کتیبه اصلی از مسجد جامع بابل به سرقت رفته است


فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت: سارقان اثر تاریخی کتیبه اصلی در مسجد جامع بابل هنوز شناسایی نشده اند و علت آن از سوی مراجع قضایی در دست بررسی است.

محمدرضا کردان در گفت وگو با تسنیم، با اشاره به مفقود شدن یک کتیبه باستانی و تاریخی در مسجد جامع بابل اظهار داشت: کتیبه تاریخی مسجد جامع شامگاه چهارشنبه 29 مهرماه به سرقت رفت و این موضوع روز پنجشنبه به فرماندهی یگان حفاظت میراث مازندران گزارش شد.

وی با بیان اینکه پس از گزارش سرقت، اقدامات و رایزنی های مقدماتی با نامه نگاری به دستگاه قضایی انجام شد، افزود: هم اکنون منتظر نتیجه دستگاه قضایی برای پیگیری و کشف این اثر باستانی و تاریخی توسط دستگاه قضایی هستیم. دزد یا دزد

کردان با تاکید بر اینکه سارقان کتیبه روبروی مسجد جامع هنوز شناسایی نشده اند، گفت: با توجه به گزارش هایی مبنی بر سرقت کتیبه توسط معاندان تاکنون گزارشی تشکیل نشده و پس از بررسی بیشتر اعلام می شود.

فرمانده یگان حفاظت میراث، صنایع دستی و گردشگری مازندران قدمت این کتیبه تاریخی را به سال ۱۲۵۱ هجری شمسی و دوره محمدشاه قاجار برمی‌گرداند و اظهار داشت: از این دوره این کتیبه در ورودی مسجد جامع بابل نصب شد. که قدمتی طولانی دارد واحد حفاظت تمام تلاش خود را می کند تا این اثر باستانی را به سر جای خود بازگرداند.

وی خاطرنشان کرد: در مازندران با وجود تپه های باستانی و تاریخی آثار زیادی به سرقت رفته است که مستلزم دخالت جدی دستگاه قضایی برای حفاظت از این آثار است.

دیدگاهتان را بنویسید