ما ممنوعیتی برای فروش سلاح نداریم، اما برای جنگ در اوکراین اسلحه نفروخته ایم


در گفت و گوی تلفنی حسین امیرعبدلاخیان (وزیر امور خارجه ایران) و نیکولای میلکوف (وزیر امور خارجه بلغارستان) آخرین تحولات و روابط دوجانبه و بین المللی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، حسین امیرعبدلاخیان در این تماس تلفنی با تشکر از مواضع بلغارستان در محکومیت اقدام تروریستی داعش در حرم حضرت شاهچراغ (ع) شیراز، بر اهمیت روابط دوجانبه در آستانه یکصد و بیست و پنجمین سالگرد دیپلماسی تاکید کرد. روابط بین هر دو طرف

وزیر امور خارجه ایران به مذاکرات اخیر جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین اشاره کرد.

امیر عبدالاخیان در رابطه با حوادث اوکراین تاکید کرد: ما مخالف ادامه جنگ در اوکراین هستیم و برای آتش بس تلاش می کنیم.

وزیر امور خارجه ایران همچنین یادآور شد: بر اساس قطعنامه 2231 شورای امنیت، منعی برای صادرات و واردات سلاح نداریم، اما هیچ سلاحی به روسیه نداده ایم تا در جنگ اوکراین از آن استفاده شود. موضع ما علیه گسترش ناتو در منطقه و علیه جنگ در اوکراین است.

رئیس دستگاه دیپلماسی در نهایت مواضع تهران در خصوص برگزاری نشست فوق العاده شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و هرگونه رفتار سیاسی علیه ایران را روشن کرد.

وزیر امور خارجه بلغارستان نیز در این گفتگوی تلفنی با اشاره به روابط دیرینه و خوب دو کشور بر تداوم تلاش ها برای برگزاری کمیسیون مشترک در سال 2023 تاکید کرد.

نیکولای میلکوف از توضیحات وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در خصوص وقایع اوکراین و موضع کشورمان برای مخالفت با ادامه جنگ و جستجوی راه حل های سیاسی برای حل بحران اوکراین تشکر کرد و افزود: دولت بلغارستان به روند احیای برجام و اجرای توافق ایران و ایران متعهد است و جامعه جهانی همواره از آن حمایت می کند.