نامه به شورای عالی قضایی عراق؛ تسریع در رسیدگی، محاکمه و مجازات عاملان ترور قاسم سلیمانی


رئیس دستگاه قضایی عراق در نامه ای خطاب به رئیس شورای عالی قضایی عراق، خواستار تسریع در تحقیقات، محاکمه و مجازات عاملان قتل سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و همراهانش شد.

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اجایی در نامه ای به فایق زیدان رئیس شورای عالی قضایی عراق ضمن ابراز خرسندی از برگزاری سه دور مذاکرات کمیسیون مشترک تحقیق و تفحص بین مقامات قضایی دو کشور، نتایج این همکاری مشترک نشان دهنده اراده دو طرف برای مبارزه با تروریسم، برقراری عدالت، حفظ صلح و امنیت و گسترش روابط دوستانه به ویژه همکاری های قضایی دوجانبه است.

رئیس قوه قضائیه با تاکید بر اینکه کشته شدن سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی، ابومهدی المهندس و 8 تن از همراهانشان توسط دولتمردان آمریکایی و نمایندگان آنها در عراق مغایر با صلح و امنیت بین المللی است، افزود: این اقدام تروریستی منجر به نقض حاکمیت هر دو کشور، اصول شناخته شده حقوق بین الملل و همچنین نقض تعهدات بین المللی در مورد حمایت از مقامات در سطح بین المللی مورد حمایت قرار می گیرد.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی آژه ای تصریح کرد: اگرچه این اقدام تروریستی توسط رئیس جمهور آمریکا و با مشارکت برخی از مقامات و کشورهای دیگر انجام شد، اما جایگاه آنها مانع از مسئولیت پذیری و مجازات آنها نیست و اقداماتی که در سیستم قضایی عراق آغاز شده نیز هستند. این نشان دهنده عزم این کشور برای دستگیری، محاکمه و مجازات این جنایتکاران است.

رئیس دستگاه قضایی همچنین یادآور شد: لازمه عدالت رعایت اصل سرعت رسیدگی است. با توجه به اینکه اقدام تروریستی مذکور در خاک عراق انجام شده و بیش از دو سال از وقوع آن می گذرد، صدور دستور تسریع در تحقیقات، محاکمه و مجازات عاملان این جنایت از سوی مردم درخواست می شود. ایران در این راستا، دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران همچنان آماده ادامه همکاری با دستگاه قضایی جمهوری عراق است.

در پایان حجت الاسلام و المسلمین محسنی ادجه ای برای دولت و ملت دوست و برادر جمهوری عراق از خداوند متعال توفیق و سربلندی مسالت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید