مزایا، دوز، عوارض جانبی و بیشتر – کارتن اوستا


خواص کوهوش سیاه، فواید کوهوش سیاه، فواید کوهوش سیاه

کوهوش سیاه چیست؟

گیاه کوهوش سیاه چیست؟ عوارض و فواید فوق العاده آن در زنان

کوهوش سیاه این گیاه جنگلی بومی آمریکای شمالی است. از ریشه این گیاه دارویی استفاده می شود و اغلب برای شرایط مرتبط با استروژن استفاده می شود. در این مقاله توسط بایت شما را با این گیاه دارویی آشنا می کنیم.

کوهوش سیاه چیست؟

کوهوش سیاه یک گیاه گلدار بومی آمریکای شمالی است. نام های علمی آن Actaea racemosa و Cimicifuga racemosa است و گاهی به آن حشره سیاه، مار سیاه، شمع پری نیز می گویند.

گل و ریشه آن معمولاً در طب سنتی بومیان آمریکا استفاده می شود و امروزه یک مکمل محبوب برای سلامتی زنان است که گفته می شود به علائم یائسگی، باروری و تعادل هورمونی کمک می کند.

کوهوش سیاه به عنوان یک فیتواستروژن عمل می کند، یک ترکیب گیاهی که عملکرد هورمون استروژن را تقلید می کند. با این حال، در مورد اینکه آیا کوهوش سیاه را می توان به عنوان یک فیتواستروژن واقعی طبقه بندی کرد، بحث هایی وجود دارد.

صرف نظر از این، به نظر می رسد کوهوش سیاه در تسکین علائم یائسگی مفید باشد. با این حال، شواهدی از کاربردهای دیگر وجود ندارد.

 کوهوش سیاه چیست، دوز کوهوش سیاه، کوهوش سیاه

مزایای استفاده از کوهوش سیاه

فواید و موارد استفاده از کوهوش سیاه

کوهوش سیاه دارای تعدادی فواید بالقوه است که بیشتر به سلامت زنان یا تعادل هورمونی مربوط می شود. با این حال، به استثنای علائم یائسگی، شواهد کمی برای حمایت از استفاده از آن در هر یک از این شرایط وجود دارد.

یائسگی و علائم یائسگی

تسکین علائم یائسگی به همین دلیل است که بیشتر مردم از کوهوش سیاه استفاده می کنند و این یکی از موارد استفاده است که شواهدی برای حمایت از آن دارد.

در یک مطالعه روی 80 زن یائسه که گرگرفتگی را تجربه کردند، کسانی که روزانه 20 میلی گرم کوهوش سیاه به مدت 8 هفته مصرف کردند، گرگرفتگی کمتری نسبت به قبل از شروع کوهوش سیاه گزارش کردند.

علاوه بر این، سایر مطالعات انسانی نیز یافته های مشابهی را تایید کرده اند. اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، به نظر می رسد کوهوش سیاه در کاهش علائم یائسگی مفید باشد.

باروری

اگرچه ممکن است ادعاهای زیادی در اینترنت مشاهده کنید که کوهوش سیاه می تواند باروری را بهبود بخشد یا به شما کمک کند باردار شوید، شواهد زیادی برای حمایت از این موضوع وجود ندارد.

با این حال، تحقیقات نشان می دهد که کوهوش سیاه می تواند اثربخشی داروی باروری کلومید (کلومیفن سیترات) را در افرادی که نابارور هستند بهبود بخشد و شانس باردار شدن آنها را افزایش دهد.

سه مطالعه کوچک انسانی نشان داد که میزان بارداری یا تخمک گذاری در زنان ناباروری که مکمل های کوهوش سیاه را همراه با کلومید مصرف می کردند، بهبود یافته است.

با این حال، این مطالعات کوچک بودند و تحقیقات بیشتری برای تایید این اثر مورد نیاز است.

تندرستی بانوان

کوهوش سیاه همچنین برای تعدادی دیگر از اهداف سلامتی زنان استفاده می شود. با این حال، شواهدی که از این مزایا حمایت می کنند به اندازه شواهدی که از مزایای یائسگی و باروری آن حمایت می کنند، قوی نیستند.

در اینجا دلایل دیگری وجود دارد که چرا زنان می توانند از کوهوش سیاه برای حفظ تعادل هورمونی استفاده کنند:

• سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS): مصرف کوهوش سیاه ممکن است شانس بارداری را در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک افزایش دهد. اگر PCOS دارید، مصرف کوهوش سیاه نیز می تواند به تنظیم چرخه شما کمک کند.

یک مطالعه نشان داد که مصرف روزانه 40 میلی گرم کوهوش سیاه می تواند اندازه فیبروم های رحمی را تا 30 درصد کاهش دهد.

• سندرم پیش از قاعدگی (PMS) و اختلال عملکرد پیش از قاعدگی (PMDD): اگرچه برخی ادعاهای آنلاین وجود دارد مبنی بر اینکه کوهوش سیاه می تواند به PMS یا PMDD کمک کند، اما هیچ مدرک قابل توجهی برای حمایت از این موضوع وجود ندارد.

• تنظیم چرخه قاعدگی برای زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک یا بدون سندرم تخمدان پلی کیستیک که تحت درمان های باروری مانند کلومید هستند، کوهوش سیاه می تواند به تنظیم چرخه قاعدگی آنها کمک کند.

کوهوش سیاه برای گرگرفتگی، کوهوش سیاه در ایران، کوهوش سیاه در ترکیه

فواید کوهوش سیاه برای سلامت روان

سلامت روان

کوهوش سیاه ممکن است اثرات مفیدی بر سلامت روان، به ویژه در زنان یائسه داشته باشد.

برخی از مطالعات استفاده از مکمل های گیاهی را برای اضطراب و افسردگی در زنان یائسه بررسی کرده اند. محققان دریافتند که مکمل‌های کوهوش سیاه تأثیری بر اضطراب ندارند، اما با بهبود قابل توجهی در علائم روان‌شناختی مرتبط هستند.

با این حال، قبل از درک کامل اثرات کوهوش سیاه بر سلامت روان، تحقیقات بیشتری لازم است.

یک رویا

اگرچه شواهد کمی وجود دارد که کوهوش سیاه می تواند خواب را بهبود بخشد، اما ممکن است به کاهش علائمی که باعث اختلال خواب در زنان یائسه می شود، مانند گرگرفتگی کمک کند. با این حال، یک مطالعه کوچک روی 42 زن یائسه نشان داد که مکمل کوهوش سیاه مدت و کیفیت خواب را بهبود می بخشد.

مطالعه دیگری اشاره کرد که ترکیبی از کوهوش سیاه و سایر ترکیبات از جمله شاه توت، روی، زنجبیل و اسید هیالورونیک به بهبود گرگرفتگی مرتبط با بی خوابی و اضطراب کمک می کند. با این حال، به طور قطع نمی توان گفت که کوهوش سیاه یا یکی از مواد دیگر ماده مفید این مخلوط بوده است.

کاهش وزن

زنان یائسه ممکن است در معرض خطر افزایش وزن ناخواسته باشند زیرا سطح استروژن آنها به طور طبیعی کاهش می یابد. از نظر تئوری، چون کوهوش سیاه ممکن است اثرات استروژنی از خود نشان دهد، ممکن است اثر مفید کمی بر تنظیم وزن در زنان یائسه داشته باشد.

خواص کوهوش سیاه، فواید کوهوش سیاه، فواید کوهوش سیاه

عوارض جانبی کوهوش سیاه

عوارض جانبی کوهوش سیاه و اقدامات احتیاطی

کوهوش سیاه دارای برخی عوارض جانبی بالقوه است، اما معمولاً خفیف هستند. اینها عبارتند از ناراحتی گوارشی، حالت تهوع، بثورات پوستی، عفونت، درد عضلانی، درد یا بزرگ شدن سینه، و لکه بینی یا خونریزی خارج از چرخه قاعدگی.

با این حال، کوهوش سیاه همچنین با برخی از موارد شدید آسیب کبدی مرتبط است. به همین دلیل، اگر مبتلا به بیماری کبدی هستید یا از مکمل ها یا داروهای دیگری استفاده می کنید که می تواند به کبد شما آسیب برساند، نباید از کوهوش سیاه استفاده کنید.

علاوه بر این، یک مطالعه اخیر روی حیوانات نشان داد که کوهوش سیاه در دوزهای بالا با آسیب به گلبول های قرمز خون همراه است که منجر به کم خونی می شود. با این حال، تحقیقات بیشتری برای بررسی این اثرات بالقوه در انسان مورد نیاز است.

از آنجایی که کوهوش سیاه به طور گسترده مورد مطالعه قرار نگرفته است، ممکن است برخی از عوارض جانبی را تجربه کنید که هنوز به طور گسترده شناخته نشده اند. اگر نگرانی دارید، با پزشک خود مشورت کنید.

میزان استفاده و نحوه استفاده از کوهوش سیاه

توصیه های دوز برای کوهوش سیاه بسیار متفاوت است. دوزهای معمول روزانه بین 20 تا 120 میلی گرم عصاره یا پودر کوهوش سیاه معمولی است.

برای علائم یائسگی، مصرف حداقل 20 میلی گرم کوهوش سیاه در روز موثر به نظر می رسد. برخی از متخصصان بهداشت می گویند که کوهوش سیاه را بیش از 6 ماه تا 1 سال به دلیل احتمال آسیب کبدی مصرف نکنید.

مشخص نیست که آیا مصرف بیش از حد کوهوش سیاه ممکن است یا خیر. برای اطمینان از ایمنی خود و به حداقل رساندن خطر آسیب کبدی، بیش از دوز توصیه شده روزانه مکمل کوهوش سیاه انتخابی خود را مصرف نکنید.

خواص کوهوش سیاه، فواید کوهوش سیاه، فواید کوهوش سیاه

استفاده از کوهوش سیاه در دوران بارداری

استفاده از کوهوش سیاه در دوران بارداری و شیردهی

در طب سنتی بومیان آمریکا، کوهوش سیاه اغلب برای افزایش تولید شیر مادر استفاده می شود، اما شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد برای این منظور کار می کند.

اگر تحت درمان ناباروری هستید، کوهوش سیاه ممکن است شانس باردار شدن شما را افزایش دهد، بنابراین اگر در تلاش برای باردار شدن هستید، یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ممکن است اضافه کردن آن را به روال خود توصیه کند.

اگرچه بیشتر عوارض جانبی خفیف هستند، اما اطلاعات کمی در مورد اثرات کوهوش سیاه بر زنان باردار، مادران شیرده و نوزادان وجود دارد.

در افراد خاصی استفاده کنید

به طور کلی کوهوش سیاه برای اکثر افرادی که باردار یا شیرده نیستند بی خطر است.

با این حال، دادن مکمل به کودکان ضروری نیست. از آنجایی که می‌تواند بر سطح هورمون‌ها تأثیر بگذارد، فقط باید تحت نظر یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی واجد شرایط به نوجوانان داده شود.

افراد مبتلا به بیماری کلیوی باید در مورد استفاده از کوهوش سیاه محتاط باشند زیرا اطلاعات کمی در مورد توانایی بدن برای از بین بردن آن در هنگام آسیب به کلیه ها وجود دارد.

همچنین با توجه به اینکه یکی از شدیدترین عوارض احتمالی آسیب کبدی است، در صورت ابتلا به بیماری کبدی باید از مصرف مکمل های کوهوش سیاه خودداری کنید.

تلفیقی:اداره بهداشت بیتوته