من به نام تکواندو – پدیده ای نادر در تیم ملی – در برابر همه ایستاده ام


به گزارش خبرنگار مهر، پنجشنبه گذشته در خانه تکواندو مسابقات انتخابی تیم ملی تکواندو برگزار شد و ترکیب این تیم مردان برای حضور در مسابقات قهرمانی جهان مشخص شد. حضور
سه نفر از تیم نوجوانان که در این رده سنی دو مدال طلا از مسابقات قهرمانی آسیا و جهان کسب کردند، در ترکیب ثابت تیم ملی نوجوانان قرار گرفتند و به مسابقات جهانی راه یافتند. اتفاقی نادر در تکواندو که کمتر شاهد آن هستیم.
هادی سای رئیس فدراسیون تکواندو در حاشیه این مسابقات درباره انتخابی تیم ملی و ترکیب پاسخگویی گفت:
شرایط انتخاب مساعد بود
سای در ابتدا گفت: مسابقات انتخابی تیم ملی با قضاوت داوران مجرب و استفاده از سیستم داوری کم نقص در شرایط مطلوبی برگزار شد. اجرای ته کوان دو خوب بود اما احساس کردم کمی خسته هستند. برخی از این افراد رقابت های سختی را در مسابقات بین المللی لبنان پشت سر گذاشته اند. هوای گرم بیروت دو سه نفر را مریض کرد.
وی افزود: جنگ های خوبی را شاهد بودیم اما تا آخرین لحظه نتایج مشخص نبود. در برخی مسابقات در ثانیه آخر نتیجه تغییر کرد که نشان می دهد تکواندوکاران خوبی داریم که رقابت تنگاتنگی با هم دارند و نشان از حمایت خوب تکواندوکار ایران دارد. خوشبختانه مصدومی نداشتیم و مهم این بود که بچه ها این انتخابی را بدون مصدومیت پشت سر گذاشتند و در نهایت ترکیب تیم مشخص شد.
یک کلمه باقی نمانده بود
رئیس فدراسیون تکواندو در پاسخ به این سوال که چرا به نتایج اولین انتخابی استناد نشد و برای شایعه سازی دوباره مسابقات در 5 وزن برگزار شد؟ گفت: وقتی مسابقات را با سیستم داوری انجام دادیم چه خبر؟ در مرحله اول اعلام کرده بودیم که امکان برگزاری مرحله دوم وجود دارد. در اوزان که سه بازیکن داشتیم بهترین انتخاب اول یک بازی استراحت کرد.
سای تصریح کرد: مسابقات لبنان شاخص بسیار خوبی برای موکانلو بود و وی از حضور خود در این مسابقات ابراز خرسندی کرد. برخی از افراد وزن ثابت داشتند. دیگر مربی اوزان ما که در شک و تردید بود، ورزشکاران را به مسابقات لبنان اعزام کرد و از آنها تست گرفت و در نهایت ترکیب تیم را با انتخاب دوم مشخص کرد. در برخی اوزان که دو مدعی وجود داشت، مانند وزن های 58- و 74- کیلوگرم، مدعی برتر با مبارزه دو مدعی انتخاب می شد، اما در اوزانی که سه مدعی حضور داشتند، مسابقات دوره ای برگزار می شد که بهترین مرد. در مرحله قبل یک امتیاز و پس از دور استراحت، در مرحله دوم، برنده این دو نبرد سرنوشت ساز خواهد داشت.

من نتیجه گرا نیستم
رئیس فدراسیون تکواندو با اشاره به ترکیب تیم اعزامی به مسابقات جهانی خاطرنشان کرد: با نگاهی به اسامی تیم اعزامی متوجه می شویم که میانگین سنی تیم ما زیر 20 سال است. 7 بازیکن ما زیر 20 سال هستند که 3 نفر به آخرین دوره مسابقات قهرمانی نوجوانان جهان و آسیا فیکس اعزام شدند. در تیم فعلی فقط سجاد یک فرد باتجربه است. سه طلایی نوجوانان آسیا و جهان به تیم ملی راه یافتند و این نشان دهنده توجه ویژه ما به نسل جوان و هواداران است.
و ادامه داد: تاکنون هیچ مدرکی مبنی بر راهیابی سه نفر از تیم ملی نوجوانان به تیم ملی وجود ندارد و این نشان دهنده عزم فدراسیون برای تیم سازی در مدعی جهانی است. 6 ماه بعد از جام جهانی مکزیک، جام جهانی باکو در راه است. در این دوره انتظار نداریم تیم ملی روی سکو برود، زیرا تیم جوان و با انگیزه ای داریم که باید تجربه کسب کند. در واقع ما دیدگاه نتیجه گرایی را کنار گذاشته ایم. برای بازگشت به سطح اول تکواندو دنیا باید تلاش کرد و البته صبر هم لازم است.
تکواندو ایران روند خوبی دارد
سای در خصوص اتهامات مطرح شده به فدراسیون مبنی بر عدم اعتماد به موکانلو و تلاش برای سرمربیگری بساک پس از جام جهانی گفت: به عنوان بازیکن سال ها در تیم ملی و پس از دوران قهرمانی، مدیر فنی و عضویت در تیم ملی را برعهده داشتم. کمیته فنی من رئیس فدراسیون هستم. من کسی نیستم که از بیرون آمده باشم و همه چیز را خوب بدانم. بساک نتایج و مدال های خوبی گرفت اما من به عنوان یک فرد فنی فقط به مدال نگاه نمی کنم و روند کار را می بینم.
وی افزود: روند تکواندو در ایران بسیار خوب است و انشالله سال آینده در هر رده دو یا سه تکواندوکار خواهیم داشت و این خیلی مهم است. . از تمام اعضای کادر فنی که در این مدت در همه رده ها انتخاب کرده ایم خوشحالم و از همه این افراد ارزیابی مثبت شده است.
سال آینده فصل برداشت است
رئیس فدراسیون تکواندو تصریح کرد: برنامه های فدراسیون از ابتدا بر اساس حمایت از تحول در روند فنی تیم های ملی تدوین شد و با اجرای آن در رده سنی نوجوانان و دختران به موفقیت های خوبی دست یافتیم. من معتقدم سال آینده فصل برداشت از آنچه در این مدت کاشته ایم آغاز می شود. همانطور که گفتم با روند قابل قبول تکواندوکاران کشورمان در رنکینگ المپیک به زودی در مسابقات جایزه بزرگ در هر رده چند تکواندوکار خواهیم داشت. این در حالی است که در سال های اخیر 4 بازیکن داشتیم و مجبور شدیم آنها را به تمام گرندپری ها بفرستیم که اشتباه بود. سوالی که باعث شد بچه های ما در این مسابقات سخت و سخت و فشرده له شوند و له شوند و به المپیک بروند.
مدعیان منتظر ایران هستند
ساع ادامه داد: گردش کار و عملکرد فنی کلی تیم برای من مهم است. کسب مدال برای ما مهم است، اما به عنوان یک فرد فنی متوجه خواهم شد که تیم از کجا آمده است. ما بازخورد این روند مثبت را دیده ایم و در هر مسابقه ای که می فرستیم این بازخورد را از کشورهای دیگر و فدراسیون جهانی داریم. در گرندپری پاریس که تیم پسران را اعزام نکردیم، مسئولان فدراسیون جهانی گفتند دوست دارند تیم ما را در مسابقات جهانی مکزیک ببینند.
ماموریت بشاک در تیم امید
وی افزود: در مسابقات لبنان به ما گفتند که تیم ایران به روزهای اوج خود نزدیک می شود. این بازخورد خوبی برای ما از کار کادر فنی است. در عین حال می دانیم که اعضای کادر فنی کجا می توانند به ما کمک کنند. ماموریت بشاق فعلا همکاری با تیم امید است و کمک زیادی به تیم ملی کرده است. وقتی ببینم نتیجه ای از عملکرد بشاک در تیم امید دارم، او را در این پست نگه می دارم.
رئیس فدراسیون تکواندو خاطرنشان کرد: تیم امید نه تنها تمرین می کند بلکه در تورنمنت های ارزان تری در سراسر ایران شرکت می کند تا بچه هایی که در تیم اصلی حضور ندارند، بتوانند با حضور در این مسابقات رتبه خود را حفظ کنند. تصمیم گرفتیم که نوجوانان ما با توجه به 90 امتیازی که در مسابقات جهانی و آسیایی کسب کردند، اگر جایی در تیم بزرگسالان نداشتند به تیم امید بروند.

تاکنون 32 میلیارد هزینه کرده ایم
ساعی با اشاره به مشکلات مالی فدراسیون گفت: در گزارشی که خزانه داری فدراسیون در هفته گذشته ارائه کرده است تا به امروز 32 میلیارد تومان و 260 هزار دلار هزینه کرده ایم. 2 میلیارد از وزارت ورزش و 1.7 میلیارد تومان از کمیته المپیک گرفتیم. ما از بودجه ای که مجلس برایمان تعیین کرده چهار میلیارد گرفتیم، دقیقاً این مقدار برای یک اعزامی است. جام جهانی در مکزیک برگزار می شود که خیلی دور است و برای هر نفر باید نزدیک به 100 میلیون تومان بپردازیم و این کار را برای ما سخت کرد. این تنش را حمل می کنم تا خدای نکرده تیم ملی ضرر کند.
فدراسیون خانه قهرمانان است
وی درباره حل مشکل افلاکی توضیح داد: ما با افلاکی مشکلی نداشتیم و او کمی تحریک شده بود. ما مشکلی نداریم و با هم صحبت کردیم و مشکلی نبود که بگوییم حل شد. ما قطعا از افلاکی استفاده خواهیم کرد. او یکی از نیروهایی است که نمی توانیم از دست بدهیم. افلاکی حتما برمی گردد. خدا را شکر امروز که اینجا هستم کاری را که باید انجام می دادم انجام دادم و همه کسانی که برای تکواندو ایران زحمت کشیدند و زمین آن را خوردند در فدراسیون هستند و فدراسیون در دستان قهرمانان است.
قهرمان پرافتخار المپیک ایران درباره مصاحبه انتقادی یکی از قهرمانان سابق تیم ملی نیز گفت: من با این همه قهرمان زندگی کرده ام و روح تک تک بچه ها را می شناسم و می دانم که در دل آنها چیزی نیست اما آنها دفعه قبل توسط جاهایی مثل شما تحریک شده اید و چرا الان؟ آنها نیستند. همه خوب کار کردند، اما چند تیم ملی داریم؟ زمانی مسابقات زیادی برگزار شد و ما از همه بچه ها استفاده نکردیم و محدود به چند نفر نشدیم و باز هم از همه بچه ها استفاده خواهیم کرد. اصلا از این گونه انتقادات ناراحت نمی شوم و جوابی هم نمی دهم، حتما از مربیان و قهرمانانی که علیه فدراسیون مصاحبه کردند استفاده خواهم کرد. من هیچ علاقه ای ندارم و علایق تکواندو برایم مهم است. من برای منافع تکواندو در برابر همه ایستاده ام. اینجا خانه این قهرمانان است و تکواندو برای مردمی است که الان اینجا هستند. من این کار را کردم و حتی اگر فردا نباشم، خیالم راحت است که تکواندو را به کسانی دادم که برای آن زحمت کشیدند.
مهروز چوب خورده که برادر سای است
رئیس فدراسیون درباره انتخاب ساع به عنوان نایب رئیس فدراسیون گفت: خواهرم در سال های اخیر زیر سایه نام «هادی ساعی» بوده و بارها به من حمله کرده است. زمانی که می جنگید به تیم ملی راه پیدا کرد و در تمام انتخابی ها حضور داشت و هر وقت به تیم ملی اعزام می شد مدال می گرفت. او اولین بانوی تکواندوکار است که از مسابقات آسیا، اقیانوسیه مدال گرفته و از بازی های آسیایی و قهرمانی آسیا مدال گرفته است. مهروز در بیشتر مسابقات با مدال بازگشت. با اینکه مدال برنز بود اما در زمانی به دست آمد که سطح بانوان ما خیلی پایین بود.
وی ادامه داد: بعد از دوره قهرمانی چون فدراسیون قبلی با من بد بود، حقش ضایع شد. او در حال حاضر نه به خاطر اینکه خواهر هادی سای است، واجد شرایط مربیگری در تیم ملی است، بلکه سال گذشته دو تیم در لیگ حضور داشتند که هر دو روی سکو قرار گرفتند. رزومه اش مشخص است.
معرفی سازندگان حاشیه
سای با اشاره به حاشیه سازی برخی افراد گفت: مشخص است این حاشیه سازی ها، حرف ها و داستان ها از کجاست. افراد در فدراسیون درآمد و منافعی داشتند و تکواندو را حیاط خلوت خود کرده بودند و امروز منافعشان به خطر افتاده و هر روز قصه می سازند. یک روز من و خواهرم مربی و بازیکنان تیم ملی را تحریک کردیم اما با عملکردمان به آنها ضربه زدیم. من دوست ندارم به این افراد پاسخ دهم. آنها برای من کافی نیستند که بتوانم وقت خود را به آنها اختصاص دهم و باید وقت و افکار خود را صرف کار و اهداف بزرگ خود کنیم.
مهروز معاونت رئیس جمهور را نپذیرفت
رئیس فدراسیون تکواندو درباره حضور خواهرش در پست نایب رئیسی گفت: این اتفاق نمی افتد. خیلی به او التماس کردم و وزارت ورزش هم به او گفت که این بهترین گزینه است اما او قبول نکرد و ترجیح داد در بحث فنی شرکت کند. باید گزینه دیگری پیدا کنیم. بهترین گزینه خواهرم بود و اگر از حضور در این پست راضی نبود از او به عنوان کارشناس استفاده خواهم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید