مدل دیاتز-استرس در روانشناسی چیست؟ – ون تس


انواع بیماری های مرتبط با دیاتز استرسی، موارد استفاده از مدل دیاتز استرسی، نظریه دیاتز استرس

مدل دیاتز استرس

همه چیز در مورد دیاتز استرس

مدل دیاتز استرس یکی از پذیرفته ترین نظریه ها برای توضیح علت شناسی اختلالات روانی است. در این مقاله توسط بایت شما با مدل دیاتز استرس به شما معرفی می کنیم

مدل دیاتز-استرس نظریه ای است که نشان می دهد اختلالات روانی و شرایط پزشکی ناشی از ترکیبی از استعداد بیولوژیکی و استرس است. این مدل به عنوان مدل استرس-آسیب پذیری نیز شناخته می شود و چارچوبی برای درک چگونگی تعامل آسیب پذیری های موجود و عوامل استرس زای محیطی برای تأثیرگذاری بر سلامت روان است.

در این مقاله می خواهیم در مورد مدل دیاتز-استرس و اینکه چگونه شرایط مختلف سلامت روان را تهدید می کند و اینکه چگونه می توانید از این اطلاعات برای مدیریت بهتر استرس در زندگی خود استفاده کنید، صحبت کنیم.

دیاتز و استرس به چه معناست؟

دیاتز به استعداد یا آسیب پذیری در ایجاد یک اختلال روانی اشاره دارد که ممکن است به دلیل استعداد ژنتیکی، تجربه اولیه زندگی یا سایر حساسیت های بیولوژیکی ایجاد شود.

استرس به عوامل محیطی اطلاق می شود که باعث بروز بیماری های روانی یا بدتر شدن شرایط از قبل موجود می شود، از جمله رویدادهای مهم زندگی، تروما و استرس روزمره.

تاریخچه مدل دیاتز استرس

این مدل در دهه 1960 بیان شد و به پل میل نسبت داده می شود که از این مدل برای توضیح منشأ اسکیزوفرنی استفاده کرد.

از آن زمان، از آن برای درک پیشرفت افسردگی نیز استفاده شده است.

به گفته محققانی که از این دیدگاه استفاده می کنند، افرادی که در گذشته مستعد ابتلا به افسردگی بوده اند، اگر در موقعیت های استرس زا قرار بگیرند، بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی هستند.

این نظریه بعداً به مشکلات دیگری مانند اضطراب و اختلالات خوردن گسترش یافت.

مفهوم استرس دیاتزی، مدل دیاتز-استرس، استرس دیاتزی چیست

تاریخچه مدل دیاتز استرس

مدل دیاتز استرس چگونه کار می کند؟

همه افراد به دلیل ژن ها، ناهنجاری های ژنتیکی یا تعامل پیچیده ژن های مختلف دارای آسیب پذیری های خاصی هستند، اما صرفاً به دلیل وجود استعداد ذاتی آسیب پذیری نمی توان گفت که مشکل خاصی برای فرد ایجاد می شود.

در اکثر اختلالات، زمانی رخ می دهد که فشار استرس زا، دیاتز زمینه ای را فعال می کند. به همین دلیل، قرار گرفتن در معرض استرس می تواند باعث اختلالات روانی یا بدتر شدن علائم موجود شود.

با این حال، توجه به این نکته ضروری است که هرکسی که مستعد ابتلا به اختلالات روانی است، مقدر نیست که به آنها مبتلا شود، همانطور که هرکسی که استرس را تجربه می کند، سرنوشت آن را ندارد که بیماری روانی را تجربه کند.

مدل دیاتز-استرس یکی از راه‌های توضیح این است که چرا برخی افراد نسبت به سایرین در برابر بیماری‌های روانی آسیب‌پذیرتر هستند. این همچنین توضیح می دهد که چرا برخی افراد پس از تجربه رویدادهای استرس زا دچار اختلال رونیک می شوند.

وراثت پذیری بیماری روانی از 36 درصد برای افسردگی تا 60 درصد برای اسکیزوفرنی متغیر است. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که هیچ ژن واحدی مسئول اختلالات روانی نیست و اغلب نتیجه ترکیبی از ژن‌ها و متغیرهای بیولوژیکی و محیطی است که برای تعیین خطر کلی در تعامل هستند.

انواع بیماری های مرتبط با دیاتز استرس

مدل دیاتز استرس را می توان برای توضیح علت بسیاری از اختلالات سلامت روان استفاده کرد، از جمله:

اختلالات اضطرابی

اگرچه علت دقیق اختلالات اضطرابی ناشناخته است، آسیب پذیری های ژنتیکی و قرار گرفتن در معرض رویدادهای استرس زا زندگی ممکن است در بروز اختلالات اضطرابی نقش داشته باشد. این اختلال معمولاً افراد را به صورت خانوادگی درگیر می‌کند و استعداد ارثی آن می‌تواند ناشی از تجربیات آسیب‌زای مشترک باشد، همچنین ژنتیک خانوادگی می‌تواند بر نحوه مدیریت استرس افراد تأثیر بگذارد.

افسردگی

به گفته روانشناسان، مجموعه ای از عوامل در بروز افسردگی نقش دارند، از جمله ژنتیک، بار خانوادگی، قرار گرفتن در معرض رویدادهای استرس زا زندگی.

اسکیزوفرنی یا روان پریشی

به گفته روانشناسان، اسکیزوفرنی ناشی از ترکیبی از ژنتیک و رویدادهای استرس زا است. به عنوان مثال، 25 درصد از افراد مبتلا به سندرم دی جورج به اسکیزوفرنی مبتلا می شوند که نشان دهنده یک مؤلفه ژنتیکی مهم است و از آنجایی که همه افراد مبتلا به این جهش ژنتیکی اسکیزوفرنی را تجربه نمی کنند، می توان گفت که عوامل محیطی نیز در آن دخیل هستند.

اختلال اشتها

عوامل ژنتیکی، محیطی و روانی اجتماعی در ایجاد اختلالات اشتها نقش دارند. برای بسیاری از افراد، رویدادهای استرس زای زندگی باعث از دست دادن کنترل آنها می شود، از جمله رفتارهای کنترل وزن شدید یا پرخوری.

استفاده از مدل های استرس دیاتزی، نظریه استرس دیاتزی، مفهوم استرس دیاتزی

نحوه عملکرد مدل دیاتز استرس

استفاده از مدل های دیاتز استرس

مدل دیاتز استرس برای بهبود تحقیق، تشخیص و درمان اختلالات روانی استفاده شده است. برخی از کاربردهای این مدل عبارتند از:

– درک علل بیماری روانی: سایر مدل‌های بیماری روانی اغلب بر طبیعت یا پرورش تمرکز دارند، اما مدل دیاتز-استرس نشان می‌دهد که اختلالات روانی عمدتاً به دلیل ترکیبی از تأثیرات بیولوژیکی و محیطی ایجاد می‌شوند.

– رابطه بین کاهش استرس و بهبود اختلالات روانی: این مدل بر نقش استرس در ایجاد بیماری روانی تاکید دارد و از استراتژی کاهش استرس برای بهبود علائم بیماری روانی استفاده می کند. اگرچه امکان کنترل عوامل ژنتیکی و سایر عوامل بیولوژیکی وجود ندارد، اما استرس یک عامل خطر قابل تغییر است که از طریق تغییر سبک زندگی قابل دستیابی است.

– تأثیر بر تشخیص و درمان: مدل دیاتز- استرس برای درک تأثیر متقابل پیچیده عوامل بیولوژیکی و محیطی در ایجاد اختلالات روانی مفید است که می تواند به هدایت تحقیقات برای شناسایی علل بیماری روانی کمک کند و منجر به درمان های مؤثرتر شود. کشف می شوند.

این مدل بر روش مطالعه محققان بیماری روانی تأثیر گذاشته و به درک دقیق تری از چگونگی تأثیر عوامل بیولوژیکی و محیطی بر بیماری روانی منجر شده است. همچنین به تغییر روش درمان اختلالات روانی کمک کرده و منجر به توسعه درمان های جدید مانند کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی شده است.

– توانایی درک تأثیر ژنتیک و محیط: این مدل توضیح می دهد که چرا برخی از افراد پس از رویدادهای استرس زا بیشتر به بیماری روانی مبتلا می شوند و چرا برخی دیگر اینگونه نیستند.

الگوی دیاتز چیست، الگوی استرس دیاتزی چیست، تاریخچه الگوی دیاتز استرس

استفاده از مدل دیاتز استرس

روش های کاهش استرس

در حالی که اجتناب از همه منابع استرس غیرممکن است، محدود کردن استرس و توسعه مهارت های مدیریت استرس قوی می تواند به محدود کردن خطرات سلامت روان کمک کند.

برای به حداقل رساندن اثرات استرس یا روش های پیشگیری از استرس، مکانیسم های مقابله سالم در این مدل توسعه داده شده است، از جمله:

منابع استرس را شناسایی کنید

یافتن راه هایی برای پیشگیری یا به حداقل رساندن استرس

– استفاده از تکنیک های کاهش استرس شامل تنفس عمیق، آرام سازی پیشرونده عضلانی و مدیتیشن هدایت شده

– تمرین منظم

– نوشتن روزانه شکرگزاری برای نعمت هایی که دارید

– تغییر در سبک زندگی

تعدادی از عوامل محافظتی در زندگی افراد وجود دارد که می تواند اثرات استرس را خنثی کند، از جمله:

– بهبود عزت نفس

– پیوست های امن ایجاد کنید

– روابط مثبت داشته باشید

– یادگیری مهارت های مدیریت استرس

– افزایش شایستگی های عاطفی

برخی از ویژگی های شخصیتی وجود دارد که می تواند افراد را در برابر استرس مقاوم تر کند، از جمله:

– ذهن خود را باز نگه دارید

– برون گرایی

– حسن نیت

– انعطاف پذیری

– مثبت فکر کن

تلفیقی: گروه روانشناسی