نقش کاج در مسابقات قهرمانی استقلال / کمک خارجی در فوتبال ایران چگونه است؟


فرشاد ماجدی، سرمربی سابق استقلال در گفت وگو با ایسنا، درباره قهرمانی آبی های پایتخت در بیست و یکمین دوره لیگ برتر گفت: این قهرمانی را به باشگاه استقلال، هواداران و کادر فنی تبریک می گویم. آنها با تلاش خود موفق به کسب عنوان قهرمانی و ثبت رکورد ارزشمند شکست ناپذیری شدند. بازیکنان و کادر فنی متحد بودند و همین باعث شد تا این قهرمانی برای آبی ها رقم بخورد.

وی با اشاره به تاثیر گابریل پین در روند فنی استقلال و قهرمانی در لیگ برتر گفت: او مربی بزرگی است و سوابق او نشان می دهد که تجربه زیادی دارد و فکر می کنم تاثیر زیادی در قهرمانی داشته است. و استراتژی تیم و به نظر من درصد بالای قهرمانی استقلال به دلیل وجود سنجاق در ستاد فنی استقلال بود.

مجیدی درباره حضور دستیاران خارجی در فوتبال ایران گفت: در مقطعی مربیان خارجی به ما آسیب زدند. یورگن گاد زمانی در فوتبال ایران حضور داشت و توانست تاثیر زیادی در روند فوتبال ایران داشته باشد و گابریل پین نیز از این قاعده مستثنی نیست و این مربی ایتالیایی تاثیر بسیار چشمگیری در فوتبال ما داشته است.

سرمربی سابق استقلال در پاسخ به این سوال که حضور دستیاران خارجی چقدر در پیشرفت فوتبال ایران موثر بوده است؟ او گفت: «فکر می‌کنم حضور آنها تأثیر بسیار مهمی بر روند فوتبال ما داشته است. برخی از آنها توانستند تجربیات خود را به مربیان منتقل کنند و مشاوران خوبی بودند و در روند تیم ها و بهبود عملکرد تیم موفق بودند. نه تنها نیاز به دستیار ایرانی داریم و زمانی است که باید از تجربه مربی خارجی استفاده کنیم.

وی افزود: نمی توان گفت که مربیان خارجی را باید 100 درصد ارزیابی کرد. یعنی وقتی مربی ایرانی نمی تواند به سرمربی کمک کند باید از تجربیات مربی خارجی استفاده کند و از آنها کمک بگیرد. به نظر من به عنوان سرمربی خارجی ها کمی موفق بوده اند اما به عنوان کمک مربی اگر بتوان از تجربه خارجی ها استفاده کرد، فکر می کنم اتفاق بهتری می افتد. مثلا برانکو مربی موفقی بود اما یورگن گداید به عنوان کمک مربی بهتر عمل کرد و دستیار خیلی خوبی بود.

مجیدی در پایان گفت: یکی از مشکلاتی که باعث هرج و مرج زیادی در روند تیم می شود این است که بسیاری از تیم ها به سرعت مربی و کادر فنی را عوض می کنند. اگر بتوانیم جابه جایی ها را کاهش دهیم، می توانیم نتایج بهتری بگیریم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید