ویترین روزنامه ها/ بررسی «آفتاب یزد» درباره وضعیت منطقه زلزله زده شهرستان اندیکا/ مشکلات تنهایی کودکان در خانه در روزهای کرونایی به روایت «ایران»/ گفتگوی کارشناسانه «همشهری» با فعالان محیط‌زیست درباره آخرین وضعیت صید و شکار پرندگان


شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهد.

 

به گزارش شفقنا رسانه، «اندیکا را دریابید» تاکید روزنامه آفتاب یزد است که در گزارشی به بررسی وضعیت منطقه زلزله زده شهرستان اندیکا پرداخت و ضمن اشاره به اینکه زلزله باعث شد تا به شهرستان محروم اندیکا توجه رسانه ای شود، به صورتی جزئی به محرومیت های این شهرستان پرداخت و انتقاد کرد که چرا بابد اندیکا با وجود قرار گرفتن در کنار سد، گاز و نفت همچنان بدون آب شرب و انرژی باشد. این روزنامه نوشت: «یکی از اصلی‌ترین مسائلی که شهرستان اندیکا با آن مواجه است عدم دسترسی به آب شرب سالم پایدار است. در این شهرستان سیستم تصفیه خانه وجود ندارد. با وجود دو سد عظیم با ذخیره ۴ میلیارد متر مکعبی و چندین رودخانه ی دایمی فصلی در تابستان و سال‌های کم بارش شهرها و روستاها هر سه روز چندساعت به آب شرب سالم دسترسی دارند و اکثرا به صورت تانکری آب در اختیار مردم قرار می‌گیرد. علاوه بر آن بیش از یک چهارم از جمعیت شهرستان به صورت ثابت مستمری بگیر سازمان‌های حمایتی هستند که از جمله بزرگترین چالش‌ها در توسعه شهرستان به شمار می‌رود. از طرفی اندیکا شهرستان بدون بیمارستان و بدون دستگاه سونوگرافی است. این امور مهم محصول سال‌ها غفلت است. طرح احداث بیمارستان ۶۴ تختخوابی از محل اعتبارات اجتماعی وزارت نیرو سال هاست در حد یک طرح باقی مانده است. با نگاهی به آمار فوت مادران باردار، حوادث جاده‌ای و مقام اول عقرب گزیدگی با بیش از ۲۰ هزار مورد در استان خوزستان و به علت نبود امکانات و کادر درمان و مسیر دشوار اعزام بیماران تصمیمی عاجل را نیاز دارد. همچنین شهرستان اندیکا، در سه سطح به صورت جدی با مشکل در حوزه آموزش مواجه است:نخست کیفیت ساختاری مدارس، مدارس سنگی، کانکسی، چادری و استیجاری که بیشترین مدارس سنگی در استان در شهرستان اندیکاست. کمبود معلم و فقر دانش‌آموزان و نبود مدارس مورد نیاز دخترانه نیز یکی از دیگر مسائل است… .»

 

روزنامه ایران هم در گزارشی به مشکلات تنهایی کودکان در خانه در روزهای کرونایی اشاره کرد و در تیتری معمولی نوشت: «تنها در بازی با کرونا». این روزنامه توضیح داد: «اگرچه بیماری کرونا کل زندگی کودکان را زیرورو کرد و این تغییر زندگی هم بزرگ و کوچک نشناخته اما آن‌طور که کارشناسان حوزه کودک می‌گویند، کودکان به خاطر آسیب‌پذیری شرایط تلخ‌تری را پشت‌سر گذاشته‌اند. در کنار تنهایی، نگرانی، اضطراب و بی‌حوصلگی پیامدهای دیگر روزهای کرونایی برای کودکان بوده است؛ کودکانی که به دلیل اشتغال پدر و مادر مجبورند ساعت‌ها در خانه بمانند و شرایط سخت تنهایی را تحمل کنند. انزوایی که در نتیجه تعطیلی مهدهای کودک و مدارس به آنها تحمیل شده و شرایط زندگی را برای آنها سخت‌تر کرده است.»

 

«فصل عبور از میدان تیر» تیتر جالب روزنامه همشهری است و تاکید کرد که «در کشور ما پاییز بیش از آنکه فصل بهره بردن از زیبایی‌های پرندگان مهاجر باشد فصل قتل‌عام پرندگان مهاجر است. ایران به‌عنوان یکی از توقفگاه‌های اصلی پرندگان هر‌ساله میزبان جمعیت میلیونی مهاجران است. براساس آمارها هر‌ساله حدود ۵میلیون پرنده از غازها و قوها گرفته تا انواع اردک‌ها تالاب‌های شمالی کشور را به‌عنوان استراحتگاه انتخاب می‌کنند. این جمعیت دست‌کم شامل ۸۰گونه پرنده است. اما در کنار زیبایی مسحور‌کننده‌ای که این مهمانان مهاجر به چهره مرداب‌ها، تالاب‌ها و آب‌بندان‌ها می‌بخشند، تراژدی شکار بی‌رویه هربار و هرروز در حال تکرار است.‌ مازندران به‌عنوان قتلگاه اصلی این پرندگان شناخته شده و سال‌هاست فراتر از بحث استانی و ملی، این کشتار بزرگ به یک موضوع جهانی تبدیل شده تا آنجا که کشور ما را به‌عنوان سیاه‌چاله پرندگان می‌شناسند. با آغار فصل مهاجرت پرندگان سؤال اصلی این است که آیا امنیت زیست این مهاجران در سال‌جاری فراهم آمده!؟» همشهری در این گزارش در گفتگو با کارشناسان و فعالان محیط‌زیست به بررسی آخرین وضعیت صید و شکار پرندگان و همچنین روش‌هایی که می‌توان امنیت آنها را فراهم کرد، پرداخت.

در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید……

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرامدیدگاهتان را بنویسید