چه ورزشی از پیری جلوگیری می کند؟


آنها کم و بیش فواید ورزش را می دانند، اما همه نمی دانند که ورزش سبک منظم می تواند پیری را کند کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از هفته ورزش، فعالیت بدنی نه تنها مفید است زیرا می تواند سلامت قلب و ریه را بهبود بخشد، بلکه فعالیت بدنی منظم و سبک برای بافت استخوان و ماهیچه، فعالیت مغز و خلق و خو نیز مفید است.

طبق مطالعه آزمایشگاه Cold Spring Harbor (که در زمینه‌های سرطان‌شناسی، علوم اعصاب، ژنتیک گیاهی، ژنومیک و بیوانفورماتیک کار می‌کند و ۹ برنده جایزه نوبل در آن کار می‌کنند)، ورزش می‌تواند پیشرفت حدود ۴۰ بیماری مزمن را کند کند. . ورزش سبک به جلوگیری از پیری زودرس، مبارزه با افسردگی، استرس و به طور کلی افزایش امید به زندگی کمک می کند.

دکتر Nathan LeBrasseur، استاد طب فیزیکی و توانبخشی در کلینیک Mayo در روچستر، مینه‌سوتا، می‌گوید: «ورزش بهترین استراتژی محافظت و بهبودی است که ما برای مبارزه با انواع عوامل پیری داریم. او اشاره می کند که ورزش نمی تواند پیری را متوقف کند، اما شواهد واضحی وجود دارد که نشان می دهد ورزش می تواند مکانیسم های مورد نیاز برای ترمیم DNA را فعال کند.

هر چه زودتر ورزش را شروع کنید، بهتر است. با این حال، فعالیت بدنی در هر سنی مهم است. در مقاله ای که در مجله انجمن سالمندان آمریکا منتشر شده است، ورزش منظم می تواند توانایی های فیزیکی و شناختی ساکنان خانه سالمندان را بهبود بخشد. محققان همچنین بهبودهایی را در سلامت روان در افرادی که در خانه های سالمندان ورزش می کردند در مقایسه با دیگران دریافتند.

برای مبارزه با پیری نیازی به دوی ماراتن یا باشگاه رفتن ندارید، زیرا حتی فعالیت بدنی متوسط، مانند رفتن از پله ها به جای آسانسور، باغبانی یا پیاده روی، اگر به طور منظم انجام شود، می تواند مفید باشد.

بافت ماهیچه ای را تقویت می کند

با افزایش سن، احتمال از دست دادن توده عضلانی افزایش می یابد. دانشمندان می گویند که تمرین با وزنه یکی از بهترین راه ها برای کند کردن این روند است. این نوع ورزش نه تنها قدرت عضلانی را حفظ می کند، بلکه فعالیت های روزانه (مانند تمیز کردن یا بالا رفتن از پله ها) را نیز آسان می کند. تمرین با وزنه همچنین به کاهش استعداد ابتلا به بیماری ها، بهبود سلامت مغز و خلق و خوی کمک می کند.

به گفته محققان دانشگاه ایالتی آلاباما، تمرینات استقامتی برای افراد مسن بی خطر و موثر است زیرا آسیب های بسیار کمی را شامل می شود اما برای همه سنین به یک اندازه موثر است.

تراکم استخوان را بهبود می بخشد

برای حفظ سلامت استخوان ها، بدن استخوان های قدیمی را با استخوان های جدید جایگزین می کند. در حدود سن 30 سالگی، افزایش تراکم استخوان متوقف می شود و از 40 تا 50 سالگی به تدریج شروع به کاهش می کند. ورزش می تواند به افزایش تراکم استخوان در سنین پایین و جلوگیری از پوکی استخوان کمک کند.

تقریبا نیمی از افراد بالای 50 سال مستعد ابتلا به پوکی استخوان هستند، اما این بدان معنا نیست که افراد مسن نمی توانند با این بیماری مبارزه کنند. تمرین با وزنه به افزایش توده استخوانی و استقامت کمک می کند. از آنجایی که پوکی استخوان زنان را بیشتر از مردان درگیر می کند، فعالیت هایی مانند پیاده روی یا ایروبیک به ویژه در دوران یائسگی اهمیت دارد. فعالیت بدنی می تواند به جلوگیری از تحلیل استخوان کمک کند.

ورزش می تواند تلومرها را طولانی کند

تلومرها در اطراف انتهای رشته های DNA پیچیده شده اند. طول آنها با افزایش سن کاهش می یابد و این منجر به پیری سلولی می شود، به این معنی که سلول ها توانایی خود را برای تقسیم از دست می دهند. طول تلومر با شرایط خاصی (به ویژه فشار خون بالا، سکته مغزی و بیماری های قلبی عروقی) مرتبط است.

دانشمندان دریافته اند که بین سطح فعالیت بدنی و طول تلومرها رابطه وجود دارد. هر چه سطح فعالیت بدنی بالاتر باشد، تلومرها طولانی تر می شوند. این به ویژه در مورد افراد مسن صادق است. این احتمال وجود دارد که نه یک بلکه چندین فرآیند به طور همزمان بر طول تلومر تأثیر بگذارند. با این حال، نشان داده شده است که تلومرهای بلندتر در کاهش خطر بیماری های مرتبط با افزایش سن مفید هستند.

دانش را بهبود بخشد

توانایی انطباق سریع، برنامه ریزی برای فعالیت ها و نادیده گرفتن اطلاعات نامربوط از نشانه های عملکرد شناختی خوب است. فعالیت بدنی در حال حاضر یکی از امیدوارکننده ترین راه ها برای بهبود توانایی های شناختی در نظر گرفته می شود. اگرچه محققان هنوز نمی توانند با اطمینان بگویند که آیا ورزش واقعاً می تواند از زوال عقل جلوگیری کند، مطالعات نشان می دهد که فعالیت بدنی بیشتر با کاهش خطر زوال عقل از جمله بیماری آلزایمر مرتبط است.

تاکنون اطلاعات زیادی در مورد تأثیر ورزش بر روند پیری ایجاد شده است. ورزش منظم – پنج بار در هفته، حداقل 30 دقیقه در روز، و ترکیبی از تمرینات قلبی و قدرتی بیشترین فواید را برای اکثر افراد به همراه خواهد داشت. اما همه تمرینات را یکجا انجام ندهید و البته قبل از شروع کلاس ها باید با پزشک خود مشورت کنید.

نویسنده:
(سوتلانا ماکسیموا) سوتلانا ماکسیموا

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید