نشانه های شوهر خودخواه و نحوه برخورد با شوهر خودخواه چیست؟


چگونه با شوهر خودخواه رفتار کنیم؟

لازمه دوام و پایداری رابطه عاطفی همراه با صمیمیت این است که طرفین نیازهای دیگری را در اولویت قرار دهند، اما متأسفانه گاهی اوقات خودخواهی در روابط ظاهر می شود، اگر در یک رابطه عاطفی خودخواهی افراطی وجود داشته باشد، سلامت رابطه نامیده می شود. سوال بودن

ریشه اکثر مشکلاتی که منجر به طلاق عاطفی یا طلاق قانونی بین زوجین می شود، خودخواهی و بی تفاوتی یکی از طرفین نسبت به احساسات و نیازهای طرف مقابل است.

پس از یک گفتگوی واضح و مستقیم به همسرتان بگویید که از وضعیت فعلی راضی نیستید و می خواهید اوضاع را بهبود ببخشید، اما اگر متوجه شدید که او همکاری نمی کند به او مهلت دهید تا حسن نیت شما را درک نکند. و بردباری شما و شما برتری بیشتری می بخشد.

اگر هیچ یک از راه حل هایی که در ادامه مقاله ارائه کردید جواب نداد، می توانید با یک مشاور صحبت کنید و به جلسات زوج درمانی بروید و اگر همسر خودخواه شما تغییر نکرد، یا باید صبور باشید یا او را طلاق دهید. .

تعریف خودخواهی

– روانشناسان تعاریف مختلفی از خودخواهی ارائه می دهند، برخی خودخواهی را توجه بیش از حد انسان به خود، منفعت، لذت و رفاه شخصی خود می دانند که وجود دیگران را در نظر نمی گیرد.

– خودخواهی نقطه مقابل نوع دوستی و نوع دوستی است.

– انسان خودخواه همواره خود را برتر و ارجح بر دیگران می داند و خواسته های خود را مقدم بر دیگران می داند.

– نشانه های خودخواهی بسیار شبیه به نشانه های شخصیت خود شیفته است.

– زندگی فرد خودخواه می تواند آسیب های روحی و روانی جدی به همراه داشته باشد که مهمترین آن از دست دادن عزت نفس است.

– فرد خودخواه آنقدر بر نقش خود در زندگی تاکید می کند که دیگر خود را نمی بینید.

– روانشناسان برای کاهش آسیب های ارتباط با فرد خودخواه توصیه می کنند که فرد دائماً روی نقاط قوت و توانایی های خود تمرکز کند و وابستگی خود را به افراد خودخواه کاهش دهد. خودتان را در اولویت قرار دهید و بدانید که وظیفه آنها فداکاری مداوم نیست.

عوامل مؤثر در پیدایش خودخواهی

خودخواهی می تواند ارثی باشد و از والدین به فرزندان منتقل شود یا در روابط با مردم و محیط ایجاد شود. مهمترین عوامل مؤثر بر خودخواهی عبارتند از:

تجربیات دوران کودکی: تک فرزند بودن یا توجه بیش از حد والدین، تشویق بیش از حد، حسادت به خواهر و برادر، عدم توجه به کودک در حالت عصبانیت و اضطراب در دوران کودکی می تواند منجر به گوشه گیری و خودخواهی در تربیت شود. .

کلیشه جنسیتی پدرسالارانه: در جوامع جهان سوم، خانواده ها برای پسران ارزش بیشتری قائل هستند، هنوز این کلیشه جنسیتی وجود دارد که مردان برتر هستند و مردان فکر می کنند زنان خود را مالک هستند و خود را برتر می دانند. این مسائل می تواند احساس غرور و خودخواهی را در پسرها تقویت کند.

آموزش خانواده: خانواده هایی که فکر می کنند خانه داری و مراقبت از فرزندان فقط وظیفه زنان است و مردان وظیفه کارهای بیرون از خانه را بر عهده دارند باعث ایجاد مشکلات تربیتی و تفکر نادرست در کودکان می شوند. این تفکر زن را از نظر مالی به خانواده و شهر وابسته می کند و احساس عزت نفس پایین و عزت نفس پایین در او رشد می کند. مردان به طور طبیعی نسبت به چنین زنانی احساس غرور و تکبر خواهند کرد.

حسادت به فرزندان: وقتی برخی از زنان صاحب فرزند می شوند تمام توجه خود را به فرزندان خود معطوف می کنند و جایی برای شوهران خود باقی نمی گذارند در این موارد برخی از مردان برای انتقام از نادیده گرفتن آنها پرخاشگر و خودمحور می شوند.

نشانه های خودخواهی همسر

خودشیفته بودن: او اغلب در مورد خارق العاده بودن و کارهایی که انجام می دهد صحبت می کند. او به حرف طرف مقابل اهمیت نمی دهد و خود را محور همه چیز می داند و منافع طرف مقابل را در منافع خود می بیند. علایق و نیازهای او همیشه حرف اول را می زند و به علایق شما اهمیت نمی دهد.

درستکاری: این افراد همیشه خود را بر حق می دانند و از پذیرش اشتباهات خود سرباز می زنند و هرگز از اشتباهات خود عذرخواهی نمی کنند. او همیشه سعی می کند حرکات و لباس های شما را کنترل کند و برنامه های آینده شما را تعیین می کند زیرا نمی خواهید چیزی در علایق او اختلال ایجاد کند.

رابطه جنسی اجباری: رابطه جنسی باید با رضایت هر دو طرف انجام شود، اما یک فرد خودخواه حتی زمانی که شرایط جسمی و روحی نامساعدی دارید، شما را مجبور به رابطه جنسی می کند. به گفته آنها، شما یک رابطه جنسی را به او مدیون هستید و او طوری رفتار کرده که انگار فقط برای لذت خودش است و هیچ تمایلی به صحبت، ابراز علاقه، پیش بازی و صمیمیت فیزیکی برای آماده کردن و تحریک شما ندارد. او به لذت شما اهمیتی نمی دهد و اگر به او پیشنهادی بدهید یا برای کسب لذت بیشتر تلاش کنید، آن را نادیده می گیرد.

تصمیم گیری خودمحورانه: در یک ازدواج مسالمت آمیز، طرفین با توافق تصمیم گیری می کنند، اما یک فرد خودخواه اغلب به تنهایی تصمیم می گیرد و شما بعداً از آنها مطلع می شوید.

ناسپاس بودن: یک فرد خودخواه مهربانی شما را وظیفه شما می داند نه قدرت شما. او خود را بالاتر از شما می بیند، با شما صمیمی نمی شود، کمتر و کوتاه صحبت می کند و همیشه کارهایی را که برای شما انجام داده به شما یادآوری می کند، کارهایی که برای او انجام داده اید را نادیده می گیرد.

فقدان تعهد: تعهد به معنای تعهد جنسی و عاطفی است، زن خودخواه خود را موظف به تعهد نسبت به شوهر خود نمی داند و به خود حق می دهد بدون توجه به ناراحتی شما وارد روابط عاطفی یا جنسی خارج از ازدواج شود، اما در مقابل بدون توجه به ناراحتی شما از شما انتظار دارد. در اعتراض، تمام وظایف جنسی، مراقبت از کودک و خانه را بدون تردید انجام دهید.

راه های برخورد با شوهر خودخواه

متأسفانه اگر قبل از ازدواج زمان کافی برای آشنایی با یکدیگر نداشته باشید، نمی توانید اخلاق طرف مقابل را به درستی درک کنید و خودخواهی آنها را درک کنید. بسیاری از رفتارهای خودخواهانه پس از چند ماه ارتباط آشکار می شود و بدون ارتباط کافی نمی توانید متوجه بسیاری از عادات و اخلاق بد طرف مقابل شوید.

زندگی با یک فرد خودخواه می تواند بسیار سخت و طاقت فرسا باشد و نمی توانید با امید به تغییر وارد چنین رابطه ای شوید، اما اگر بدون شناخت کافی با یک فرد خودخواه ازدواج می کنید اما می خواهید زندگی خود را حفظ کنید، می توانید از روش های مقابله ای زیر استفاده کنید. با شوهر خودخواه

یک فرد خودخواه هرگز نمی پذیرد که خودخواه است، پس به خود زحمت ندهید که به خودتان یادآوری کنید که او خودخواه است، این فقط باعث افزایش تنش و پرخاشگری در رابطه شما می شود.

بدون اتهام و پرخاش صحبت کنید: بهترین راه حل برای مشکلات همیشه صحبت کردن است، اما اگر می خواهید حرف هایتان موثر باشد، باید بدون اتهام و پرخاش صحبت کنید. وقتی عصبی هستید صحبت نکنید زیرا احتمال اینکه به جای نتیجه خوب، نتیجه فاجعه بار بگیرید، بیشتر است.

مهم نیست که چقدر ناامید هستید یا شریک زندگی تان چقدر برایتان بی اهمیت است، هرگز از این رفتار شکایت نکنید و به او برچسب خودخواه نزنید، زیرا این کار او را به جای ابراز انتظارات و احساسات خود در مورد رفتار مناسب، حالت تدافعی به خود می گیرد. و نامناسب به او بگویید.

نقاط قوت را تشویق کنید: اگر شوهرتان اغلب بدون شما تصمیم می گیرد، اما گهگاه نظر شما را می خواهد، به او بگویید که چقدر از کار او راضی هستید و اگر همیشه همینطور بود، عالی بود. به خاطر سپردن چیزهای کوچکی که باعث خوشحالی شما شده است می تواند در نهایت او را تشویق به تکرار چیزها و ایجاد تغییرات بزرگتر کند.

برنامه ریزی برای نیازهای جدی: با جدیت به او بگویید چه انتظاری از او دارید و نیازهای خود را به وضوح بیان کنید. در بیشتر موارد، مردان دقیقاً نمی دانند شما چه می خواهید. شما نباید نادانی شوهرتان را به گردن خودخواهی او بیندازید. عواقب رفتارش را خیلی جدی برای او توضیح دهید.

از گفتگوی صمیمانه همراه با مهربانی و نوازش استفاده کنید، هیچ مردی نمی تواند در برابر لحن زیبا و دوست داشتنی مقاومت کند.

شما نمی توانید ساکت بمانید و انتظار داشته باشید که یک روز شوهرتان تغییر کند. آرام و محکم و بدون داد و بیداد و جر و بحث صحبت کنید.

ریشه یابی خودخواهی: باید مطمئن شوید که خودخواهی شوهرتان ریشه در رفتار خودتان ندارد. گاهی اوقات رفتار پرخاشگرانه شما باعث خودخواهی در شوهرتان می شود. اگر فکر می کنید مشکل از شماست، ابتدا باید خودتان را اصلاح کنید. از شوهرتان بپرسید چه رفتاری باعث رنجش می شود و علت اصلی رفتار او را بیابید.

از خودگذشتگی دست بردارید: ایثار و از خودگذشتگی شما در برابر فرد خودخواه باعث نمی شود که رفتار خوب شما را بیاموزد، بلکه خودخواهی او را تغذیه می کند.

بر شادی، پیشرفت و لذت خود تمرکز کنید و به خواسته های خود اهمیت بیشتری بدهید.

منبع: بیتوته

دیدگاهتان را بنویسید