قرارداد اجاره خودرو بدون راننده


اجاره ماشین بدون راننده این روزها به یکی از ترجیحی ترین معاملات در جهان تبدیل شده است. یکی از نکاتی که در فرآیند اجاره خودرو باید در نظر داشت، بررسی دقیق شرایط اجاره است. معمولا اکثر شرکت ها حداقل مدت اجاره را 3 روز تعیین می کنند. مطابق قرارداد اجاره خودرو بدون راننده تاریخ، مبالغ و شرایط دریافت قرارداد باید مشخص شود. در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

قرارداد اجاره خودرو بدون راننده

از صفر تا صد قرارداد اجاره خودرو بدون راننده

برای اینکه بتوانید فرآیند اجاره خودرو را با یک معامله و قرارداد خوب طی کنید، باید برای انتخاب نوع خودروی مورد نظر خود کمی زمان بگذارید. منطقه ای که خودرو در آن تردد خواهد کرد، طول سفر و میزان سوخت مورد نیاز از مهم ترین عوامل در انتخاب است. این اجزا باید در قراردادهای رسمی مشخص شوند. مثلا ماشین یک هفته در دست شماست و در این مدت می توانید هزار کیلومتر با آن رانندگی کنید. با توجه به اینکه تنوع خودرو و قیمت بسیار زیاد است دست شما در هنگام انتخاب کاملا باز خواهد بود.


مهمترین نکات در قراردادها

به طور کلی مهمترین نکاتی که در قراردادها باید به آنها اشاره شود به شرح زیر است:

 • مدت اجاره
 • زمان شروع دوره اجاره (در صورتی که این تاریخ مشخص نشده باشد، مدت اجاره از لحظه امضای قرارداد محاسبه می شود).
 • موجر یا باید مالک خودرو باشد یا از مالک وکالت داشته باشد.
 • تمام مشخصات ذکر شده در قرارداد باید با خودرو مطابقت داشته باشد. در قرارداد بدون شک باید مدل، مشخصات خودرو و اطلاعاتی از این دست را درج کنید.
 • موجر باید مالک منافع مستأجر باشد.
 • اینکه اجاره‌دهنده می‌تواند ماشین را به کسی بدهد یا نه، باید در قرارداد مشخص شود.
 • اگر خودرو مشکل داشته باشد، می توانید از قرارداد خارج شوید، اما اگر موجر عیب را برطرف کند و آسیبی به شما وارد نشود، نمی توانید عقب نشینی کنید.
 • در طول مدت اجاره، قرارداد قابل تغییر نیست.
 • اگر خودرو خراب شود و تاخیر در تعمیر آن خسارت زیادی به مالک وارد کند، مستاجر نمی تواند مانع این امر شود. اما اگر نتواند از ماشین استفاده کند، حق فسخ قرارداد را دارد. اغلب هزینه های تعمیرات بر عهده مالک است و این موضوع در قرارداد نیز ذکر شده است.
 • منطقه و منطقه استفاده از خودرو نیز باید ذکر شود.
 • اگر کسانی که خودرو را اجاره می کنند، خودرو را تعمیر کنند، حق دریافت هزینه ها را ندارند، مگر اینکه در قرارداد ذکر شده باشد.

قرارداد اجاره خودرو بدون راننده

مدارک مورد نیاز برای ماشین کرایه ای

افرادی که بالای 20 سال سن دارند و دارای گواهینامه رانندگی معتبر با اعتبار بیش از 6 ماه می باشند می توانند برای خودروی کرایه و امضا اقدام کنند. یک قرارداد اجاره ماشین بدون راننده اقدام کردن

کسانی که قصد اجاره خودرو در ایران را دارند باید مدارک زیر را برای انعقاد قرارداد ارائه دهند:

 1. کارت ملی
 2. گواهی اشتغال به کار: هر مدرکی که ثابت کند شما در یک رشته خاص کار می کنید. این سند می تواند یک معرفی نامه یا یک فرم قانونی باشد.
 3. چک یا سفته
 4. رسید پرداخت ودیعه: مبلغی که به عنوان سپرده پرداخت می کنید بسته به نوع خودرو و خارجی یا داخلی بودن آن متفاوت است.

هنگام تحویل گرفتن ماشین باید کل مبلغ کرایه را بپردازید. و مبلغ ودیعه پس از بازگرداندن به موقع خودرو به شما عودت داده می شود.

افرادی که قصد اجاره خودرو در خارج از ایران را دارند باید مدارک زیر را ارائه دهند:

 1. کارت شناسایی عکس
 2. عکس پاسپورت: نکته مهم این است که در سعادت رنت اصل پاسپورت هنگام اجاره خودروهای اقتصادی از شما گرفته نمی شود تا بعداً از بسیاری از مشکلات در امان بمانید.
 3. پرداخت ودیعه به صورت نقدی

قرارداد اجاره خودرو بدون راننده در تهران

تهران به عنوان پایتخت ایران پذیرای طیف وسیعی از مردم داخلی و خارجی است. با توجه به اینکه امروزه استفاده از نرم افزارهای ناوبری بسیار رایج شده است، رانندگی در شهر بسیار راحت تر از استفاده از وسایل نقلیه عمومی است. گاهی افراد برای سفر از تهران ماشین کرایه می کنند. در چنین شرایطی باید در هنگام عقد قرارداد به محیطی که در آن سفر می کنید و مسائل مربوط به آن توجه کنید. در صورت مشورت با کارشناسان این شرکت، بهترین گزینه ها به شما ارائه خواهد شد.

ایران قرارداد اجاره ماشین بدون راننده

یکی از دلایل اصلی که بسیاری از افراد خودرو اجاره می کنند این است که بتوانند پشت فرمان خودروهای لوکس و گران قیمت قرار بگیرند. در این میان اجاره خودروهای ایرانی نسبت به مدل های لوکس خارجی مقرون به صرفه تر است. بنابراین کسانی که فقط برای یک شغل خاص نیاز به ماشین دارند می توانند یک ماشین ایرانی با قیمت مناسب اجاره کنند.

حق بیمه قرارداد اجاره ماشین بدون راننده

حق بیمه قراردادی به معنای بیمه خودرو و همچنین بیمه مسافر است. عموماً در اجاره نامه هایی که بیش از یک سال هستند مسئولیت بیمه با مستاجر خواهد بود. اما غالباً باید بین موجر و مستاجر در خصوص پرداخت حق بیمه توافقی صورت گیرد و این توافق به طور مفصل (قطعات و قطعات مختلف خودرو و حد پرداخت توسط طرفین) در قرارداد ذکر شود.

دیدگاهتان را بنویسید