وضعیت در حوزه فرهنگ بدتر از اقتصاد است


محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و رهبری با بیان اینکه ساماندهی هزینه ها و بودجه فرهنگی دستگاه ها اولویت وزارت فرهنگ است، تاکید کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی باید در جایگاه معاونت فرهنگی قرار گیرد. ستاد کشور

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، همایش ملی «منطق تجدید ساختار انقلابی ساختار فرهنگی کشور» صبح شنبه 2 مهرماه با حضور رئیس جمهور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر مسئولان فرهنگی کشور در سالن همایش های بین المللی سازمان و صدا و سیما حضور یافتند.

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ابتدای سخنان خود با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در اولین دیدار با اعضای دولت سیزدهم گفت: رهبر معظم انقلاب در خط مقدم فعالیت های دولت مردمی در نشست اعضای دولت، مفاد مهمی را در زمینه بازسازی حاکمیت کشور مطرح کرد.» وی در این جلسه گفت که نیاز به بازسازی انقلابی در همه عرصه ها با روش و منطق انقلابی عقلانی و عقلانی.

وی در ادامه گفت: وی در این جلسه به طور ویژه مسائل فرهنگی را مورد توجه قرار داد و به سه بخش پرداخت که شامل بخش کلی فرهنگ و به تعبیر همیشگی وی «فرهنگ مانند هوایی است که تنفس می کنیم»، بخش مربوط به آن بود. به ابزارهای فرهنگی مانند سینما، تئاتر و موسیقی که تاکید کردند دولت جدید با یک حرکت مثبت و سازنده قوی ساختارهای خود را به مسیر انقلاب برمی‌گرداند و با مشکلات فساد مقابله می‌کند. این بدان معناست که دولت نباید در برابر فساد در این حوزه ها لنگ بزند و نکته سوم توجه رهبر معظم انقلاب به ظرفیت جبهه فرهنگی انقلاب و جوانان است. از این نظر دولتی که با شعار مردمی بودن و تبلیغی فعالیت خود را آغاز کرده است باید به جبهه فرهنگی انقلاب توجه ویژه ای داشته باشد.

وزیر فرهنگ در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: از ابتدای فعالیت دولت مردمی در حوزه مدیریت فرهنگی، تجربیات گذشته را با همکاری رئیس سازمان تبلیغات اسلامی به اشتراک گذاشتیم و دبیرخانه ای را با سازمان تبلیغات اسلامی تشکیل دادیم. حضور دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی . سپس یک فراخوان عمومی در سطح ملی اعلام کردیم و نمایندگان این نهادها با بازدید از بسیاری از شهرها، جلساتی را با دست اندرکاران جبهه فرهنگی انقلاب و همه علاقمندان به عرصه فرهنگ برگزار کردند. سلسله همایش های چهار دهه اخیر در کنار سخنان اندیشمندان فرهنگی مورد توجه قرار گرفت.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب در جریان جمع‌آوری دیدگاه‌ها و جمع‌بندی رویکردها، حکمی درباره شورای عالی انقلاب فرهنگی صادر کردند و در این حکم موضوع تجدید ساختار و بازنگری در فعالیت‌های شورای عالی را به‌عنوان مطرح کردند. مرکز فرهنگی کشور پس از این تصمیم، جلسات اصلی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست آقای رئیس جمهور بیش از شش ماه به صورت مستمر و جهادی تشکیل شد و تمامی دستاوردهای دبیرخانه در اختیار شورای عالی قرار گرفت تا در بازسازي رئيس سياست و رهبري فرهنگي كشور مورد توجه قرار گيرد.همچنين لازم به ذكر است كه مقام معظم رهبري نكاتي را در مورد مجموعه نتايج به دست آمده و محصول نهايي در دستور كار قرار دادند، از اين رو ما می تواند در این زمینه گامی به جلو بردارد.

اسماعیلی تصریح کرد: هرگونه فعالیت جدید در حوزه بازسازی ساختار فرهنگ و هنر مستلزم آسیب شناسی جدی وضعیت موجود است. از آنجایی که برنامه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شورای اسلامی ارائه شد، این نظر در بین اعضای کمیسیون ها مطرح شد که مشکل در حوزه فرهنگ را فقط در این کسری جستجو نکنیم که در ذیل مطرح می شود. عنوان «ساختارها و نهادهای فرهنگی متعدد».

یکی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: حوزه فرهنگ در دهه گذشته دستخوش تحولاتی شده که بدون در نظر گرفتن بازسازی ساختارهای فرهنگی قابل تامل نیست. در حوزه فرهنگ وضعیت بدتر است، زیرا در اقتصاد وضعیت فعلی را می توان با شاخص های کمی سنجید، اما بررسی های دقیق من به عنوان یک کارشناس فرهنگی و معلم دانشگاه نشان می دهد که وضعیت در حوزه فرهنگ بدتر از آن است. از اقتصاد

وی با بیان اینکه در یک دهه گذشته اقتصاد فرهنگ حاکمیت به شدت ضعیف شده و حکمرانی فرهنگ از سوی دولت لطمه دیده است، گفت: همه اختلافات ما با رویکرد لیبرالی به اداره جامعه به این موضوع مربوط می شود. که معتقدیم دولت در حوزه فرهنگ متولی است. در واقع این تفاوت با رویکرد لیبرال است. در مقایسه با رویکرد لیبرالی در مدیریت فرهنگ، معتقدیم چون حکومت اسلامی متولی فرهنگ جامعه است و باید مردم را به سعادت برساند.

اسماعیلی گفت: متفکران بزرگ قرن سوم از فارابی و امام محمد غزالی تا امام خمینی (ره) به عنوان پرچمدار تشکیل حکومت دینی، همگی اولین وظیفه سیاست را سعادت مردم در این امر ذکر کردند. دنیا و آخرت بنابراین، حوزه فرهنگ یکی از اولویت های اصلی حکومت دینی است، اما اگر نگاهی به دهه گذشته بیندازیم، متوجه می شویم که میزان دخالت دولت در فرهنگ به معنای نظارت و تسهیل گری کاهش یافته است، به عنوان مثال، در 1385، کل بودجه حوزه کتاب کشور. حدود دویست و پنجاه میلیارد تومان بود و قدرت خرید کتاب های وزارت فرهنگ و رهبری در بازار کتاب در همان سال هشتاد میلیارد تومان بود. بنابراین در این سال توانستیم با مدیریت فرهنگی فضای مساعد مدیریت دینی در حوزه نشر را تقویت کنیم، اما نسبت به سال 85 در سال 1400 حجم اقتصاد کتاب هشت هزار و پانصد میلیارد بوده است. قدرت خرید وزارت فرهنگ فقط سی میلیارد تومان بود یا موضوع تلویزیون خصوصی و اینترنتی که در سال های اخیر موضوع بحث و گفت و گو بوده است، اما در دهه اخیر به نوعی راه اندازی و فعال شده است. وجود بسترهای اینترنتی برای نمایش

وزیر فرهنگ ادامه داد: مدیریت پخش در صدا و سیما، وزارت فرهنگ و مدیریت و همه مجموعه های حوزه مدیریت، مجموع اعتبارات آنها به 500 یا 600 میلیارد تومان هم نمی رسد، اما در بخش خصوصی چندین مورد. هزار میلیارد تومان هزینه می شود و این یعنی اتفاق مهمی افتاده است.» یعنی قوانین در این زمینه مختلط است.

وزیر فرهنگ خاطرنشان کرد: برنامه دولت در حوزه فرهنگ برنامه جامع یک سال گذشته است چرا که شخصیت آقای رئیس جمهور فارغ از جنبه اجرایی و اقتصادی یک شخصیت فرهنگی و علمی است.

وی با طرح این سوال که اگر بخواهیم فرمان رهبر انقلاب مبنی بر احیای فرهنگی و مدیریت فرهنگی دولت را اجرا کنیم، باید چه اتفاقی بیفتد؟ اداره کل کشور و نهادهای فرهنگی، در این راستا، ستاد هماهنگی فرهنگی دولت به دستور رئیس جمهور تشکیل شده است که شامل افراد حقیقی و وزرای دولت است و کارهای مهمی در حال انجام است.

وزیر فرهنگ تاکید کرد: امروز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با راه اندازی مرکز رصد فرهنگی، عملاً هر موضوعی که از سوی دولت مطرح می شود از جمله مسکن، صنعت و … پیگیری لازم را انجام می دهد. از نظر نظارت فرهنگی.

وی ادامه داد: سوال بعدی بودجه است. در ساختار دولت با هزینه های زیادی در زمینه مسائل فرهنگی و اجتماعی مواجه هستیم و در سال گذشته یک کار مهمی که در دولت مردم انجام شد این بود که در تبصره 9 قانون برنامه و بودجه بند ز به این موضوع توجه شد. سوال بودجه در حوزه فرهنگ در کلیه ادارات کشور بر اساس آیین نامه ای که به تصویب شورای دولت رسیده است، سازمان هزینه های فرهنگی و بودجه دستگاه های دولتی بررسی می شود و از این رو هزینه های فرهنگی سازمان های بزرگ دولتی تنظیم می شود. این یک رویداد بزرگ در حوزه مدیریت فرهنگی کشور است.

اسماعیلی همچنین به احیای حوزه هنری در دوره جدید اشاره کرد و گفت: اتفاق مهمی که در وزارت فرهنگ دولت مردم افتاد، استفاده از ظرفیت حوزه هنری به شورای عالی انقلاب فرهنگی بود. . که هر دو هفته یکبار تشکیل جلسه می دهد و به طور منظم تشکیل می شود. همچنین تغییر مفاد اجرایی در این شورا تکمیل می شود تا این شورا دچار تغییرات ساختاری در انتقال دولت ها نشود و از این ظرفیت برای تصمیم گیری در مورد مشکلات استفاده شود. مدیریت فرهنگ و هنر کشور

وی با بیان اینکه در دولت تدبیر و امید موضوع مدیریت جامع و یکپارچه فرهنگ باید از طریق ستاد هماهنگی فرهنگی دولت پیگیری شود، اظهار داشت: تمامی امور مربوط به امور فرهنگی و اجتماعی از سوی رئیس جمهور به این ستاد محول شد و در این مدت زمان نیز تصمیمات مهمی در این ستاد اتخاذ شد که البته باید تقویت شود.

اسماعیلی گفت: امروز عزم جدی در دولت برای بررسی همه نیازهای زیرساخت های فرهنگی وجود دارد.

وی افزود: یکی از برکات مهم علاوه بر مشکلات دهه قبل، رشد جبهه فرهنگی انقلاب در عرصه های مختلف فرهنگی بود و پس از اغتشاشات سال 88 با حاکمیت میدانی رهبری انقلاب. این ظرفیت عظیم به وجود آمد که تا سال گذشته در وزارت فرهنگ و ارشاد ایجاد شد و ما از آن به بهترین شکل ممکن استفاده کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید