نمایشگاه دستاوردهای مراکز تخصصی حوزوی برگزار می شود


شفقنا-معاون آموزش حوزه های علمیه گفت: نمایشگاه دستاوردهای مراکز تخصصی حوزوی در ۱۰ روز نخست آبان ماه سال جاری در شبستان امام حسن عسکری(ع) مسجد مقدس جمکران برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار شفقنا در قم، حجت الاسلام والمسلمین مهدی رستم نژاد پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که در دفتر خبرگزاری حوزه برگزار شد، عنوان کرد: بیش از سه دهه است که رشته های تخصصی در حوزه آغاز به کار کرده است.

او افزود: حوزه ها امروز در خصوص مسائل مستحدثه در طول سه دهه اخیر خود را مکلف به پاسخگویی به مسائل مستحدثه می دانند و امروز ۸۵ رشته و گرایش در این خصوص شکل گرفته است.

معاون آموزش حوزه های علمیه گفت: حوزه از چهار سال گذشته تا کنون به این سمت رفت که نیازهای نظام اسلامی را طبقه بندی کند و برای این نیازها باید پاسخگوی حوزوی داشته باشید؛ در همین راستا بیش از ۵۰۰ استاد جمع شدند و در ۴۰۶ رشته و گرایش کار را نهایی کردند.

او یادآور شد: از این ۴۰۶ رشته ۸۵ مورد به بار نشسته و سال جاری نخستین سال اجرای این رشته ها است.

رستم نژاد مطرح کرد: تشخیص حدفاصل بین آنچه که در آن هستیم و آنچه که باید به آن برسیم بسیار مهم است و مراکز تخصصی حوزه ها ابتکارات شخصی ارزشمندی دارند و در نمایشگاهی که در آینده برگزار خواهد شد، بیشترین بهره برداری از این خلاقیت ها را خود مراکز تخصصی خواهند کرد.

او اضافه کرد: نمایشگاه دستاوردهای مراکز تخصصی حوزوی با نگاه خروجی محور در سال جاری برگزار می شود.

معاون آموزش حوزه های علمیه بیان کرد: سهم مراکز تخصصی برای مشارکت در خصوص تحقق بیانیه گام دوم انقلاب قابل توجه بوده و از دل همین مراکز باید انسان های صاحب نظر تربیت شوند.

او اضافه کرد: نمایشگاه دارای چند محور اساسی بوده و این مراکزی که در نمایشگاه شرکت می کنند، باید حداقل پنج سال از عمر آن ها گذشته باشد.

رستم نژاد اظهار داشت: نخستین محور در نمایشگاه دستاوردهای مراکز تخصصی حوزوی امور آموزشی بوده و هر مرکز باید دستاوردهای آموزشی خود را ارائه کند.

او تاکید کرد: محور دوم بخش پژوهشی بوده و کارهای انجام شده تجمیع خواهند شد؛ در همین راستا برخی مقالات دانش آموختگان بسیار ارزشمند هستند که این موارد هم مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

معاون آموزش حوزه های علمیه ابراز کرد: حدود ۴۹ مرکز تخصصی در این نمایشگاه حاضر خواهند شد و حوزه برادران و خواهران و همچنین حوزه قم و اصفهان حضور خواهند یافت.

او تصریح کرد: حوزه مرکز تولید است و این مقدار پایان نامه و نظریه تولید شده است که باید با بازارهای مصرف ارتباط پیدا کند و در این نمایشگاه ما به دنبال این امر مهم هستیم.

رستم نژاد تاکید کرد: بازدیدکنندگان این نمایشگاه افراد مهمی خواهند بود و در داخل حوزه از بیوت بزرگان، مدیران ارشد و اعضای جامعه مدرسین دعوت می شوند؛ همچنین از مسئولین سه قوه و رئسا و دانشمندان بزرگ جهان به این نمایشگاه دعوت خواهند شد.

او بیان کرد: یکی از اهداف برجسته این نمایشگاه این است که تبدیل به محل تلاقی نظریه های تولید شده حوزوی و بازار مصرف شود.

معاون آموزش حوزه های علمیه خاطرنشان کرد: زمان اصلی نمایشگاه ۱۰ روز نخست آبان ماه بوده و در صورت استقبال و اقتضای مسائل بهداشتی، ۵ روز دیگر هم تمدید خواهد شد؛ مکان آن هم در شبستان امام حسن عسکری(ع) مسجد مقدس جمکران خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید