پیامدهای ناامنی غذایی در جامعه/گرسنگی تنها به دلیل کمبود غذا نیست


به گزارش خبرگزاری مهر، آرزو ایگیگیان با اشاره به میزان ضایعات و ضایعات مواد غذایی در جهان گفت: بر اساس آمار سازمان جهانی خواربار و کشاورزی، حدود 1.3 میلیارد تن مواد غذایی که یک سوم ضایعات مواد غذایی است. مواد غذایی تولید شده در جهان هر ساله هدر می رود.
این دستیار دانشگاهی با اشاره به اینکه ضایعات مواد غذایی در دو قسمت اتفاق می افتد، گفت: بخشی از این ضایعات که به ضایعات مواد غذایی معروف است، شامل هدر رفتن مواد غذایی از محل تولید (مزرعه) به بازار (محل فروش مواد غذایی) است. ).
به گفته وی، این بخش از ضایعات مواد غذایی می تواند به دلایل مختلفی از جمله تغییرات آب و هوایی و عوامل محیطی رخ دهد و در هر یک از مراحل تولید، جمع آوری و فرآوری مواد غذایی اتفاق بیفتد.
مدرس گروه تغذیه جامعه بخش دوم ضایعات مواد غذایی را مربوط به دفع مواد غذایی در خرده فروشی ها یا توسط مصرف کننده ذکر کرد.
حاجیگیان افزود: این قسمت از ضایعات مواد غذایی در پایان مرحله تولید و زمانی که غذا به دست مصرف کننده می رسد اتفاق می افتد که از جمله آنها می توان به بسته بندی تاریخ مصرف گذشته، باقیمانده غذا و غذای خام فاسد اشاره کرد.
این دکترای علوم تغذیه با اشاره به افزایش ناامنی غذایی در سراسر جهان خاطرنشان کرد: جمعیت جهان رو به افزایش است و تولیدات کشاورزی به دلیل تغییرات اقلیمی در بحران است.
وی خاطرنشان کرد: ناامنی غذایی می تواند باعث سوء تغذیه در جامعه شود که احتمال مرگ و میر کودکان را 50 درصد افزایش می دهد.
به گفته هاگیگیان، کاهش ضایعات غذایی می تواند تقاضای جامعه برای رفع ناامنی غذایی را برآورده کند.
وی افزود: زمانی که میزان ضایعات مواد غذایی از تولید تا مصرف کاهش یابد، نگرانی کمتری برای تولید مواد غذایی وجود خواهد داشت و آن مقدار غذایی که هدر نمی رود می تواند برای تغذیه تعداد زیادی از افراد گرسنه یا سوء تغذیه استفاده شود.
حاجیگیان با بیان اینکه وجود گرسنگی در جهان همیشه به دلیل کمبود تولید غذا نیست، گفت: در حال حاضر به اندازه کافی غذا در دنیا تولید می شود که برای سیر کردن همه مردان، زنان و کودکان کافی است.
این استادیار دانشکده تغذیه خاطرنشان کرد: سالانه بخش عمده ای از مواد غذایی به دلیل ضایعات از دسترس مصرف کنندگان خارج می شود.
به گفته وی، در کشورهای در حال توسعه مانند ایران، مقدار زیادی ضایعات غذایی در زمان برداشت، نگهداری طولانی مدت و فساد محصولات رخ می دهد.
این دکترای علوم غذایی در ادامه به تشریح مهم ترین پیامدهای هدر رفت مواد غذایی پرداخت و افزود: دنیای امروز با مشکل کم آبی مواجه است و استفاده از راهکارهای کاهش مصرف آب به ویژه در بخش کشاورزی به عنوان هدف تعیین شده است. از بسیاری از کشورها تمامی محصولاتی که تولید می شوند و به مرحله برداشت می رسند در فرآیند تولید آب زیادی مصرف می کنند که با وجود سرریز آب هدر رفته محسوب می شود.
وی گفت: میزان گازهای گلخانه ای به دلیل فعالیت های انسانی افزایش یافته است. این گازها باعث گرم شدن کره زمین و تغییرات آب و هوایی می شوند. برخی از این گازها در طول تولید محصولات کشاورزی تولید می شوند. بنابراین با دور ریختن مواد غذایی در حین هدر رفتن محصول، مقدار زیادی گاز گلخانه ای نیز تولید می شود.
حاجیگیان افزود: سطح وسیعی از زمین های کشاورزی برای کشت و تولید مواد غذایی استفاده می شود که متاسفانه در نهایت دور ریخته می شود.
گفت: مطمئناً برای پرورش و تولید غذا هزینه می شود، اما در واقع با دور ریختن آن، آن پول هدر می رود.
ایگیگیان افزود: فرسایش خاک، از بین رفتن جنگل ها و افزایش قیمت مواد غذایی نیز از دیگر پیامدهای هدر رفت مواد غذایی محسوب می شود. بنابراین با وجود ضرر و زیان هایی که ضایعات مواد غذایی برای جامعه و محیط زیست به همراه دارد، باید در کاهش هر چه بیشتر ضایعات و ضایعات مواد غذایی کوشا باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید