ممنوعیت دیوارنگاری ولی عصر


نقاشی دیواری جدید در میدان، اما در شب، دوباره به یک مرز تبدیل شد. این بار برخلاف همیشه برای استفاده از تصویر زنانه. در صورتی که همیشه زنان را از نقاشی دیواری میدان حذف می کردند، اما در عصر، این بار به تصویر کشیدن تصویر برخی از زنان بدون اجازه آنها باعث شد این تصویر در کمتر از 24 ساعت تغییر کند.

به گزارش شرق، جدیدترین نقاشی دیواری میدان ولی عصر با شعار “زنان سرزمین من ایران” که صبح روز پنجشنبه 30 مهرماه رونمایی شده بود، پس از اعتراضات گسترده تغییر یافت. تصاویر افرادی مانند سیمین دانشور، پروین اعتصامی، فاطمه معتمدآریا، مریلا زارعی، پروانه کاظمی، مینو محرز، توران میرهادی، ایران درودی، مریم میرزاخانی، فروغ فرخزاد، ژاله علو و …. در این نقاشی دیواری دیده می شوند.

این در حالی است که برخی از این چهره ها همواره در فهرست اسامی ممنوعه بوده اند و حتی نام عابر پیاده به نام فروغ فرخزاد که مصوبه شورای شهر تهران بود نیز پذیرفته نشد.

فاطمه معتمدآریا اولین کسی بود که به استفاده از تصویر او در این نقاشی دیواری اعتراض کرد. او در اینستاگرامش خواست تا عکسش را پاک کند. مرضیه برومند همچنین از مسئولان خواست تا عکس او را از روی دیوار میدان ولی عصر تهران حذف کنند.

وی در اینستاگرام خود نوشت: آقایان عکس من را از این دیوار بردارید. ژاله علو نیز در یادداشتی کوتاه نوشت: در فضای مجازی نیستم و از طریق دوستان مطلع شدم. تا الان در هیچ تبلیغی حاضر نشده ام و هیچ مجوزی هم گرفته نشده است، می خواهم عکسم را از پوستر تبلیغاتی میدان حذف کنم…. پسر هما روستا نیز اعلام کرد که عکس خود را مرتبط با این موضوع نمی داند. نقاشی دیواری .

پروانه کاظمی، کوهنورد ایرانی فتح اورست، در واکنش به انتشار تصویر خود در دیوارنگاره مربع، اما عصر گفت: حیف است از نام و تصویر ما زنان ایرانی فقط برای سوء استفاده استفاده شود.

نفیسه مرشدزاده نویسنده و روزنامه نگار نیز به طرح جنجالی دیوارنگاره میدان ولی عصر واکنش نشان داد و نوشت: آیا آنقدر برای زنان این کره خاکی ارزش قائل هستید که لازم نمی دانید به آنها اجازه دهید از تصاویر پروفایل شخصی خود در بیلبوردهای خیابانی استفاده کنند. ?

یکی از نوادگان بی بی مریم بختیاری نیز به استفاده از عکس خود در این بیلبورد و رفتاری که بی بی او در این روزها زنده بود معترض بود… پس از این اعتراضات، مدیر روابط عمومی سازمان اوج در مطلبی نوشت. حساب کاربری در توییتر: ما به عنوان یک سازمان برتر هنری رسانه ای، همیشه یکپارچگی ایران عزیز را مد نظر داشته ایم. این نقاشی دیواری سعی داشت تعداد اندکی از زنان موفق کشورمان ایران را برای این روزهایی که همه جا از زنان صحبت می شود، ارائه دهد. همه ما باید استانداردهای خود را برای ایران بالا ببریم. ما در یک قایق هستیم. خواه دوستش داشته باشیم یا نه. در مورد تغییر طرح فعلی نقاشی دیواری، تا زمان بازگشت این طرح، طرح جدیدی رونمایی خواهد شد.

آخرین حاشیه این نقاشی دیواری مربوط به سال گذشته است که بدون حضور متخصصان، تکنسین ها و کارگران زن، تصاویری از مردان را در کنار محصولات داخلی به تصویر می کشد.

طراحان این نقاشی دیواری بزرگ بارها از زنان در طراحی های خود استفاده کردند. این بیلبورد بزرگ متعلق به سازمان رسانه ای اوج است و شهردار تهران بارها توضیح داده که در طرح های منتشر شده نقشی ندارد. اما اعتراضات پی در پی مانع از آن نشد که طراحان دوباره زنان را نادیده بگیرند.

چند سال پیش، نصب ویدئویی در زمین مسابقه، شامگاه تهران در حمایت از تیم ملی فوتبال ایران که هیچ خانمی در آن حضور نداشت، با انتقادات گسترده ای به ویژه در شبکه های اجتماعی مواجه شد. عنوان این بیلبورد «با هم برنده می‌شویم، یک ملت، یک ضرب» و دلیل آن حضور تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ روسیه بود که در تصویر روی بیلبورد مردانی را با لباس نشان می‌داد. کت و شلوار از اقوام مختلف ایران در حال تفریح.

این اعتراضات منجر به تغییر طراحی و توجه به زنان در طراحی جدید شد. مدتی بعد، طراحان دوباره تصویری با شعار “نسل روشن” منتشر کردند که روی آن زنان بدون چهره کشیده شده بودند. موضوعی که در آن زمان مورد انتقاد برخی اعضای شورای شهر تهران قرار گرفت.

در آن زمان الهام فهاری، رئیس کمیسیون اجتماعی شورای پنجم شهر تهران با انتقاد از حذف چهره های زنانه از نقاشی دیواری جدید میدان ولی عصر (عج) نوشت: انتظار می رفت حساسیت بیشتری نسبت به نقاشی دیواری در میدان ولی عصر (عج) وجود داشته باشد. میدان ولی عصر.» بنابراین امیدوارم اگر این تصویر ناشی از بی احتیاطی است دیگر تکرار نشود و اگر بی احتیاطی نباشد اصلاح شود و عذرخواهی می کنیم.

اما این اعتراضات رویه طراحان را تغییر نداد، این بار منتقدان بر این باور بودند که طراحان قصد دارند از چهره آنها به عنوان ابزار استفاده کنند و تاکید کردند که تصاویر آنها نباید بدون اجازه آنها استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید