ماجرای نقل و انتقالات ماشینی بازیکنان تیم ملی


به گزارش ایسنا، روزنامه شرق وی نوشت: تیم ملی ایران باید ۱۶۰ روز دیگر که شرایط مساعد نیست در جام جهانی حاضر شود. این تیم برخلاف 31 تیم دیگر حاضر در جام جهانی، تدارکات مناسبی نداشت و از فیفادی بلندمدت خردادماه تنها یک بازی دوستانه با تیم دوم الجزایر داشت. دیداری که از یک سو انتقادات بیشتری را از سوی آنها و از سوی دیگر به دراگان اسکوچیچ سرمربی تیم ملی برانگیخت.

همزمان با این اتفاقات عجیب و غریب برگرفته از روزهای پرتلاطم فدراسیون فوتبال ایران، اخباری از سوی معاون وزیر ورزش و در قالب درخواست از تیم های ملی در پنج حوزه مطرح شد که یکی از آنها پیگیری حواله خودرو است. برای بازیکنان تیم ملی است.

سینا کلهر معاون وزیر ورزش در دیدار با ملی پوشان در قطر با بیان خواسته های خود گفت: تیم های ملی پنج درخواست دارند که در حوزه های مختلف ارائه شده است. محور اول به پرداخت پاداش دیدارهای تیم ملی در مرحله گروهی جام جهانی اشاره دارد. جایزه سه بازی تیم ملی به تعویق افتاد. البته در این زمینه برخی از مربیان تیم ملی بخشی از حقوق و پاداش خود را دریافت نکرده اند. محور دوم درخواست ها مربوط به نقل و انتقالات خودرویی است که به عنوان پاداش صعود به جام جهانی به بازیکنان داده شد اما ظاهرا کار اجرایی انجام نشده است. موضوع سوم سربازی چند تیم ملی بود. در حال حاضر 12 بازیکن تیم ملی فوتبال درگیر هستند. لذت بردن از آزادی نظامی در صورت پیروزی در جام جهانی یکی از خواسته های بازیکنان بود. محور چهارم تعیین ایرلاین به عنوان ایرلاین چارتر تیم ملی برای سفر به قطر بود. پیشنهاد ملی توزیع ایران هیر بود. تمرکز پنجم بر روی دیدارهای تدارکاتی دومین فیفا (اواخر شهریور تا اوایل مهرماه) و کمک وزارت ورزش و جوانان برای تسهیل دیدارهای تدارکاتی با تیم های بهتر بدون مشکل قبلی بود.

پیش از این صحبت از درخواست آزادی سربازی برای بازیکنان تیم ملی بود، اما در اینجا باید به دو موضوع مبهم دیگر یعنی پاداش بازیکنان تیم ملی و مهمتر از آن ماجرای انتقال خودرو که بازیکنان ذکر شده تیم ملی ایران برای سه بازی اخیر درخواست پاداش داده است که وزیر ورزش قبل از بازی دوستانه با الجزایر پاداش را پرداخت کرده است که طبق قرارداد فدراسیون فوتبال ایران به یورو و در سطح بالاتری توسط فدراسیون فوتبال ایران پاداش می گیرد. وزارت ورزش. قرارداد آنها با فدراسیون فوتبال است اما طبیعی است در روزهایی که فدراسیون تمکن مالی ندارد به وزارت ورزش مراجعه کنند. طبق توافقی که با بازیکنان تیم ملی صورت گرفت، به ازای هر پیروزی در داخل و خارج از خانه جوایز یورو دریافت خواهند کرد. به ازای هر پیروزی خانگی، یعنی مسابقه ای که در ایران برگزار می شود، ملی پوشان 3500 یورو پاداش می گیرند. این رقم با توجه به نوسانات ارزی در ایران مناسب است، اما هرگز به اندازه برد خارج از خانه جذاب نیست. جایزه مهمان تقریباً 3000 یورو بیشتر تخمین زده می شود که معادل 6500 یورو است.

دو موضوع مهم است؛ اول اینکه چنین جایزه ای با هدف افزایش انگیزه این بازیکنان است و موضوع بحث برانگیز دیگر این است که بازیکنان تیم ملی به خاطر پیروزی هایی که با تیم ملی کسب کرده اند، جایزه را نه به ریال، بلکه به یورو دریافت می کنند.

موضوع دیگری که در این حکم به آن اشاره شد، درخواست بازیکنان تیم ملی برای نظارت بر حواله خودروها بود. از کجا آمده چنین ترجمه ای در نوع خود جالب است. فیلمی از رختکن تیم ملی است که محمد محبر معاون اول رئیس جمهور در آن حضور دارد. وی پای صحبت های شهاب عزیزی خادم، رئیس وقت فدراسیون فوتبال ایران نشست. عزیزی هادم در رده بندی بازیکنان قرار می گیرد و می گوید اینجا که منافع تیم های ملی در میان است باید در کنار بازیکنان بایستد. در این جلسه که حمید سجادی وزیر ورزش نیز حضور داشت، عزیزی هادم از مخبر خواست اجازه دهد بازیکنان تیم ملی طبق ادوار گذشته خودرو وارد کنند. او می گوید جایزه بازیکنانی که تیم ملی را به جام جهانی رساندند باید مجوز واردات خودرو باشد. بر خلاف آنچه به عنوان حواله پول خودرو گفته می شود، این ربطی به نقل و انتقالات خودرو ندارد، بلکه با مجوزی که به بازیکنان تیم ملی اجازه می دهد بدون پرداخت عوارض، خودروی شخص دیگری را وارد کنند، البته به شرطی که کمتر از 2500 باشد. куб.см.

عزیزی هادم به طور کلی چنین مجوزی را برای همه ملی پوشان دریافت می کند. با توجه به تفاوت قیمت خودروهای داخلی و خارجی و مشکلات واردات خودروهای خارجی، این پاداش بسیار ویژه ای برای بازیکنان تیم ملی است. ظاهرا بعد از مشکلاتی که برای عزیزی هادم در فدراسیون فوتبال ایران به وجود آمد، کار اجرایی این ماجرا دقیقا انجام نشد و به همین دلیل بازیکنان تیم ملی اخیرا در جلسه ای با معاون وزیر ورزش از او خواستند تا وضعیت را بررسی کند. وضعیت این مجوزها آزمایش شد، به این امید که ملی گرایان ایرانی بتوانند خودروهای مورد نظر خود را وارد کنند.

سابقه ناقص اهدای واحد مسکونی

گفته می شد بحث مجوز واردات خودرو یکی از موضوعاتی بود که فدراسیون در آن زمان توانست از دولت بگیرد اما در این بین موضوع دیگری مطرح شد که دولت تمایلی به اجرای آن نداشت. مسئولان فدراسیون فوتبال در نشستی با رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی از وی خواستند در اختیار بازیکنانی که در صعود تیم ملی ایران در جام جهانی نقش داشتند، آپارتمانی در اختیار وی قرار دهد. این درخواست چندان مورد توجه قرار نگرفته و مورد توجه قرار نگرفته است. اگر این قسمت موافقت می شد، وضعیت بازیکنان با یک صعود خیلی بهتر و بهتر می شد: پاداش یورو، ماشین های خارجی و آپارتمان رایگان!

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید