محاکمه سیزده نفری که قصد قتل رئیس جمهور و سرنگونی دولت فرانسه را داشتند


دادستان های فرانسه پرونده 13 عضو یک گروه راست افراطی در این کشور را که مظنون به برنامه ریزی برای حمله به امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه هستند، به دادگاه فرستاده اند.

اتهامات وارده به این 11 مرد و دو زن “اقدام به اقدام تروریستی” نامیده می شود. از این تعداد تنها یک نفر همچنان در بازداشت موقت و 12 نفر دیگر تحت کنترل قضایی هستند.

متهمان این پرونده در آبان ماه ۱۳۹۷ بازداشت شدند.

تحقیقات مقامات فرانسوی نشان می دهد که این افراد قصد داشتند علیه رئیس جمهور و دیگر مقامات بلندپایه فرانسه “اقدامات خشونت آمیز” انجام دهند و با زور دولت را سرنگون کنند. علاوه بر این، این افراد متهم به برنامه ریزی برای حمله به برخی مکان های نمادین مانند مساجد و گروه های خاص مانند مهاجران هستند.

اگرچه اقدامات این افراد از ابتدا زیر نظر نیروهای امنیتی فرانسه بود، اما دستور مداخله پلیس زمانی صادر شد که مدیر صفحه فیسبوک آنها همزمان با سفر امانوئل مکرون به محل اقامت رئیس جمهور فرانسه رفت. شرکت در مراسم به مناسبت صدمین سالگرد جنگ جهانی اول.

این مرد که بازنشسته نظامی بود قصد داشت با چاقوی سرامیکی به رئیس جمهور فرانسه حمله کند که توسط دستگاه های امنیتی شناسایی نشد. پلیس سپس ماشین او را بازرسی کرد و علاوه بر یک چاقو، یک دستکش بوکس و یک کتاب مقدس نیز پیدا کرد.

بر اساس کیفرخواست، این افراد پس از تسخیر کاخ الیزه نیز قصد سازماندهی کودتای نظامی و سرنگونی دولت را داشتند. در کیفرخواست آمده است که این افراد حتی از “شروع جنگ مسلحانه داخلی” نیز تردید نکردند.

طبق روایتی در پاریس، متهمان این پرونده نیز برای اهداف خود آموزش نظامی دیده اند.

دیدگاهتان را بنویسید