وضع مقررات کاهش استفاده از کیسه های پلاستیکی در زنجانایسنا/ زنجان مدیرکل حفاظت محیط زیست استان زنجان از ابلاغ آیین نامه ای برای کاهش مصرف کیسه های پلاستیکی در زنجان خبر داد و گفت: مصرف کیسه های پلاستیکی با ضخامت کمتر از 25 میکرون در استان زنجان کاهش می یابد.

محمدرضا یفدیان در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به لزوم کاهش مصرف پلاستیک در جامعه، اظهار کرد: بر اساس آیین نامه کاهش مصرف کیسه های پلاستیکی، تولیدکنندگان این اقلام با ضخامت کمتر از 25 میکرون در محدوده . از برنامه سال 5، 20 درصد از ظرفیت تولید سالانه آنها باید با کیسه های سازگار با محیط زیست یا زیست تخریب پذیر جایگزین شود.

وی با بیان اینکه با اجرای این طرح، تجار و صاحبان مشاغل محصولات خود را به صورت رایگان در کیسه های پلاستیکی قرار نمی دهند، تصریح کرد: برای کاهش تولید و توزیع میکروپلاستیک در طبیعت، انواع پلاستیک تولید می شود. کیسه های حاوی مواد افزودنی برای شکستن زنجیره های پلیمری و تبدیل آنها به میکروپلیمرهایی که نفوذپذیری بالایی برای محیط زیست به ویژه آب های زیرزمینی دارند، ممنوع است.

یفیدیان افزود: اداره کل پسماندهای خارج از شهرها و روستاها موظف است با ایجاد ساز و کار لازم برای جمع آوری کیسه های پلاستیکی رها شده در محیط و اطراف محورهای مواصلاتی با وزارت راه و شهرسازی همکاری کند. با مساعدت دستگاه های اجرایی ذیربط و مشارکت اصناف، مراکز خدماتی و مجتمع های مددکاری اجتماعی.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: وزارت جهاد کشاورزی نیز موظف است ممنوعیت رهاسازی کلیه پلاستیک های یکبار مصرف در اراضی کشاورزی و باغی را به اطلاع کشاورزان برساند و بر حفظ خاک و محیط زیست نظارت کند. اجرای آن ادامه دارد: هر کیسه پلاستیکی نایلکس 300 سال عمر می کند، اما پلاستیک قابل بازیافت در عرض دو سال تخریب می شود.

این مسئول ادامه داد: اگر تعداد زیادی کیسه رها شده در طبیعت آسیب مستقیم و فوری به جانداران وارد نکند در فرآیندهای بیولوژیکی و غیر زیستی کوچک و کوچکتر شده و به میکروپلاستیک هایی تبدیل می شوند که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیستند. یا با دویدن.. . آب و رودخانه ها وارد دریا می شوند، وارد بدن اولین چرخه موجودات دریایی (پلانکتون) می شوند و در یک زنجیره غذایی وارد بدن انسان می شوند.

وی ادامه داد: کیسه های پلاستیکی علاوه بر آب، سلامت خاک را نیز تهدید می کند. تحقیقات نشان می دهد که خاک های کشاورزی می توانند مقادیر بیشتری میکروپلاستیک را نسبت به اقیانوس ها دریافت کنند. با تجزیه آهسته، پلاستیک ها در خاک قرار می گیرند و وارد زنجیره غذایی می شوند.

انتهای پیام

جادوگران

دیدگاهتان را بنویسید