پیشرفت مذاکرات ایران و آمریکا برای غرامت خروج از توافق هسته ای


به گزارش خبرگزاری مهر، بلومبرگ در گزارشی به نقل از منابع آگاه مدعی شد که هیئت های آمریکایی و ایرانی که مذاکرات هسته ای را در وین از سر گرفته اند، در پرداخت غرامت به تهران در صورت لغو توافق هسته ای در آینده پیشرفت هایی داشته اند. .
بلومبرگ در ادامه گزارش خود نوشت: انتظارات بدبینانه نشان می دهد که در مذاکرات ایران و آمریکا در وین، زمینه محدودی برای توافق وجود دارد، توافقی که می تواند بحران جهانی انرژی را کاهش دهد زیرا احیای توافق هسته ای 2015 این امکان را برای ایران به عنوان دومین توافق هسته ای فراهم می کند. صاحب منابع گازی در جهان و چهارمین صاحب منابع نفتی، صادرات بیشتری به بازارهای جهانی داشته باشد.
بر اساس این گزارش، دیپلمات های اتحادیه اروپا همچنین گفتند: شکاف ایران و ایالات متحده آمریکا از آخرین دور مذاکرات هسته ای در وین تا آغاز دور جدید این مذاکرات بیشتر شده است و حداقل دو مشکل جدید وجود دارد. افزایش توافق هسته ای بین واشنگتن و تهران است، موضوعی که موانع توافق را به شش تا هفت موضوع مختلف افزایش داده است.
این دیپلمات ها افزودند که در حالی که موانع باقی مانده از نظر فنی می توانند تنها در 72 ساعت برطرف شوند، نیاز به تصمیم گیری های سیاسی سطح بالا در تهران و واشنگتن دارد.
دیپلمات‌های اروپایی می‌گویند که ایران خواسته‌های قبلی خود در مورد لزوم لغو تحریم‌ها علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را کنار گذاشته و تاکید می‌کند که دیگر تعهد آمریکا را زیر پا نمی‌گذارد.
این منابع مدعی هستند که پیشرفت هایی در پرداخت غرامت به ایران در صورت لغو یا نقض توافق توسط دولت یا کنگره آمریکا حاصل شده است.
در همین حال سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه امروز در بیانیه ای تاکید کرد: طرح آمریکا برای اصلاح برجام و ایجاد توافق جدید با ایران غیرقابل قبول است.
وی با تاکید بر اینکه آمریکا باید تلاش برای تغییر توافق هسته ای ایران را متوقف کند، افزود: لازم است مذاکرات هسته ای بر اساس چارچوب مصوب شورای امنیت در سال 2015 از سر گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید