متأسفانه هنوز در بخش هایی از مسائل اقتصادی مشکل داریم/به حد بازدارندگی نرسیدیم/شرایط اقتصادی کشور به گونه ای بود که نتوانستیم ارز ترجیحی را حذف کنیم.


معاون اول رئیس جمهور با ارزیابی اقدامات پدافند غیرعامل در پایداری زیرساخت ها گفت: پدافند غیرعامل دستگاهی قدرتمند و ماموریت حفاظت از زیرساخت ها یک ماموریت ملی است.

به گزارش ایلنا، محمد مخبر در همایش ملی پدافند غیرعامل با بیان اینکه هیچ سازمان، نهاد و گروهی برای پدافند غیرعامل مسئولیت و تعهدی ندارد، اظهار کرد: پدافند غیرعامل مسئول است زیرا تهدیدات امروزی متنوع است و با پیشرفت تکنولوژی، تنوع و پیچیده‌تر می‌شود و سازمان پدافند غیرعامل را می‌طلبد تا هر لحظه به‌روز شود.

این مخبر افزود: امروزه کشورها به سمت دولت الکترونیک و خدمات هوشمند حرکت می کنند که از نظر شفافیت، مبارزه با فساد، افزایش خدمات رسانی و افزایش رضایتمندی مردم فرصت بسیار خوبی است، اما از سوی دیگر این موضوع تهدیداتی را نیز به همراه دارد. زیرا ممکن است سیستم‌های ارائه‌دهنده خدمات در نقطه‌ای قطع شود و فرآیند سرویس به حالت تعلیق درآید.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه برخی از تهدیدات که متوجه مردم است از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است، تصریح کرد: زمانی که تهدید به سمت مردم می رود اهمیت آن بسیار بالا می رود و در حوزه حفاظت غیرعامل که برای پیشگیری لازم است اولویت افراطی پیدا می کند. و برای مقابله با این گونه تهدیدات باید برنامه ریزی جدی صورت گیرد.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه برخی تهدیدات اقتصادی است، افزود: با درایت رهبر معظم انقلاب چند سالی است که سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده و اقتصاد مقاومتی در دستور کار قرار گرفته است. رژیم به عنوان یکی از مصادیق بارز پدافند غیرعامل.

مخبر ادامه داد: امنیت در حوزه هایی مانند غذا و تامین دارو و درمان از دیگر محورهای برجسته در اقتصاد مقاومتی است و باید به این نکته توجه داشت که اداره و تامین نیازهای کشور وابسته نباشد. در مورد ارز خارجی تمرکز ما بر پایان دادن به وابستگی بودجه کشور به نفت و ارز است.

وی با تاکید بر اینکه باید آسیب پذیری اقتصاد خود را در برابر دشمن به حداقل برسانیم، گفت: اگر نتوانیم اقتصاد کشور را قوی کنیم، تهدیدات و مشکلات ایجاد شده توسط دشمن می تواند برای ما مشکل ایجاد کند.

معاون اول رئیس جمهور گفت: آمریکا در سال های اخیر همواره ملت ایران را با گزینه نظامی تهدید کرده است اما امروز به نقطه ای از بازدارندگی رسیده ایم که دیگر نمی توانند کشور ما را تهدید نظامی کنند و امروز گزینه نظامی این است. نه روی میز دشمن و نه زیر میز.

این مخبر ادامه داد: متاسفانه هنوز در بخش هایی از امور اقتصادی مشکل داریم و به آن حد بازدارندگی نرسیده ایم که با تقویت بنیان اقتصادی کشور جلوی آسیب ها را در اقتصاد بگیریم.

معاون اول رئیس جمهور با یادآوری شرایط اقتصادی ابتدای دولت سیزدهم گفت: در ابتدای این دولت چهره اقتصاد کشور یک تهدید بود و در آن زمان ذخایر کالاهای اساسی بسیار کم بود و نبود. امکان فروش نفت و کسب درآمد وجود دارد، بنابراین فروش نفت حتی کفاف هزینه های جاری را هم نمی داد، اما با تلاش و کوشش دولت سیزدهم هم به فروش نفت و انتقال پول و هم به تولید رسیدیم. و واردات واکسن و خوشبختانه میزان ذخایر در برخی کالاها به عنوان گندم و ذرت به 150 درصد رسید.

این مخبر با اشاره به اصلاحات اقتصادی چند ماه اخیر در کشور گفت: برخی می گویند چرا ارز ترجیحی را حذف کردید؟ اما باید به این نکته توجه داشت که شرایط اقتصادی کشور به گونه ای بود که نمی توانستیم ارز ترجیحی را حذف کنیم. شهریور سال گذشته که دولت را تحویل گرفتیم و ارز ترجیحی حذف نشد، تورم 59 درصد بود اما شهریور امسال که ارز ترجیحی حذف شد، تورم به 39.5 درصد رسید.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه مهار تورم و حفظ ارزش پول ملی یکی از موضوعاتی است که در دستور کار دولت قرار دارد، تصریح کرد: باید به جایی برسیم که در حوزه تهدیدات اقتصادی و این موضوع بازدارندگی وجود داشته باشد. توسط مردم به منصه ظهور رسیده است و مشارکت آنها در این عرصه قابل انجام است و البته دولت باید زمینه و بستر حضور مردم را فراهم کند.

مخبر با تاکید بر اینکه باید در موضوع پدافند غیرعامل به وحدت نظر و گفتمان واحد دست پیدا کنیم، تصریح کرد: در کنار همه نهادها اعم از خصوصی و عمومی و همه نیروها و نهادهای کشور و ارکان یک نظام، دستاورد گفتمان واحد و وحدت نظر نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، ضمن اینکه ارتباط دولت و سازمان پدافند غیرعامل باید در ارتباط با پدافند غیرعامل تنظیم شود.

دیدگاهتان را بنویسید