چرا خورخه لوئیس بورخس از فوتبال متنفر بود؟


این نویسنده آرژانتینی اگرچه معتقد بود فوتبال محبوبیت دارد، اما معتقد بود که در این ورزش چرندیات زیادی وجود دارد.

بورخس فوتبال را خسته‌کننده می‌دانست زیرا امتیازهای برابر بسیار زیاد است و در مواجهه با این ورزش این واکنش را داشت: “من نمی‌توانم آسیب‌های ساختگی را تحمل کنم”.

از نظر زیبایی‌شناسی، او فوتبال را «زشت» می‌داند و معتقد است که این ورزش «یکی از بزرگترین جنایات انگلیسی‌ها» است و ظاهراً یکی از سخنرانی‌هایش را هم زمان با اولین بازی آرژانتین در جام جهانی 1978 برنامه‌ریزی کرد. اما در واقع تنفر بورخس را دوست نداشتند. زیرا این ورزش ناشی از چیزی بسیار آزاردهنده تر از زیبایی شناسی بود. در واقع مشکل او با فرهنگ طرفداران این ورزش بود که به گفته بورخس به نوعی حمایت کورکورانه مردم از رهبران وحشتناک ترین جنبش های سیاسی قرن بیستم انجامید!

نویسنده آثاری چون «تاریخ بی عدالتی و شر»، «سه داستان یهودا» و «کتابخانه بابل» در طول زندگی خود شاهد ظهور عناصر فاشیسم، پرونیسم و ​​حتی یهود ستیزی در آرژانتین بود. به شدت به جنبش‌ها و فرهنگ سیاسی مردمی مشکوک است. میزها – یکی از نکات برجسته فوتبال در آرژانتین – مشکلات زیادی ایجاد می‌کنند.

بورخس، که انگیزه قدرت در فوتبال را وحشتناک می‌داند، استدلال می‌کند که فوتبال به طور جدایی ناپذیری با ملی‌گرایی پیوند خورده است.

چرا خورخه لوئیس بورخس از فوتبال متنفر بود؟

نویسنده حتی معتقد است که تیم های ملی شور ملی ایجاد می کنند و این امکان را برای یک دولت “بی وجدان” فراهم می کنند که از یک بازیکن ستاره به عنوان سخنگو برای مشروعیت بخشیدن به خود استفاده کند. خورخه لوئیس بورخس حتی گفت که این دقیقاً همان چیزی است که برای یکی از بهترین بازیکنان تاریخ رخ داده است: پله. دیو زیرین در کتاب خود می نویسد: «حتی زمانی که دولت او در حال سرکوب مخالفان سیاسی بود، پوستر بزرگی از پله که تلاش می کرد توپ را از دروازه عبور دهد ظاهر شد که با شعار Ningumeu mais segura este país همراه بود. اکنون هیچ کس نمی تواند جلوی این کشور را بگیرد.

زیرین در کتاب برزیل با رقص شیطان استدلال می‌کند که دولت‌هایی مانند دیکتاتوری نظامی برزیل که پله در آن بازی می‌کرد، می‌توانند از پیوندهایی که هواداران با تیم‌های ملی خود به اشتراک می‌گذارند برای جلب حمایت عمومی استفاده کنند و این همان چیزی است که بورخس را از این موضوع ترسانده و رنج می‌برد. ورزش.

داستان کوتاه او «Esse Est Percipi» («بودن، درک کردن است») نیز ممکن است نفرت او از فوتبال را توصیف کند. بورخس در میانه داستان روایت می کند که فوتبال در آرژانتین دیگر یک ورزش نیست و وارد عرصه تماشایی شده است. فوتبال چنان تعصب عمیقی را القا می کند که هواداران بدون انکار چیزی، مسابقات را از تلویزیون و رادیو دنبال می کنند.

با این حال نام او در لیست مشهورترین نویسندگانی است که نام یک فوتبالیست مشهور را ذکر می کنند. سلسو بورخس هافبک کاستاریکایی دپورتیوو لاکرونیا و با 6 گل دومین گلزن این تیم است.

دیدگاهتان را بنویسید