نکاتی برای به حداکثر رساندن اثربخشی واکسن شما – کارشناسان بهداشت ارائه می دهند


به قول معروف «پیشگیری بهتر از درمان» است، اگر سبک زندگی سالم و منظم داشته باشیم، می‌توان از بسیاری از بیماری‌ها پیشگیری کرد.

درمان برخی بیماری ها از جمله بیماری های ویروسی و بیماری های تهدید کننده زندگی دشوار است، بنابراین باید اقدامات ویژه ای برای پیشگیری از آنها انجام شود.

واکسن ها یکی از موثرترین راه ها برای محافظت از افراد در برابر بیماری های خطرناک هستند. در حال حاضر واکسن هایی برای پیشگیری از بیش از 20 بیماری تهدید کننده زندگی، از جمله انواع سرطان، وبا، سل و آنسفالیت در دسترس هستند.

واکسن ها آنقدر ایمن هستند که حتی نوزادان و زنان باردار نیز می توانند تحت نظارت متخصصان پزشکی آن را دریافت کنند.

چند پیشنهاد برای به حداکثر رساندن اثربخشی ایمن سازی

مکانیسم اثر همه واکسن ها متفاوت است. واکسن ها با تشخیص بیماری، شناسایی پاتوژن های خاص عامل بیماری و کمک به بدن در مبارزه با عوامل بیماری زا از بدن ما محافظت می کنند.

نکاتی برای به حداکثر رساندن اثربخشی واکسن

هر واکسن حاوی میکروب های مرده یا میکروب های ضعیف شده بیماری خاص است. بسته به پاسخ فرد به واکسیناسیون، ممکن است به بیش از یک دوز واکسیناسیون یا دوز تقویت کننده نگهدارنده نیاز باشد.

همه گیر کروناویروس اخیر کل جهان را تکان داده و زندگی میلیون ها نفر را مختل کرده است. واکسن‌های کرونا به مثابه یک موهبت هستند زیرا نه تنها شدت عفونت‌ها را کاهش داده‌اند، بلکه این واکسن‌ها حتی بستری شدن در بیمارستان را تا حد زیادی کاهش داده‌اند.

برای موثرتر ساختن واکسن ها، افراد باید چند نکته را که توسط پزشک توصیه شده است رعایت کنند. اول از همه دوام واکسن ها است.

واکسن ها بدون شک بی خطر و موثر هستند، اما با گذشت زمان اثربخشی آنها ضعیف می شود و نیاز به دوزهای اضافی واکسن را ضروری می کند. هیچ یک از واکسن های موجود امروز ایمنی مادام العمر را تضمین نمی کند.

تغییرات مختلف سبک زندگی، از جمله ورزش منظم و فعالیت بدنی، سیستم ایمنی بدن ما را تقویت می کند، ما را کمتر مستعد ابتلا به هر گونه عفونت و بیماری می کند و اثربخشی واکسن ها را افزایش می دهد.

همراه با ورزش منظم، الف یک رژیم غذایی متعادل سالم با مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه نیز با ایجاد ایمنی قوی به افزایش اثربخشی واکسن ها کمک می کند.

فرد می تواند با رهایی از عادت سیگار کشیدن، ترک الکل معمولی و پرهیز از غذاهای تند بیشتر، زندگی سالمی را آغاز کند، که همچنین می تواند شدت هر گونه بیماری عفونی را کاهش دهد و اثربخشی واکسن را افزایش دهد.

کاهش استرس و خواب کافی نیز به میزان قابل توجهی در افزایش اثربخشی واکسن ها کمک می کند. افرادی که زندگی پر استرس و کم خوابی دارند، اغلب دچار ضعف سیستم ایمنی می شوند که باعث می شود واکسن ها کارایی خود را از دست بدهند. علاوه بر این، بسیار مهم است که فرد بعد از واکسیناسیون خوب بخوابد تا سیستم ایمنی بدن زمان واکنش داشته باشد.

اطلاعات بیشتر از Powdersville Post:

🔵دو هفته تا روز شکرگزاری: کارشناسان بهداشت توصیه می کنند واکسن جدید کووید-19 را دریافت کنید

🔵افراد به دوز چهارم واکسن کووید-۱۹ نیاز دارند

بسیاری از افراد اغلب پس از واکسیناسیون عوارض جانبی مانند تب، بدن درد، سردرد و غیره را گزارش می کنند. بعد از واکسیناسیون این علائم کاملاً رایج هستند و معمولاً در طی یک یا دو روز حتی بدون مداخله پزشکی ناپدید می شوند. با این حال، به دلیل این عوارض، خودداری از واکسیناسیون توصیه نمی شود. پزشکان از سراسر جهان به شدت اصرار دارند که علیه بیماری های مختلف واکسینه شوند.

صرف نظر از شرایط، باید تحت نظر پزشک متخصص واکسینه شویم. عوامل مختلف برای واکسیناسیون شامل سن فرد و مشکلات سلامت زمینه ای او می شود.

آگاهی گسترده از پذیرش واکسن و در دسترس بودن واکسن باید توسط پزشکان و محققان در سراسر جهان آغاز شود. باید به مردم آموزش داده شود که مزایای واکسن ها بسیار بیشتر از خطرات مرتبط با آن است.

با فرا رسیدن فصل زمستان که بیشتر مستعد ابتلا به بیماری های ویروسی هستیم، واکسن ها به عنوان بهترین نجات دهنده هستند. کاملاً ضروری است که حتی پس از واکسینه شدن، دستورالعمل‌هایی را که پزشکان به ما می‌دهند، رعایت کنیم تا بدن ما به بهترین شکل ممکن به واکسن‌ها پاسخ دهد. این نکات باعث افزایش اثربخشی واکسن ها نیز می شود.

منابع:

🔵کتابخانه ملی پزشکی (دوم) خواب کافی، زمان واکسیناسیون و اثربخشی واکسن: بررسی سیستماتیک شواهد فعلی و پیشنهادی برای واکسیناسیون علیه COVID-19 (موجود در): https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9235253/

🔵WebMD (2005-2022) واکسن COVID-19: بهترین روش برای تهیه (موجود در): https://www.webmd.com/vaccines/covid-19-vaccine/news/20210127/covid-19-vaccine-how-best-to-prepare

پست های اخیر نیکی اتکیسون (همه را ببین)