فقر، غفلت و کمبود امکانات


بر اساس آخرین گزارش سازمان جهانی بهداشت، روند بیماری سل برای اولین بار در 20 سال گذشته به دلیل شیوع فقر، بی توجهی و کمبود بودجه افزایش یافته است.

به گزارش ایرنا، گزارش ها نشان می دهد برای اولین بار در 20 سال گذشته تعداد مبتلایان به سل در جهان افزایش یافته است که دلیل آن فقر، بی توجهی و کمبود بودجه است.

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، در سال 2021، 10 میلیون و 600 هزار نفر به سل مبتلا شده اند که نسبت به سال قبل 4.5 درصد افزایش نشان می دهد. این در حالی است که تعداد موارد جدید از سال 2000 به طور متوسط ​​2 درصد کاهش یافته است.

روز گذشته سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که برای دومین سال متوالی میزان مرگ و میر ناشی از سل در سال 2021 به یک میلیون و 600 هزار نفر خواهد رسید و دلیل آن بی توجهی به این بیماری تنفسی به دلیل کووید-19 است. پاندمی.

دکتر لوسیکا دیتیو، مدیر اجرایی Swiss Stop TB Partnership (بنیاد ضد سل مستقر در ژنو) در این رابطه گفت: «بسیار واضح است که ما اکنون با یک بیماری تنفسی مواجه هستیم که کاملاً نادیده گرفته شده است. وضعیت بسیار خطرناکی که در دو سال آخر همه‌گیری کووید-19 فراموش شد.

وی سپس ادامه داد: با وجود این روند صعودی تکان دهنده مرگ و میر ناشی از سل و میزان عفونت، بودجه مقابله با این بیماری در سال‌های 2020 و 2021 از سطح پایین کاهش یافته است.

مل اشپیگلمن، رئیس اتحادیه سل نیز در بیانیه‌ای گفت: کووید همان منابع کمیاب را برای مقابله با سل و ابزارهای جدید برای مقابله با آن از ما گرفته است.» وی افزود: پیشرفت‌های پزشکی مانند واکسن‌های مؤثر. ، رژیم های دارویی قوی تر و تشخیص به موقع بیماری بیش از هر زمان دیگری مورد نیاز است.

سل که عمدتاً ریه‌ها را درگیر می‌کند، از طریق ترشحات آلوده در هوا پخش می‌شود و می‌تواند تا سال‌ها پنهان بماند و قبل از ایجاد مشکلات جدی، تشخیص را دشوار می‌کند.

به گفته «پروفسور جیمی تریکاس» محقق سل در دانشگاه سیدنی، اختیارات نهادهای درگیر برای کنترل انتقال این بیماری بسیار محدود است، زیرا واکسن‌های موجود بیش از 100 سال است که تولید می‌شوند و چندان مؤثر نیستند. بزرگسالان تریکاس در عین حال تاکید کرد که برخی از واکسن های جدید به مرحله آزمایشی رسیده اند اما بودجه لازم برای تولید آنها وجود ندارد.

بر اساس گزارش گروه اقدام و مشارکت درمان Stop TB، تا دسامبر 2021 (Azer 1400)، کل بودجه جهانی برای تحقیقات سل در سال 2020 915 میلیون دلار بود که بسیار کمتر از هدف بودجه 2 میلیارد دلاری تعیین شده توسط سازمان ملل در سال 2018 است. این مبلغ 13 درصد صرف تحقیقات واکسن شد و با این حال میلیاردها دلار برای واکسن کووید هزینه شد.

اشپیگلمن با اشاره به ریشه اصلی این بیماری که فقر است، افزود: شاید دلیل اصلی بی توجهی به بیماری سل فقر باشد و بنابراین هیچ فشار سیاسی و انگیزه مالی پشت آن برای مبارزه با سل وجود ندارد. و افزود: در واقع قشر مرفه جامعه مورد تهدید سل قرار نمی گیرند و این انگیزه ای برای مقابله با آن ایجاد نمی کند.

طبق گزارش سالانه WHO، هزینه‌های جهانی برای خدمات ضروری سل از 6 میلیارد دلار در سال 2019 به 5.4 میلیارد دلار در سال 2021 کاهش یافته است که کمتر از نیمی از هدف جهانی 13 میلیارد دلاری است.

تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت در این باره گفت: اگر همه‌گیری همه‌گیری چیزی به ما آموخت این است که با همبستگی، عزم، نوآوری و استفاده صادقانه از ابزارها می‌توانیم بر تهدیدات سلامت فائق آییم. بیایید از این داروها برای سل نیز استفاده کنیم.

منبع اصلی بودجه بین المللی برای سل از طریق صندوق جهانی مبارزه با ایدز، سل و مالاریا است که ماه گذشته 14.25 میلیارد دلار از 18 میلیارد دلار خود را طی سه سال آینده دریافت کرد. اما انگلستان از جمله کشورهایی بود که هیچ بودجه ای برای مقابله با آن اختصاص نداد.

دیدگاهتان را بنویسید