وابستگی کامل به زیرساخت ها بسیار خطرناک است


یازدهمین رزمایش سراسری سنجش آمادگی مولدهای برق اضطراری مراکز حساس، حساس و مهم کشور با حضور رئیس و معاونان سازمان پدافند غیرعامل کشور در مرکز پایش انرژی توانیر برگزار شد.

به گزارش ایسنا، سردار غلامرضا جلالی با تاکید بر اهمیت مدیریت مصرف برق اظهار کرد: متاسفانه در دولت قبل رشد مصرف برق از رشد توسعه تولید برق پیشی گرفت و اقدامات لازم برای جبران آن انجام نشد.

وی فرسودگی شبکه های تولید و توزیع برق را یکی از چالش های این صنعت و عامل بروز حوادث دانست و تصریح کرد: برق یکی از زیرساخت هایی است که می تواند ما را با چالشی که به «وابستگی متقابل زیرساخت ها» معروف است مواجه کند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور راه حل این مشکل را در اندیشیدن تدابیر لازم به گونه ای دانست که وابستگی زیرساخت ها به یکدیگر مناسب باشد چرا که وابستگی کامل به زیرساخت ها بسیار خطرناک است.

جلالی درباره راهکارهای کاهش وابستگی در زیرساخت ها توضیح داد: اولین مشکل در کاهش سطح وابستگی این است که باید به حد قابل قبولی برسد. به طوری که با یک مدیریت مصرف می توان کسری را با روش دیگری جبران کرد. در غیر این صورت با خطر قطع سرویس مواجه خواهیم شد.

وی با بیان اینکه وظیفه حفاظت غیرعامل تضمین عملکرد دستگاه های خدمات رسان در کشور است، یادآور شد: تجهیز نیروگاه ها به سوخت مایع و پرکردن این مخازن در فصل سرما و استفاده از ژنراتورهای اضطراری از جمله این موارد است. به طور کلی آمادگی، تداوم بهره برداری، مدیریت وابستگی و مصونیت از جمله عناصری است که برای اطمینان از بهره برداری از زیرساخت های برق کشور باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

جلالی با بیان اینکه در حوزه امنیت، تهدیدات سایبری از جمله تهدیدات جدی حوزه برق است، تصریح کرد: از این رو ایمن سازی و ایمن سازی زیرساخت های حوزه برق یک رویکرد جدی و حیاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه زیرساخت های صنعت برق در حوزه ملی زیرساخت های حیاتی و مهم در استان ها محسوب می شود، بر اساس اعلام رئیس جمهور و موافقت مرکز ملی فضای مجازی، استفاده از سامانه های آمریکایی در این زیرساخت ها ممنوع است. زیرا اکثر تجهیزات امنیت سایبری در این حوزه در حال حاضر در داخل کشور ساخته شده و آزمون خود را پس داده است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور همچنین بر لزوم اتخاذ سازوکار لازم برای استفاده از نیروهای متخصص و آموزش دیده و تیم‌های پاسخگویی و پشتیبانی حوادث سایبری (CERT) با توجه به اهمیت عملکرد زیرساخت‌ها تاکید کرد.

جلالی تاکید کرد: شبکه اتوماسیون اداری و شبکه کنترل صنعتی نباید در یک زیرساخت جدی، حیاتی و مهم به جایی متصل شود. زیرا با توجه به اینکه امنیت سیستم های IT کمتر از OT (کنترل صنعتی) است، می توان از این طریق در بخش کنترل صنعتی نفوذ کرد.

دیدگاهتان را بنویسید