کمبود دارد و همچنان به صورت سهمیه و سهمیه در اختیار داروخانه ها قرار می گیرد.

تاثیر کاهش مالیات بر ارزش افزوده مواد اولیه بر رفع کمبود دارو

وی درباره تأثیر کاهش مالیات بر ارزش افزوده مواد اولیه دارویی از 9 درصد به 1 درصد پول ملی در رفع کمبود دارو، گفت: باید توجه داشت که اجرای طرح دارویی خدمت بزرگی به مردم بود. صنعت داروسازی کشور که دیگر نباید در صف ارز دولتی بماند 4200 تومان مانده و نیمی از ارز را تهیه می کنند.

البته باید توجه داشت که شرکت های دارویی شش تا هفت برابر بیشتر از قبل به نقدینگی نیاز دارند. شرکتی که یک ریال برای خرید مواد اولیه کنار گذاشته است، اکنون باید A را ضربدر هفت ریال کنار بگذارد. در نتیجه شرکت ها از کمبود نقدینگی رنج می بردند. البته اعلام شده که می توانند نقدینگی را از طریق تسهیلات بانکی تامین کنند که باید در این زمینه مساعدت شود.

فاطمی گفت: نکته دوم بحث مالیات بر ارزش افزوده مواد اولیه بود. وقتی این 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده جزء ارز 4200 تومانی بود، خیلی زیاد نبود، اما وقتی با ارز نیمایی محاسبه شد، به عدد بسیار بزرگی تبدیل شد که مالیات سنگینی برای تولیدکنندگان بود. خوشبختانه مالیات بر ارزش افزوده مواد اولیه دارویی به یک درصد کاهش یافت و این امر به صنعت دارو کمک کرد تا خرید خود را با سهولت بیشتری انجام دهد.

چرا بازار دارو آسیب پذیر است؟

نایب رئیس انجمن داروسازان ایران دلیل آسیب پذیری بازار دارو و ایجاد کمبودهای متعدد در کشور را این است که دلیل مهم آن این است که به اندازه کافی ذخایر استراتژیک دارو در ایران ایجاد نمی کنیم. داروها مثل لباس و غیره نیستند که بتوان آنها را به تاخیر انداخت. حتی دارو هم از غذا حساس تر است. زیرا ممکن است در شرایط خاصی غذا تغییر کند اما دارو باید همزمان به دست بیمار برسد و به همین دلیل دارو یک عنصر استراتژیک و حتی حیاتی محسوب می شود و به همین دلیل است که همه کشورها ذخایر استراتژیک دارو را ایجاد می کنند. متولی و مدعی این موضوع باید سازمان حفاظت غیرفعال باشد.

ضرورت ایجاد ذخایر استراتژیک برای داروهای ضروری در کشور

فاطمی گفت: هر کشوری باید دو تا سه ماه ذخایر دارویی داشته باشد و اگر تولیدکنندگان بنا به دلایلی با سازمان غذا و دارو در زمینه قیمت مشکل داشتند و تولید نکردند، باید بتوانیم دارو را از طریق دارو به کشور عرضه کنیم. ذخایر دارویی زمانی که شاهد بودیم به دلیل مصرف رمدسیویر به دلیل کرونا، تزریق سرم افزایش یافت. در این شرایط باید از ذخایر سرم استفاده کنیم و یا به دلیل توقف تولید در کارخانه کمبود سرم وجود دارد.

در عمل در کشور ما ذخایر استراتژیک دارو تعریف نشده است و حتی اگر روی کاغذ هم برنامه ای باشد، در عمل نداریم. البته ذخیره استراتژیک به این معنی نیست که آنها انبارهای بزرگی ایجاد کنند، بلکه هر شرکتی باید موظف باشد که ذخایر خود را داشته باشد و بلافاصله پس از برداشت از آن ذخایر، آنها را تکمیل کند. این در حالی است که اکثر شرکت های دارویی کشور در حد نیاز دارو تولید و به بازار عرضه می کنند.

وی تاکید کرد: رئیس جدید سازمان غذا و دارو ایجاد ذخایر استراتژیک را در اولویت اول خود قرار دهد. البته این لوازم شامل داروهای ضروری مانند آنتی بیوتیک، سرم و … نیز می شود. نه اینکه ذخیره استراتژیک همه داروها وجود داشته باشد، بلکه داروهای ضروری و اولویت دار که شامل 400 تا 500 قلم دارویی است باید به صورت استراتژیک برای آنها ذخیره شود.

باید بگویم؛ پیش از این در ابتدای مهرماه دکتر سیدعلی فاطمی، نایب رئیس انجمن داروسازان از کمبود برخی آنتی بیوتیک ها در آستانه فصل سرما به ایسنا خبر داده بود. مسئولان وزارت بهداشت و هلال احمر اخیرا از ورود و توزیع 50 تن محموله داروهای آنتی بیوتیکی شامل 3.5 میلیون نوع سوسپانسیون آنتی بیوتیکی کودکان، آموکسی سیلین، کوآموکسی کلاو، سفیکسیم، سفالکسین و آزیترومایسین از طریق هند به کشور خبر دادند. این تا زمانی است که فاطمی این مقدار را به اندازه نیاز داروخانه ها نمی داند و پیش از این در گفت وگو با ایسنا اعلام کرده بود که اگر به داروخانه مراجعه کند، متاسفانه گاهی اوقات آنتی بیوتیک وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید