چرا در پاییز چاق می شویم؟


سلامت نیوز نوشت: وضعیت متابولیک بدن با تغییر فصل، میزان فعالیت بدنی و بسیاری عوامل دیگر تغییر می کند و در نتیجه بدن کاهش یا افزایش وزن پیدا می کند.

«با شروع فصول سرد، متابولیسم بدن تغییر کرده و کند می شود. از سوی دیگر، هوای سرد و غروب زودهنگام باعث کاهش تمایل افراد به فعالیت بدنی می شود. به این ترتیب کاهش فعالیت بدنی به تغییر متابولیسم بدن اضافه می شود.

هوای سرد میل به مصرف غذاهای کربوهیدرات و چرب را افزایش می دهد. بنابراین، ترکیب این شرایط ممکن است زمینه ساز اضافه وزن در انسان باشد، اما اضافه وزن زمینه ای ممکن است تغییر دیگری در بدن مانند اختلال در عملکرد غدد بدن باشد. به همین دلیل مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات لازم ضروری است.

علاوه بر این مشکل باید مصرف غذاهای چرب، پرکالری و شور را کاهش داد. برای افزایش متابولیسم بدن و کاهش مصرف نمک می توانید از ادویه ها در تهیه غذا استفاده کنید، مصرف میوه و سبزیجات را افزایش دهید و سعی کنید در ساعات مناسب روز پیاده روی کنید یا ورزش های مورد علاقه خود را انجام دهید.

از دانه های روغنی سالم مانند آفتابگردان به عنوان صبحانه استفاده کنید. برای کنترل قند خون، منابع سالم کربوهیدرات مانند غلات پخته شده یا طعم دار را به صبحانه یا میان وعده اضافه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید