ما آماده کمک به تامین امنیت بیشتر در عراق هستیم


به گزارش خبرگزاری مهر، امیر آشتیانی وزیر دفاع کشورمان با «عثمان جلبکوزیر کشور عراق دیدار و گفتگو کرد.

امیر آشتیانی در ابتدای این دیدار با جاده به ارواح مطهر همه شهدای سالهای اخیر به ویژه دو قهرمان دلاور سردار قاسم سلیمانی و برادر ابومهدی مهندس که با تروریست ها می جنگند. داعش آنها جان خود را برای امنیت مردم عراق و منطقه فدا کردند. داعش جمهوری اسلامی ایران به عراق نه تنها امکانات و تجهیزات نظامی را در اختیار نیروهای مسلح عراق قرار داد، بلکه رزمندگان ایرانی نیز در کنار رزمندگان عراقی در میدان نبرد حضور داشتند.

امیر آشتیانی با بیان اشتراکات اجتماعی، مذهبی و تاریخی که نقش بسزایی در تعمیق و تحکیم بیشتر روابط ایران و عراق داشته است، افزود: نگاه ما به عراق تابع سه رکن اصلی حمایت است. وحدت و وحدت عراق کمک به تقویت ثبات و امنیت و کمک به توسعه و شکوفایی عراق است.

وزیر دفاع با بیان اینکه برخی کشورها با دوستی و همدلی ایران و عراق مخالف هستند، افزود: بر این اساس، مسئولان هر دو کشور باید نگاه کنند. جدی تر و عمیق تر جهت تقابل با این تخریب ها و کارشکنی ها تلاش و انسجام بیشتری برای تقویت همکاری ها ایجاد می شود.

وی با بیان اینکه ایران و عراق در منطقه حساس غرب آسیا قرار دارند، خاطرنشان کرد: تروریسم به عنوان ابزار غرب و نظام سلطه برای توجیه حضور خود در منطقه و عامل اختلاف بین کشورهای اسلامی و تضعیف و فرسایش ظرفیت هاست. “ اوما اسلامی است.

امیر آشتیانی با اشاره به اقدامات مشترک عراق، ایران و سوریه در مبارزه با تروریسم گفت: معتقدیم کشورهای منطقه و غرب آسیا باید امنیت منطقه را در کنار نیروهای فرامنطقه ای مدیریت کنند. آه تو در آن خط حضور برای رسیدن به ثبات و صلح غیرممکن است.

وزیر دفاع به اقدامات مناسب پارلمان عراق اشاره کرد مربوط به در تصویب قانون جرم انگاری روابط با رژیم صهیونیستی آمده است: این اقدام ضربه بزرگی به سیاست عادی سازی روابط با این رژیم نامشروع وارد کرده است.

امیر آشتیانی یکی از اساسی ترین اصول سیاست خارجی رئیس جمهور ایران را نزدیکی، تقویت، همبستگی و همکاری با کشورهای همسایه به ویژه عراق دانست. دولت ها برجسته می شوند.

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران با اشاره به همکاری های انرژی و تبادل نمازگزار بین دو کشور به ویژه در دهه 40 که نشان دهنده درهم تنیدگی روابط دو کشور است، گفت: در تامین امنیت و ثبات عراق به ویژه زائران در عالیات. و اربعین حسینی بسیار موثر و از اهمیت ویژه ای برخوردار است. آه تو او خوشحال است.

وزیر دفاع گفت: جمهوری اسلامی ایران تجربیات ارزنده ای در مبارزه با تروریسم دارد. این محصولات نظامی و مجری قانون وزارت دفاع است که می تواند به طور موثر به تضمین امنیت بیشتر در عراق کمک کند.

«جلبکوزیر کشور جمهوری عراق نیز در این دیدار بر سابقه همکاری مشترک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق تاکید کرد و گفت: ایران همیشه در یک لحظه خاص قرار دارد. ناهمسان او در کنار عراق ایستاده است و ما هرگز کمک این کشور و تلاش مجاهدان ایرانی در مبارزه با تروریسم را فراموش نخواهیم کرد.

او هست لهجه وی درباره همکاری همه جانبه جمهوری عراق با ایران گفت: قطعا همکاری ایران و عراق قابل تحقق است. سیر تکاملی بخش ها ناهمسان جمهوری عراق باید کمک های قابل توجهی به ویژه به بخش های امنیتی و اقتصادی کشور ارائه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید