فواید، عوارض و موارد مصرف گیاه شیره – کارتن اوستا


خواص علف شیر، نگهداری از گل شیره، اثرات گیاه شیره

گیاه علف شیر چیست؟

گیاه علف شیر چیست و چه فوایدی برای سلامتی دارد؟

نام دیگر آن Lonorus cardiaca، گیاه شیره، گیاهی دارویی از تیره نعناع است که برخلاف سایر نعناع ها دارای بوی نامطبوع و طعم تلخ، برگ های آن سبز تیره و گل های آن بنفش و صورتی است.

گیاه گیلاس (Leonurus cardiaca) که توسط یونانیان باستان برای کاهش اضطراب در هنگام زایمان استفاده می شد، به دلیل خواص درمانی بالقوه آن عمدتاً به عنوان چای یا تنتور استفاده می شد. برفک گیاهی راست و خاردار با برگهای سبز تیره و گلهای بنفش یا صورتی است.

گیاه گیلاس در آسیای جنوب شرقی و اروپا متولد شد، اما اکنون در سراسر جهان یافت می شود. در ایالات متحده یک گونه مهاجم در نظر گرفته می شود.

برخلاف برخی دیگر از گیاهان خانواده نعناع، ​​بوی نامطبوع و طعم تلخی دارد.

این مقاله توسط گاز گرفتن گیاه علف شیر را به دلیل مزایای بالقوه و عوارض جانبی آن در نظر بگیرید.

 برفک چیست، فواید برفک، خواص درمانی برفک

خواص درمانی برفک

مزایای بالقوه گیاه علف شیر

هزاران سال است که از گیاه علف شیر برای درمان انواع بیماری ها از جمله بیماری های قلبی، اضطراب و قاعدگی نامنظم استفاده می شود.

اگرچه بسیاری از کاربردهای سنتی آن به طور علمی مورد مطالعه قرار نگرفته اند، تحقیقات نشان می دهد که برخی از مزایای بالقوه برای سلامتی وجود دارد.

خواص آنتی اکسیدانی

برفک حاوی بسیاری از ترکیبات گیاهی با خواص آنتی اکسیدانی از جمله فلاونوئیدها، استرول ها، تری ترپن ها و تانن ها است. آنتی اکسیدان ها ترکیباتی هستند که از سلول های شما در برابر آسیب های ناشی از مولکول های بالقوه مضر به نام رادیکال های آزاد محافظت می کنند. مطالعات نشان می دهد که آنتی اکسیدان ها می توانند در برابر چندین بیماری از جمله سرطان، آرتریت، بیماری قلبی، بیماری آلزایمر و پارکینسون برای کمک به.

به سلامت قلب کمک کنید

اسید اورسولیک، لئونورین و فلاونوئیدها ترکیباتی در گیاه علف شیر هستند که در مطالعات موش نشان داده است که از قلب محافظت می کنند. با این حال، این نتایج در انسان تایید نشده است.

سایر مزایای بالقوه

اگرچه تحقیقات محدود است، گیاه علف شیر می تواند مزایای بیشتری را ارائه دهد، از جمله:

می تواند از دست دادن خون پس از تولد را کاهش دهد. مطالعات اولیه نشان داده است که درمان با خار مریم و اکسی توسین ممکن است خطر از دست دادن خون پس از زایمان را در مقایسه با اکسی توسین به تنهایی کاهش دهد.

می تواند اضطراب و افسردگی را کاهش دهد. اگرچه دامنه محدودی داشت، اما مطالعات اولیه در انسان و موش کاهش علائم اضطراب و افسردگی را پس از مصرف روزانه عصاره گیاهی علف شیر یا لئونورین تا 4 هفته نشان داد.

ممکن است التهاب را کاهش دهد. مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی نشان داده است که لئونورین موجود در علف شیر دارای خواص ضد التهابی است. با این حال، این نتایج در انسان تایید نشده است.

خواص علف شیر، نگهداری از گل شیره، اثرات گیاه شیره

فواید شیرخار برای سلامتی

عوارض جانبی احتمالی برفک دهان

تحقیقات کنونی در مورد اثرات گیاه شیره روی انسان محدود است. در نتیجه ایمنی گیاه و عوارض احتمالی آن به طور کامل شناخته نشده است.

بر اساس یافته های اخیر، عوارض جانبی بالقوه مصرف زیاد گیاهان لبنی شامل اسهال، خونریزی رحم و درد معده است.

از آنجایی که خار مریم پتانسیل تأثیرگذاری بر ضربان و ریتم قلب را دارد، افرادی که از داروهای ضربان قلب مانند مسدودکننده های بتا استفاده می کنند و افراد مبتلا به فشار خون پایین باید قبل از استفاده از این مکمل با پزشک خود مشورت کنند.

علاوه بر این، نشان داده شده است که این گیاه با وارفارین برای رقیق شدن خون تداخل دارد و افرادی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنند نباید از آن استفاده کنند.

همچنین به دلیل عدم انجام تحقیقات و پتانسیل آن برای تحریک انقباضات رحمی، به زنان باردار یا شیرده نیز توصیه می شود از برفک دهان خودداری کنند.

دوز توصیه شده علف شیر

با توجه به تحقیقات محدود انسانی، در حال حاضر دوز توصیه شده خاصی برای گیاه شیره وجود ندارد. با این حال، آژانس دارویی اروپا (EMA) مصرف کمتر از 3 گرم عصاره پودر در روز را برای جلوگیری از عوارض احتمالی توصیه می کند.

می توانید سه فنجان از این چای را در روز مصرف کنید.

نحوه استفاده از گیاه شیره، فواید گیاه شیره برای سلامتی، گیاه شیره

نحوه استفاده از برفک

طرز تهیه

چای را می توان با دم کردن یک تا دو قاشق چایخوری سبزی خشک در هر فنجان آب جوش تهیه کرد. 10 دقیقه اصرار کنید.

هنگامی که به عنوان چای مصرف می شود، خار مریم اغلب با عسل، زنجبیل، لیمو، شکر یا سایر طعم های قوی ترکیب می شود تا تلخی آن کاهش یابد.

در تنتور، عصاره مایع غلیظ گیاهی، می توان نصف تا سه چهارم قاشق چایخوری را سه بار در روز مصرف کرد.

بسیاری از خواربارفروشی ها، داروخانه ها و فروشگاه های مکمل این محصولات و همچنین کپسول ها و قرص ها را می فروشند. همچنین می توانید مکمل های گیاهی را به صورت آنلاین خریداری کنید.

مجموعه:اداره بهداشت Bitotech

دیدگاهتان را بنویسید