کشف یک عنصر غیرمنتظره در دو سیاره فراخورشیدی


دانشمندان عنصر سنگین باریم را در جو سیارات فراخورشیدی کشف کردند که حاوی عناصری مانند اکسیژن، کربن و هیدروژن است.

اخترشناسانی که با تلسکوپ VLT رصدخانه جنوبی اروپا (ESO) کار می کنند، کشف عجیبی از آنچه به گفته آنها دو سیاره فراخورشیدی هستند، علاوه بر ویژگی های عجیبی مانند ابرهای فلزی که حاوی جواهرات مایع هستند، گزارش کرده اند. باران می بارد، آنها باریم (Ba) در جو خود دارند که یک عنصر شیمیایی بسیار سنگین است.

بر اساس مطالعه جدیدی که توسط این تیم در مجله Astronomy & Astrophysics منتشر شده است، باریم سنگین ترین عنصری است که تاکنون در جو یک سیاره فراخورشیدی یافت شده است.

توماس آزودو سیلوا، اخترشناس دانشگاه پورتو در پرتغال و محقق ارشد این مطالعه، در بیانیه ای گفت: «این یک کشف عجیب بود. ما به دنبال باریم نبودیم و با توجه به اینکه چیزی شبیه به آن در هیچ سیاره فراخورشیدی دیگری دیده نشده بود، باید بررسی می‌کردیم که آیا این باریم واقعاً از این سیاره آمده است یا خیر.

حتی در زمین، اتم های باریم بسیار سنگین شناخته شده اند. آنها معمولاً با عناصر دیگر ترکیب می شوند تا چیزهایی مانند مایعات حفاری چاه های نفت، ابزارهایی برای ساخت شیشه و رنگ ها را بسازند. در واقع نام باریم از کلمه یونانی barys به معنای “سنگین” گرفته شده است.

بنابراین، کشف چنین عنصری در جو یک سیاره فراخورشیدی که در آن عناصر سبک تری مانند اکسیژن، کربن و هیدروژن وجود دارد بسیار جذاب و گیج کننده است.

این دو سیاره فراخورشیدی که با نام های WASP-76b و WASP-121b شناخته می شوند، در زمره مشتری های فوق داغ طبقه بندی می شوند. اگرچه اندازه آنها تقریباً به اندازه سیاره غول پیکر مشتری است که 11 برابر زمین است، دمای سطح آنها به بیش از 1000 درجه سانتیگراد می رسد. دلیل این امر نزدیک بودن سیارات به ستاره های میزبان خود است.

دانشمندان بر این باورند که این نزدیکی دلیلی است که سیارات دارای خصوصیات عجیبی هستند. به عنوان مثال، در WASP-76b پدیده ای به نام باران آهنی وجود دارد. این همچنین آنها را به یک هدف عالی برای مشاهدات جوی تبدیل می کند.

دیدگاهتان را بنویسید