چه غذاهایی باید در برنامه غذایی روزانه گنجانده شود؟


به گزارش خبرگزاری مهر، گلاله عسگری در برنامه نبض شبکه بهداشت و درمان در پاسخ به این سوال که کدام ویتامین ها یا مواد غذایی در تقویت سیستم ایمنی بدن موثر هستند، گفت: سیستم ایمنی بدن بسیار پیچیده است و هر ماده غذایی خاصی دارد. نقش خود را بازی کند
وی به میوه ها به عنوان منبع غنی از ویتامین ها اشاره کرد و افزود: هر چه میزان آنتی اکسیدان در بدن بیشتر باشد، سیستم ایمنی قوی تری دارد.
عسگری اسیدهای چرب ضروری را که بدن قادر به تولید آنها نیست (اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6) ذکر کرد و تاکید کرد: نسبت این دو چربی در بدن نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. امگا 6 پاسخ التهابی بدن را افزایش می دهد نسبت صحیح امگا 3 به امگا 6 در بدن به کاهش التهاب کمک می کند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه فلور میکروبی روده با تولید عوامل متعددی به افزایش سیستم ایمنی بدن کمک می کند، افزود: اگر این فلور طبیعی به دلیل مصرف مواد غذایی نادرست منجر به افزایش سیستم ایمنی بدن شود. باکتری های مضر و بیماری زا اگر ماهیت آن تغییر کند، قطعا سیستم ایمنی بدن را مختل می کند.
وی گفت: چاقی و اضافه وزن با افزایش عوامل التهابی و ایجاد آبشار التهابی در بدن فرد را مستعد عفونت می کند. بنابراین کاهش وزن در بروز و کاهش بیماری های عفونی حاد موثر است.
عسگری در پاسخ به این سوال که چه گروه های غذایی باید در بشقاب روزانه هر فرد گنجانده شود، افزود: 50 درصد بشقاب باید سبزیجات و میوه جات، 25 درصد نشاسته و غلات کامل و 25 درصد منابع پروتئینی باشد.
وی تاکید کرد: بیشتر ویتامین ها و مواد مغذی از طریق غذا تامین می شود و آن دسته از موادی که نیاز به مکمل دارند محدود است.
عسگری ادامه داد: غذاهای با رنگدانه های نارنجی روشن و زرد (بتاکاروتن) حاوی ویتامین A هستند هویج، کدو تنبل، فلفل حاوی ویتامین A هستند و توصیه می شود در برنامه غذایی روزانه قرار گیرند.
وی گفت: میزان مورد نیاز ویتامین A با توجه به جنسیت و سن متفاوت است. همچنین دریافت ویتامین A از منابع غذایی هیچگونه مسمومیت ایجاد نمی کند، مسمومیت فقط در اثر مصرف زیاد مکمل ها در بدن ایجاد می شود. همچنین ویتامین C به وفور در میوه ها و سبزیجاتی مانند مرکبات، سبزیجات، فلفل و … یافت می شود. ویتامین C محلول در آب است اما مصرف زیاد مکمل های ویتامین C در تشکیل سنگ کلیه موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید