پروفسور کوزوکو: بازگرداندن پناهجویان سوری خلاف قانون است


شفقنا- پروفسور دیکران زنگین کوزوکو گفت: برخی معتقدند پناهجویان سوری در ترکیه باید به وطنشان بازگردانده شوند اما این خلاف قانون و نقض مقررات است.

به گزارش شفقنا، پروفسور دیکران زنگین کوزوکو در همایش بین المللی حقوق بین الملل و مخاصمات مسلحانه در منطقه، اظهار کرد: بسیاری از پناهجویان از کشورهای جنگ زده به ترکیه پناه آورده اند.

او بیان کرد: در سال ۲۰۱۲ بحث‌هایی در ترکیه به وجود آمد و کنوانسیون درخصوص پناهجویان در ترکیه، که از مناطق حنگ زده یا شبه جنگ به ترکیه آمدند بیشتر از سوریه آمدند را مورد حمایت قرار داده است.

دانشیار گروه علوم سیاسی و روابط بین‌الملل بیان کرد: بعضی مناطق که به ترکیه امدند امکان رفتن از ترکیه ندارند از ترکیه به کشور دیگر نمی‌توانند بروند مگر به کشور خودشان سوریه، بازگردانده شوند.

او ابراز کرد: این‌ها وضعیت خاصی دارند و حمایت موقت قرار می‌گیرند و عده ای نیز برای کار در ترکیه می‌خواهند استخدام شوند که عملا امکان ندارد.

کوزوکو با اشاره به بعد از ۲۰۱۱ قوانین ترکیه وضعیت دیگری برای برخورد موقت با پناهجویان سوری داشت، گفت: درخصوص این ماجرا متوجه می‌شویم پناهجویان سوری از حمایت پناهندگی برخوردار نیستند، در این زمینه مطالعات دیگری صورت گرفته و این‌ها حقوق و خدمات بهداشتی و بیمه به آنها داده می‌شود، گروه‌هایی در ترکیه هستند که می‌گویند پناهجویان سوری از ترکیه باید اخراج شوند و به سوریه بگردند.

او بیان کرد: بعد از مطالعات علمی صورت گرفته این‌ها نیاز به یک بازنگری نسبت به بازگشت آن‌ها وجود دارد. بازگشت به وطنشان سوریه، این اقدام صورت خواهد گرفت با کمک سازمان‌های بین‌المللی این کار امکان دارد.

دانشیار گروه علوم سیاسی و روابط بین‌الملل اظهار کرد: اگر این‌ها را برگردانیم حقشان ضایع شده و در معرض خطر قرار خواهند گرفت، این خلاف مقررات است.

دیدگاهتان را بنویسید