پوکی استخوان چیست و چگونه خود را نشان می دهد؟


پوکی استخوان یکی از بیماریهایی است که امروزه بسیاری از افراد با آن درگیر هستند. در این مقاله می خواهیم شما را به طور کامل با این بیماری آشنا کنیم. پس به ما بپیوندید.

پوکی استخوان چیست و چگونه خود را نشان می دهد؟

چه چیزی باعث پوکی استخوان می شود؟

  • افزایش سن ؛
  • ژنتیک ؛
  • مصرف الکل و دخانیات ؛
  • عدم فعالیت بدنی کافی ؛
  • کمبود مواد معدنی مانند کلسیم
  • بیماریهای مختلف مانند دیابت ، پرکاری تیروئید ، هیپوگنادیسم و ​​غیره ؛
  • مصرف داروهایی مانند کورتیکواستروئیدها به مدت طولانی.

علائم پوکی استخوان چیست؟

متأسفانه پوکی استخوان یا پوکی استخوان یک بیماری کاملاً خاموش است. وقتی می توانید پوکی استخوان را کشف کنید ، راه دیگری برای جلوگیری از آن وجود ندارد. پوکی استخوان باعث کاهش شدید قدرت استخوان می شود. پوکی استخوان با شکستگی های حاد رخ می دهد. افراد مبتلا به این بیماری با فشار بسیار ملایم مانند عطسه ، خم شدن و بلند کردن دچار شکستگی می شوند. این نشان دهنده پوکی استخوان یا پوکی استخوان است.

پوکی استخوان چیست و چگونه خود را نشان می دهد؟

چه کسانی بیشتر از این بیماری مریض می شوند؟

پوکی استخوان در زنان قبل از یائسگی شایع تر است. به همین دلیل است که زنان یائسه باید به سلامت استخوان ها توجه بیشتری داشته باشند. در این مدت ، سطح استروژن آنها به طور چشمگیری کاهش می یابد. در این سن ، پوکی استخوان بیشتر در زنانی که شکستگی لگن دارند دیده می شود. اگر از اندازه گیری تراکم معدنی استخوان در این سن استفاده کنیم ، خواهیم دید که زنان در این سن کاهش شدید توده استخوانی در استخوان ران ، لگن و گردن خواهند داشت.

از طرف دیگر پوکی استخوان با جذب و جذب کلسیم ارتباط مستقیم دارد. این بدان معناست که اگر فردی کلسیم کافی دریافت نکند یا بدن کلسیم کافی را جذب نکند ، فرد در معرض خطر پوکی استخوان قرار می گیرد. کلسیم در رقابت با فسفر جذب می شود. این بدان معنی است که وقتی فسفر در بدن شما وجود دارد ، از جذب کلسیم جلوگیری می کند. همه نوشابه های گازدار حاوی مقدار زیادی فسفر هستند. بنابراین ، با مصرف فسفر ، جذب کلسیم برای مدت طولانی مختل می شود. بنابراین ، افرادی که به الکل معتاد هستند بیشتر در معرض ابتلا به پوکی استخوان هستند.

پوکی استخوان چیست و چگونه خود را نشان می دهد؟

درمان پوکی استخوان

متأسفانه هیچ درمانی برای پوکی استخوان وجود ندارد. با این حال ، می توان از بیماری پیشگیری و کند کرد. زنان قبل از یائسگی باید تحت نظر جراح ارتوپد باشند. از سوی دیگر ، بهتر است مصرف نوشابه های گازدار حاوی فسفر ، از جمله نوشابه را کاهش دهید. گنجاندن محصولات لبنی در رژیم غذایی روزانه می تواند کمک قابل توجهی در تاخیر پوکی استخوان باشد. به گفته پزشکان ، هر فرد باید 1 تا 2 لیوان شیر در روز مصرف کند. به یاد داشته باشید که کلسیم به تنهایی برای سلامتی کافی نیست. همچنین باید به اندازه کافی منیزیم و ویتامین D دریافت کنید تا 85 تا 90 درصد کلسیم مورد نیاز استخوان ها را جذب کند. بهترین گزینه برای این کار ، مصرف شیر غنی شده با ویتامین D است.

دوستان عزیز ، نظر شما در مورد پیشگیری از پوکی استخوان چیست؟ نظرات خود را با ما و دیگر رفقا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید