چرا بی دلیل چاق می شویم؟


علت چاقی یک روزه چیست؟

چاقی فقط ناشی از پرخوری نیست و عوامل زیادی بر افزایش وزن تأثیر می گذارد که ممکن است شما از آنها آگاه نباشید. در این مقاله به بررسی این عوامل چاقی می پردازیم.

چاقی یک بیماری خطرناک است که می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند. اما نکته مهم این است که تقریباً بسیاری از مردم دلیل افزایش وزن و چاقی خود را نمی دانند و فکر می کنند همه کارها را درست انجام داده اند و بی دلیل چاق شده اند. به همین دلیل ، در این مقاله مجله پزشکی Apple Health ، ما سعی کرده ایم دلایلی را که ممکن است باعث افزایش وزن شما شده باشد ، بررسی کنیم ، اما از آنها آگاهی ندارید. با ما بمان.

چرا بی دلیل چاق می شویم؟

اول از همه ، باید بگوییم که هیچ چاقی بدون دلیل نیست و اگر فکر می کنید علت چاقی شما یک مشکل ماوراء طبیعی است ، بسیار در اشتباه هستید. علت چاقی شما به شیوه زندگی یا وضعیت سلامتی شما مربوط می شود ، در واقع شما تنها دلیل افزایش وزن خود را نمی دانید. برخی از افراد نیز تصور می کنند که بسیار کم و به درستی غذا می خورند و به دنبال دلیل افزایش وزن بدون خوردن زیاد غذا هستند ، اما این تنها صورت مشکل را پاک می کند و کمکی به شما نمی کند.

موارد زیر به احتمال زیاد یک یا چند عامل افزایش وزن و چاقی هستند ، اما شما از آنها مطلع نیستید.

کم تحرک باشید

بی تحرکی در طول روز و اصطلاحاً بی تحرکی یک عامل مentialثر در افزایش وزن و بیماریهای مزمن است. کار پشت میز ، تماشای تلویزیون ، رانندگی و استفاده از رایانه و تلفن همراه همه از فعالیت های کم تحرک است.

عدم تحرک و چاقی

مطالعه روی 464 فرد چاق و دارای اضافه وزن نشان داد که متوسط ​​زمان نشستن روزانه آنها 6.2 ساعت در روزهای هفته و 6 ساعت در روزهای غیر کاری است. کار به دنبال تماشای تلویزیون مهمترین نقش را در افراد کم تحرک در این مطالعه ایفا کرد.

ایجاد چند تغییر ساده در شیوه زندگی ، مانند ورزش و نشستن کمتر ، می تواند تفاوت زیادی در عدم تحرک ایجاد کرده و از چاقی جلوگیری کند. به عنوان مثال ، یک مطالعه 3 ماهه بر روی 317 کارگر نشان داد که جایگزینی تنها یک ساعت نشستن با یک ساعت ایستادن در طول روز کاری باعث کاهش کل چربی بدن ، کاهش اندازه دور کمر و افزایش توده عضلانی می شود.

تحقیقات همچنین نشان داده است که گذراندن زمان زیاد پشت صفحه می تواند به طور قابل توجهی در افزایش وزن ناخواسته نقش داشته باشد.

حتی تغییرات کوچک مانند پیاده روی بعد از شام به جای تماشای تلویزیون ، ورزش یا استراحت بعد از ناهار ، استفاده از میز ایستاده یا دوچرخه سواری در محل کار ، می تواند از افزایش وزن جلوگیری کند.

مقدار زیادی شکر و شیرینی بخورید

مصرف منظم غذاها و نوشیدنی های شیرین مانند آب نبات ، کیک ، نوشابه ، نوشیدنی های ورزشی ، بستنی ، چای سرد و انواع قهوه های شیرین می تواند به راحتی به بدن در تجمع چربی کمک کند. مصرف زیاد قند و شیرینی علاوه بر اینکه یکی از عوامل چاقی بدون خوردن زیاد غذا است ، می تواند شانس ابتلا به برخی بیماری های مزمن مانند دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی را نیز افزایش دهد.

در ایالات متحده ، نوشیدنی های قندی منبع اصلی قند هستند و به شدت با افزایش وزن ارتباط دارند. به عنوان مثال ، مرور 30 ​​مطالعه شامل 242،352 کودک و بزرگسال نشان داد که نوشیدنی های شیرین با افزایش وزن و چاقی ارتباط دارند.

مطالعه دیگری بر روی 11218 زن نشان داد که نوشیدن یک نوشیدنی شیرین در روز منجر به افزایش یک کیلوگرم وزن در دو سال می شود.

اگرچه مصرف زیاد قند و شیرینی برای سلامتی بسیار مضر است ، اما قطع ناگهانی مصرف قند توصیه نمی شود و می تواند مشکلات جدی برای سلامتی ایجاد کند. به همین دلیل بهتر است به تدریج مصرف شکر و شیرینی را کاهش دهید.

غذاهای فراوری شده

غذاهای فرآوری شده یکی از بزرگترین دلایل چاقی بدون پرخوری هستند و بسیاری از مردم نمی دانند که علت چاقی آنها ناشی از مصرف غذاهای فرآوری شده است. غذاهای کاملاً فرآوری شده مانند غلات ، فست فودها و غذاهای مایکروویو حاوی تعدادی ترکیبات مضر مانند قند اضافه شده ، مواد نگهدارنده و چربی های ناسالم هستند که بدون شک برای سلامتی مضر بوده و باعث چاقی می شوند.

دلیل چاقی

به عنوان مثال ، یک مطالعه در سال 2019 بر روی 19،363 بزرگسال کانادایی نشان داد افرادی که غذاهای فرآوری شده می خوردند 32 درصد بیشتر از افرادی که غذاهای فرآوری شده مصرف می کردند ، چاق تر بودند.

غذاهای بسیار فرآوری شده عموماً کالری بالایی دارند اما فاقد مواد مغذی ضروری مانند پروتئین و فیبر هستند که به شما احساس سیری می دهد ، که به راحتی می تواند منجر به افزایش وزن و چاقی شود.

نداشتن خواب کافی

خواب برای سلامتی و تناسب اندام ضروری است. خواب ناکافی در کنار سایر آثار منفی می تواند منجر به افزایش وزن شود.

مطالعه بر روی 92 زن نشان داد افرادی که کمتر از 6 ساعت در روز می خوابند دارای شاخص توده بدنی (BMI) و ویسفاتین (پروتئین ترشح شده از سلول های چربی) بیشتر از زنانی هستند که 6 ساعت یا بیشتر در روز می خوابند.

بنابراین ، افزایش زمان خواب می تواند به کاهش وزن شما کمک کند.

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد خواب شبانه به مدت 7 ساعت یا بیشتر با 33 درصد افزایش احتمال کاهش وزن در مقایسه با خواب کمتر از 7 ساعت همراه است.

اگر کیفیت خواب شما ضعیف است ، می توانید با کاهش زمان استفاده از انواع مانیتور (کامپیوتر ، تلفن همراه یا تلویزیون) قبل از خواب ، میزان مصرف کافئین و خوابیدن در زمان مشخص را کاهش دهید.

عدم مصرف کافی غذاهای کامل و سالم

عدم خوردن غذاهای سالم و سالم می تواند به اندازه خوردن غذاهای ناسالم و فرآوری شده برای سلامتی شما مضر باشد و منجر به افزایش وزن شود. وقتی صحبت از تغذیه سالم می شود ، در حقیقت خوردن بهتر از نخوردن است و این همان چیزی است که شما را بدون خوردن زیاد چاق می کند.

یک مطالعه 609 فرد دارای اضافه وزن را به دو گروه تقسیم کرد که به مدت 12 ماه رژیم کم چرب یا کم کربوهیدرات مصرف کردند.

هر دو گروه برای حداکثر مصرف سبزیجات ، محدود کردن مصرف قندهای اضافی ، چربی های ترانس و کربوهیدرات های تصفیه شده ، غذاهای کامل با حداقل غذاهای غنی از مواد مغذی و آماده سازی وعده های غذایی بیشتر در خانه آموزش دیدند.

این مطالعه نشان داد که افراد هر دو گروه رژیم غذایی مقادیر مشابهی از وزن خود را از دست دادند-12 پوند (5.4 کیلوگرم) برای گروه کم چرب و 13 پوند (5.9 کیلوگرم) برای گروه کم چربی. این نتیجه نشان می دهد که کیفیت مواد موجود در رژیم غذایی مهمترین عامل در کاهش وزن است.

گنجاندن غذاهای کامل در رژیم غذایی کار دشواری نیست. سعی کنید به تدریج غذاهای کامل مغذی مانند سبزیجات ، میوه ها ، لوبیا ، تخم مرغ ، آجیل و دانه ها را به وعده ها و میان وعده های خود اضافه کنید.

خستگی

استرس مزمن یک مشکل بسیار شایع در زندگی امروز است که می تواند عامل چاقی شما باشد. سطح بالای هورمون استرس کورتیزول گرسنگی و میل به غذاهای پرکالری را افزایش می دهد که می تواند منجر به افزایش وزن شود. علاوه بر این ، مطالعات نشان می دهد که افراد مبتلا به چاقی سطح کورتیزول بالاتری نسبت به افراد بدون بیماری دارند.

افزایش وزن بدون پرخوری

جالب اینجاست که مدیریت استرس می تواند منجر به کاهش وزن شود. در یک مطالعه 8 هفته ای بر روی 45 فرد بزرگسال چاق ، افرادی که از تکنیک های آرام سازی مانند تنفس عمیق استفاده می کردند ، نسبت به افرادی که فقط توصیه های استاندارد رژیم غذایی را دریافت کردند ، کاهش وزن بیشتری را تجربه کردند.

برای کاهش استرس ، سعی کنید تکنیک های آرام سازی مانند یوگا ، گذراندن وقت در طبیعت و معاشرت با دوستان را در برنامه روزانه خود قرار دهید.

شما از برخی بیماری ها رنج می برید

در حالی که علت چاقی معمولاً به شیوه زندگی نادرست و نکاتی که در مورد آنها صحبت کردیم برمی گردد ، برخی از بیماری های سلامتی نیز می توانند باعث چاقی شوند. در واقع ، علت افزایش وزن بدون خوردن زیاد غذا و همچنین انجام فعالیت بدنی زیاد می تواند مربوط به این مشکل باشد و هر چقدر هم که برای بهبود شیوه زندگی خود تلاش کنید ، باز هم باید با تجمع اضافه وزن مقابله کنید. چربی در بدن شما از جمله بیماری هایی که می توانند باعث چاقی شوند عبارتند از:

  • کم کاری تیروئید: این وضعیت که بر فعالیت غده تیروئید تأثیر می گذارد ، می تواند منجر به چاقی شود و باعث افزایش وزن یا مشکل در کاهش وزن شود.
  • افسردگی: این شرایط روانی رایج با افزایش وزن و چاقی همراه است.
  • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS): سندرم تخمدان پلی کیستیک می تواند با به هم خوردن تعادل هورمونی در زنان در سنین باروری باعث افزایش وزن شود و کاهش وزن را مشکل کند.
  • اختلال پرخوری (BED): BED یک حمله مکرر از پرخوری غیرقابل کنترل است و می تواند منجر به عوارض زیادی برای سلامتی از جمله افزایش وزن شود.

سایر شرایط مانند دیابت و سندرم کوشینگ نیز با افزایش وزن همراه هستند ، بنابراین برای تشخیص صحیح به پزشک مراجعه کنید.

علاوه بر این ، برخی از داروها ، از جمله داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد روان پریشی ، می توانند منجر به افزایش وزن شوند. اگر فکر می کنید از داروهای خود وزن اضافه می کنید ، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

آخرین کلمه

عوامل زیادی می توانند در افزایش وزن ناخواسته نقش داشته باشند. محرومیت از خواب ، بی تحرکی و پرخوری یا غذاهای فرآوری شده یا شیرین تنها برخی از عاداتی هستند که می توانند خطر افزایش وزن را افزایش دهند. با این حال ، پس از مشخص شدن علت چاقی ، چند تغییر ساده مانند تغذیه مناسب ، ورزش و تمرکز بر غذاهای سالم می تواند به تناسب اندام و بهبود سلامت شما کمک کند.

healthline.com

ncbi.nlm.nih.gov

nhs.uk

دیدگاهتان را بنویسید