کمبود ویتامین چگونه می تواند بر شدت عروق کرونر تأثیر بگذارد؟


تأثیر کمبود ویتامین بر روی تاج

موج تاج دیگر تقریباً به پایان رسیده است ، اگرچه برخی از شهرهای ایران شاهد افزایش ناگهانی موارد کرونر هستند. موج دوم کشور را ویران کرد و از نظر مالی یا احساسی یا هر دو ، همه را تحت تأثیر قرار داد.

اما اکنون تقریباً به مرحله ای رسیده ایم که موارد کمی وجود دارد. اما این بدان معنا نیست که ما هنوز در امنیت هستیم. نبرد هنوز تمام نشده است. MHA و بسیاری از دانشمندان هشدار داده اند که احتمال دارد سومین موج کرونا در اکتبر برسد. هیچ ایده روشنی درباره اینکه این موج چگونه خواهد بود ، آیا خطرناکتر از موج دوم و برای چه مدت خواهد بود ، وجود ندارد.

هنوز وقت آن نرسیده است که احتیاط را کنار بگذاریم و مانند قبل از همه گیری کووید -19 زندگی کنیم. در واقع ، زمان آماده سازی و انجام هر کاری ممکن برای جلوگیری از موج سوم فرا رسیده است.

ارتباط بین بیماری عروق کرونر قلب و کمبود ویتامین

با پیشرفت اپیدمی ، بسیاری از چیزهای جدید آشکار می شود. نشان داده شده است که بین شدت COVID-19 و میزان ویتامین D رابطه مستقیمی وجود دارد. ویتامین D معمولاً در غذا یافت نمی شود و منبع اصلی این ویتامین نور خورشید است.

اما متأسفانه این همه گیری همه ما را مجبور کرد در خانه بمانیم. مردم فقط می توانند برای خرید لوازم منزل بیرون بروند و نه همیشه در طول روز. این بدان معناست که اکثر ما به سختی خود را در معرض نور خورشید قرار می دهیم. این امر منجر به کاهش سریع ویتامین D در بسیاری از افراد شده است.

افراد مبتلا به کمبود ویتامین D همچنین علائم شدیدتری از COVID دارند. یکی از دلایل می تواند این واقعیت باشد که ویتامین D برای ایمنی بدن بسیار مهم است و در صورت فقدان ویتامین D کافی ، بدن نمی تواند به شدت به ویروس کرونا واکنش نشان دهد.

به همین ترتیب ، کمبود ویتامین B12 با عفونت های شدیدتر COVID-19 مرتبط است. کمبود ویتامین B12 می تواند باعث کم خونی ، ضعف و مشکلات عصبی شود.

برخی از محققان همچنین پیشنهاد می کنند که ویتامین B12 می تواند به پروتئین های ویروسی متصل شود و تکثیر ویروس را کند کند.

بنابراین ، اگر به اندازه کافی این ویتامین را در سیستم خود نداشته باشید ، ممکن است به شدت بیمار شوید. افرادی که از داروهای ضد تشنج ، دیابت یا سوزش سر دل استفاده می کنند ، سطح ویتامین B12 پایینی دارند.

کمبود ویتامین D و B12 ، به ویژه ، ناراحتی تنفسی را در بیماران مبتلا به بیماری عروق کرونر افزایش می دهد.

چگونه سطح ویتامین D و ویتامین B12 را افزایش دهیم؟

خبر خوب این است که افزایش سطح این دو ویتامین واقعاً آسان است.

خروج از خانه هنوز برای شما ایمن نیست مگر اینکه دلیل خوبی برای این کار داشته باشید. اما شما هنوز هم می توانید به اندازه کافی نور خورشید دریافت کرده و ذخایر ویتامین D خود را دوباره پر کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که هر روز صبح به تراس خانه یا آپارتمان خود بروید و سی دقیقه زیر نور آفتاب باشید.

آیا ویتامین D می تواند از تاجگذاری جلوگیری کند؟

سه منبع اصلی ویتامین D عبارتند از:

 • تخم مرغ
 • پنیر
 • غلات غنی شده با ویتامین D
 • ماهی چرب

همچنین ممکن است نیاز به مصرف مکمل های ویتامین D داشته باشید.

مواد غذایی حاوی ویتامین B12 عبارتند از:

 • شیر نر
 • پنیر
 • ماهی
 • گوشت

اکثر مردم با علائمی مانند خستگی ، مشکلات حافظه ، اضطراب ، افسردگی ، درد استخوان و مفاصل و گرفتگی پا دست و پنجه نرم می کنند ، اما هیچ سرنخی در مورد کمبود اصلی ویتامین وجود ندارد که می تواند باعث ایجاد آن شود. شما می توانید از یک آزمایش خون ساده برای بررسی میزان نرمال بودن میزان ویتامین خود استفاده کنید.

برای ایمن ماندن چه کار دیگری می توانید انجام دهید؟

علاوه بر افزایش سطح ویتامین D و ویتامین B12 ، باید موارد زیر را نیز انجام دهید تا از موج سوم COVID-19 در امان باشید

 • واکسن بزن
 • پروتکل COVID را دنبال کنید
 • مدیریت دیابت
 • ایمنی خود را تقویت کنید

فقط به دلیل موارد کمتر گزارش شده ، نمی توانیم فکر کنیم که شیوع بیماری به پایان رسیده است. امواج بعدی ممکن است در راه باشد. نحوه رفتار ما در حال حاضر تعیین می کند که چقدر خطرناک خواهد بود. همه ما باید مراقب خود و رفاه عزیزانمان باشیمبه


برای آگاهی بیشتر:

فشار خون بالا و واکسن کرونا ، خطرناک یا بی ضرر
آیا ماساژ محل تزریق واکسن کرونا اشکالی ندارد؟
سه ویژگی برجسته دلتا را بشناسید

دیدگاهتان را بنویسید