مهمترین تفاوت آیلتس جنرال و آکادمیک و نکات کلیدی


آزمون بین المللی آیلتس به دو صورت آکادمیک و جنرال برگزار می شود. آیا می دانید کدام نوع آزمون برای شما بهتر است؟ و تفاوت ها و شباهت های این دو ماژول آزمون آیلتس چیست؟

مهمترین تفاوت آیلتس جنرال و آکادمیک و نکات کلیدی

برنامه و اهداف آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال

به طور خلاصه می توان گفت که آزمون آیلتس آکادمیک برای ورود به دانشگاه ها یا موسسات تخصصی و از آزمون آیلتس جنرال برای مقاصد عمومی تری مانند مهاجرت استفاده می شود.

بنابراین، آزمون آیلتس آکادمیک برای ارزیابی سطح زبان انگلیسی شما برای ورود به یک محیط دانشگاهی یا تخصصی طراحی شده است. برای شرکت در این آزمون، باید در خواندن، درک، صحبت کردن و نوشتن برای موضوعات علمی، دانشگاهی، مجله و روزنامه قوی باشید. برای رسیدن به این سطح از تسلط، یک روش قابل اعتماد استفاده از یک درس خصوصی زبان انگلیسی است. در کلاس های خصوصی آنلاین یا حضوری زبان انگلیسی شما مستقیماً با استاد در ارتباط هستید و می توانید نقاط ضعف خود را کشف کرده و بدون اتلاف وقت روی آنها کار کنید.

از طرفی آزمون عمومی آیلتس بیشتر بر روی موضوعات کاربردی و روزمره تمرکز دارد. بنابراین، اگر به مدرک آیلتس جنرال نیاز دارید، باید بر محتوایی که در کتاب ها و نشریات عمومی، تبلیغات، اطلاعیه ها و به طور کلی در زندگی روزمره استفاده می شود، تسلط داشته باشید. در این نوع آزمون آیلتس، هر چهار مهارت زبانی شما ارزیابی می شود. برای اینکه بتوانید تمام مراحل آزمون را به خوبی پشت سر بگذارید، می توانید از یک معلم خصوصی آیلتس کمک بگیرید. یک مدرس انگلیسی با تجربه آیلتس می تواند شما را برای موفقیت در قسمت های مختلف آزمون راهنمایی کند و تکنیک های لازم را به شما آموزش دهد. بسته به شرایط خود، می توانید تصمیم بگیرید که در کلاس حضوری شرکت کنید یا با معلم انگلیسی خود به صورت آنلاین ارتباط برقرار کنید.

فرمت آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال

هر دو بخش آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال در 4 بخش برگزار می شود. شما در یک روز 3 قسمت از آزمون را می گیرید که عبارتند از: شنیدن، خواندن و نوشتن. این 3 بخش به طور متوالی بدون وقفه اجرا می شوند. قسمت چهارم یعنی قسمت اسپیکینگ آزمون آیلتس را می توان در همان روز یا در یک دوره هفت روزه قبل یا بعد از روز آزمون داد. این قسمت به صورت مصاحبه است که باید از قبل آن را رزرو کنید.

مهمترین تفاوت آیلتس جنرال و آکادمیک و نکات کلیدی

بخش Listening آزمون آیلتس

این بخش از آزمون آیلتس برای ارزیابی مهارت های شنیداری شما و سنجش اینکه آیا می توانید ایده اصلی محتوا را درک کنید، ایده ها و اهداف گوینده را درک کنید و استدلال ارائه شده را دنبال کنید طراحی شده است.

در این بخش به 4 محتوای صوتی ضبط شده گوش می دهید:

  1. گفتگوی دو نفر با یک مشکل اجتماعی روزمره
  2. مونولوگ در مورد مشکلات اجتماعی روزمره
  3. مکالمه بین حداکثر 4 نفر در مورد یک موضوع آموزشی یا آموزشی
  4. صحبت در مورد یک موضوع دانشگاهی

برای هر یک از این 4 بخش 10 سوال و در مجموع 40 سوال در 30 دقیقه وجود دارد. سپس 10 دقیقه دیگر فرصت خواهید داشت تا پاسخ های خود را به برگه پاسخ منتقل کنید.

سوالات پرسیده شده در بخش شنیداری متنوع است. از جمله: سوالات چند گزینه ای، سوالات مقایسه، مشخص کردن نقاط روی نمودار یا نقشه، جدول یا فضای خالی.

بخش Reading و Comprehension آزمون آیلتس

در بخش خواندن باید 3 قسمت مختلف را بخوانید و به سوالات مربوط به آن پاسخ دهید. سرعت و مدیریت زمان در این بخش از آزمون بسیار مهم است. این بخش از نظر محتوایی در آزمون های علمی و عمومی متفاوت است. اما قسمت ریدینگ هر دو ماژول شامل 40 سوال است که باید با توجه به متن هایی که به شما داده می شود به آنها پاسخ دهید. و برای پاسخ دادن به این بخش 60 دقیقه فرصت دارید. توجه داشته باشید که در بخش خواندن، زمان اضافی برای انتقال پاسخ ها لحاظ نشده است.

بخش کتبی آزمون آیلتس

در قسمت رایتینگ آزمون آیلتس باید نشان دهید که می توانید به یک سوال یا مشکل پاسخ مناسب بدهید، ایده های خود را سازماندهی کنید و از طیف وسیعی از کلمات و گرامر انگلیسی به طور صحیح و دقیق برای بیان ایده های خود استفاده کنید.

بخش کتبی آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال نیز از نظر محتوا متفاوت است، اما هر دو شامل 2 وظیفه هستند. در این بخش دو سوال از شما پرسیده می شود که در مجموع 60 دقیقه زمان دارید. مسئولیت مدیریت زمان بر عهده شماست و برای گذراندن موفقیت آمیز این قسمت باید 20 دقیقه برای کار اول و 40 دقیقه برای کار دوم وقت بگذارید.

در تکلیف اول آزمون کتبی باید حداقل 150 کلمه و در تکلیف دوم حداقل 250 کلمه بنویسید.

صحبت کردن بخشی از آزمون آیلتس

بخش اسپیکینگ برای هر دو واحد آیلتس آیلتس آکادمیک و عمومی یکسان است. در این بخش، شما مستقیماً در مورد موضوعات رایج زندگی واقعی با مصاحبه کننده صحبت می کنید. ممکن است در طول مصاحبه از لهجه های مختلف استفاده شود و مکالمه شما ضبط خواهد شد.

در این بخش، مصاحبه‌کننده می‌خواهد بداند که توانایی شما در برقراری ارتباط و تبادل نظر چقدر خوب است و چقدر اطلاعات در مورد تجربیات کلی زندگی دارید. ارزیابی می کند که آیا موضوع را به زبان مناسب بیان می کنید و آیا توانایی سازماندهی ایده های خود را به طور منسجم دارید یا خیر. هرچه مهارت بیشتری در تحلیل، بحث و بیان افکار خود داشته باشید، در این بخش موفق تر خواهید بود. تسلط در بخش اسپیکینگ آزمون آیلتس نیز بسیار مهم است.

بخش اسپیکینگ آزمون آیلتس در واقع از 3 قسمت تشکیل شده است:

  1. ابتدا مصاحبه کننده خود را معرفی می کند و از شما می خواهد که خود را معرفی کنید. سپس برای کسب اطلاعات بیشتر سوالات کلی می پرسد. این بیشتر به این دلیل است که به شما کمک می کند آرامش داشته باشید و بتوانید مکالمه را به راحتی و روان ادامه دهید.
  2. مصاحبه کننده کارتی به شما می دهد که موضوعی را نشان می دهد. شما یک دقیقه فرصت دارید تا در مورد موضوع فکر کنید و در صورت لزوم چند کلمه کلیدی بنویسید. سپس باید 1 تا 2 دقیقه در مورد موضوع صحبت کنید. پس از اتمام مکالمه، مصاحبه کننده 1 تا 2 سوال در مورد همان موضوع از شما می پرسد.
  3. در این قسمت از شما در مورد همان موضوع قبلی سوال می شود. این بخش به شما این فرصت را می دهد که موضوع را بیشتر تجزیه کنید و ایده های انتزاعی بیشتری ارائه دهید.

بخش اسپیکینگ آزمون آیلتس بین 11 تا 14 دقیقه طول می کشد و داشتن تسلط، گفتاری متصل، دامنه واژگانی که استفاده می کنید، دقت نکات گرامری و تلفظ بسیار مهم است.

تفاوت محتوای آکادمیک و عمومی آزمون آیلتس

همانطور که گفتیم تفاوت مهم بین آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال در قسمت ریدینگ و رایتینگ است. دو بخش دیگر هم از نظر محتوا و هم از نظر نحوه رفتار شباهت بیشتری دارند. همانطور که گفتیم، بخش خواندن و نوشتن از نظر ساختار و نحوه برگزاری آزمون کاملاً شبیه به هم هستند و تفاوت آنها فقط در محتوا، موضوعات و هدف تکالیف است.

تفاوت محتوای قسمت ریدینگ آزمون آیلتس آیلتس آکادمیک و جنرال

آزمون ریدینگ آیلتس از سه متن و در مجموع 2150 تا 2750 کلمه تشکیل شده است. بعد از هر متن باید به تعدادی سوال مختلف پاسخ دهید. در آزمون آیلتس آکادمیک سه متن طولانی به شما داده می شود که امکان پذیر است توصیفی، مبتنی بر واقعیت علمی و عملی، استدلالی یا تحلیلی این متون معمولاً از کتاب‌ها، مجلات و نشریات نوشته شده برای افراد عادی انتخاب می‌شوند. اما برای افرادی که قصد مطالعه، تحقیق یا کار در زمینه تخصصی را دارند مناسب است. تقریباً می توان گفت که این متون در سطح دانش یک فرد با مدرک لیسانس یا فوق لیسانس است.

بخش ریدینگ آزمون عمومی آیلتس از سه بخش تشکیل شده است. در قسمت اول، معمولا یک تا سه متن کوتاه دریافت می کنید که موضوعات روزمره را در بر می گیرد. بخش دوم شامل دو متن در مورد کار و محیط کار است. و در قسمت سوم متن طولانی تری را می خوانید که یک مشکل کلی را مطرح می کند. متن ارائه شده در بخش سوم حاوی توضیحات پیچیده تر و طولانی تر است. متون این بخش نیز از کتاب‌ها، مجلات، روزنامه‌ها، اطلاعیه‌ها یا دستورالعمل‌هایی گرفته شده‌اند که کلی‌تر هستند. و هر فردی در یک محیط انگلیسی زبان احتمالاً در زندگی روزمره خود با آنها روبرو می شود.

تفاوت محتوای قسمت رایتینگ آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال

آزمون کتبی آیلتس از دو وظیفه تشکیل شده است. نکته مهمی که شرکت کنندگان در این بخش باید به آن توجه کنند این است که متنی که می نویسند کاملاً مرتبط با موضوع و دارای طول مناسب باشد. متن هایی که نامربوط یا خیلی کوتاه باشند رد خواهند شد. علاوه بر این نمی توانید این دو تکلیف را به صورت یادداشت های کوتاه و بریده شده بنویسید یا مطالب را به صورت لیست (Bullets) ارائه دهید. شما باید این نکات را در هر دو واحد آزمون آیلتس آکادمیک و آیلتس جنرال رعایت کنید.

هنگام نوشتن آزمون آیلتس آکادمیک، باید از زبان رسمی متن خود استفاده کنید. در اولین تکلیف، نمودار، جدول یا نقشه ای به شما داده می شود که باید آن را با کلمات خود شرح دهید. در تکلیف مسئله دوم، نظر یا استدلالی به شما ارائه می شود که باید در پاسخ به آن انشا بنویسید. در این بخش مفهوم و قابل فهم بودن مقاله، جذابیت و متقاعدکننده بودن متن بسیار مهم است. شما باید ایده ها، شواهد، نظرات، استدلال ها یا مفاهیم را در متن خود ارائه دهید. سپس آنها را مقایسه کنید، مثال بزنید یا آنها را توجیه کنید.

هنگام نوشتن آزمون عمومی آیلتس، مباحث عمومی تری پوشش داده می شود و می توانید از لحن شخصی، نیمه رسمی یا رسمی برای پاسخ دادن به هر کار استفاده کنید. در اولین تکلیف، از شما خواسته می شود که نامه ای در مورد مشکلات روزمره به یک مقام یا یک فرد مسئول بنویسید. برای کار دوم، شما باید یک مقاله در مورد یک موضوع کلی ارائه دهید و نظرات شخصی خود را بیان کنید.

تفاوت نمره در آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال

آزمون آیلتس نمره قبولی یا مردودی ندارد و پس از تصحیح آزمون نمره ای بین 0 تا 9 به شما داده می شود. نمرات آزمون آیلتس قبولی یا قبولی است مانند 5 یا 5.5. در واقع تفاوت کلی در روش نمره دهی آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال وجود ندارد.

امتیاز شما برای هر یک از 4 مهارت زبانی به عددی بین 0 تا 9 تبدیل می شود و در نهایت نمره را بین آن اعداد گرد می کنند. در قسمت رایتینگ آزمون آیلتس تسک دوم دو برابر تسک اول امتیاز دارد.

آیلتس جنرال راحت تر است یا آیلتس آکادمیک؟

به طور کلی می توان گفت آیلتس جنرال راحت تر از آیلتس آکادمیک است. ممکن است این تفاوت را در بخش ریدینگ دو ماژول آزمون آیلتس احساس کنید. در قسمت ریدینگ حتی روش درجه بندی هم کمی متفاوت است.

اما به طور کلی باید بر اساس هدف خود نوع آزمونی را که می خواهید در آن شرکت کنید انتخاب کنید. بسته به اینکه می خواهید آزمون آیلتس را با چه بدنی انجام دهید، می توانید تصمیم بگیرید که کدام ماژول از آزمون را شرکت کنید.

مهمترین تفاوت آیلتس جنرال و آکادمیک و نکات کلیدی

کدام نوع آزمون آیلتس برای من بهتر است؟

پاسخ به این سوال بستگی به هدف شما از شرکت در آزمون آیلتس دارد. با توجه به آنچه گفتیم، اگر قصد ارائه مدرک زبان انگلیسی در دانشگاه را دارید یا می خواهید برای یک شغل تخصصی آماده شوید، احتمالاً آزمون آیلتس آکادمیک برای شما مناسب است.

اگر قصد مهاجرت برای زندگی یا کار در کشور دیگری را دارید، می توانید در آزمون آیلتس عمومی شرکت کنید. اما در کل به این نکته توجه داشته باشید که باید شرایط دانشگاه، محل کار یا سفارت کشوری که می خواهید مدرک خود را ارائه دهید را بررسی کنید و بر اساس آن تصمیم به ثبت نام در آزمون بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید