پس از عملیات والفجر 8 و کربلای 5 می توان جنگ را پایان داد


دستیار و مشاور عالی مقام معظم رهبری و رئیس پژوهشکده شهید سرلشکر حاج قاسم سلیمانی گفت: عملیات والفجر 8 یکی از سخت ترین عملیات ها و قاطع ترین پیروزی هایی بود که دشمن مجبور شد به ایران بدهد. نکته ها. ای کاش استادان سیاسی بعد از پیروزی در عملیات والفجر 8 و کربلای 5 با فرماندهان هماهنگ می کردند و به جنگ پایان می دادند که این نظر من است.

به گزارش ایسنا، سرلشکر سیدیحی رحیم صفوی که در مراسم رونمایی از کتاب «خکریزهی خط مقدم» با حضور جمعی از پیشکسوتان جهاد سازندگی دوران دفاع مقدس در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس سخنرانی کرد. ، گفت: با تعداد زیاد شهدای جهاد سازندگی از ابتدا با جنگ آشنا هستم و وقتی یاد شهدای آن مانند مهدی ورشابی می افتم بسیار متاثر می شوم. این کتاب جامع و منصفانه ابعاد جنگ و حماسه را به درستی بیان کرده است. همین گفتگوها در این کتاب منتشر شده است. حماسه جهاد سازندگی یکی از ارکان پیروزی دفاع مقدس است و اگر جهاد سازندگی نبود پیروزی حاصل نمی شد، در خوزستان که به اندازه کف دست است و دشمن می تواند ما را هدف قرار دهد. رزمندگان با شلیک مستقیم دوشکی و تانک از سه کیلومتری، رزمندگان جهاد سازندگی سینه خود را حفظ کردند و کیلومترها جاده و خاکریز ساختند. یاد و پیام جهاد سازندگی باید زنده بماند و به جبهه مقاومت برسد.

سرلشکر صفوی در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: جبهه استکبار و مقاومت اسلامی دو جبهه اصلی جنگ هستند: یکی جبهه استکبار آمریکا، انگلیس، رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای فرودست منطقه است. دیگری از جبهه مقاومت است که جمهوری اسلامی ایران است. اکنون 34 سال از پایان جنگ می گذرد و جنگ ادراکی، شناختی و ذهنی را تجربه کرده ایم. بسیاری از جوانان ما در فضای مجازی زندگی می کنند. بین فضای مجازی و واقعی تفاوت وجود دارد. به خصوص در دو سال اخیر دانش آموزان ما کمتر کتاب می خوانند و بیشتر با فضای مجازی در ارتباط هستند. اگر بتوانیم پیام شهدای جهاد را در این فضا بیان کنیم بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

وی در بیان خاطره ای گفت: برای اولین بار در 31 خرداد 1360 به همراه حسن باقری، حسین هرازی و مهندس ساچی عملیات «خمینی روح الله فرمانده کل قوا» را طراحی کردیم. خود مهندس شاچی در خط مقدم در مدت پنج ساعت زیر آتش دشمن موفق به ایجاد سه کیلومتر خاکریز شد. عراقی ها 9 شبانه روز به ما حمله کردند و از 340 نفر نیروی ما، 100 نفر کشته و بیش از 100 نفر مجروح شدند. بالگردها و توپخانه ها به ارتش ما کمک می کردند. این عملیات فتح الباب شکست حصر آبادان بود. «جاده وحدت» کلید شکست حصر آبادان بود که جهاد برای ساخت آن ساخته شد. همچنین عراقی ها در طریق القدس فکر نمی کردند که از استحکامات به آنها حمله کنیم.

بالاخره این فرمانده دوران دفاع مقدس گفت: احیای جهاد سازندگی به هر شکلی که باشد باید از سر گرفته شود، مهندسی جهاد 6 اردو در جبهه داشت. حدود 540 هزار سرباز، 3300 شهید، 21 هزار جانباز و آزاد شده و 1100 اسیر آمار قربانیان جهاد سازندگی است. امیدوارم این کتاب ها که سند است، توسط جوانان خوانده شود و یا تبدیل به فیلم شود. اکنون باید در فضای مجازی تلاش بیشتری شود. من تصاویر بیشتری را در این کتاب ارائه می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید