گرتا تونبرگ: من به اجلاس تظاهرات تغییرات آب و هوا نخواهم رفت


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، گرتا تونبرگ، فعال محیط زیست سوئدی، می گوید که امسال به اجلاس تغییرات اقلیمی نخواهد رفت و آن را به “سبزشویی” متهم کرد.
Greenwashing نوعی تبلیغات یا بازاریابی است که در آن یک شخص، شرکت یا سازمان خود را در ظاهری دوستدار محیط زیست برای جلب توجه نشان می دهد. گرتا تونبرگ در یک جلسه پرسش و پاسخ برای معرفی جدیدترین کتاب خود در لندن گفت که رهبران و تأثیرگذاران جهان از نشست‌های بین‌المللی درباره تغییرات آب و هوایی برای جلب توجه و استفاده از انواع مختلف «شستشوی سبز» در این زمینه استفاده می‌کنند.
وی گفت: به دلایل زیادی به اجلاس امسال نخواهم رفت. امسال فضا برای جامعه مدنی بسیار محدود است. به طور کلی، اجلاس های تغییرات آب و هوایی نتیجه ای به همراه نخواهد داشت و سیستم را تغییر نمی دهد. تونبرگ همچنین نشست قبلی سال گذشته در گلاسکو را “شکست” خواند.
بیست و هفتمین کنفرانس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد در تاریخ 6 نوامبر (یکشنبه هفته آینده) در شهر تفریحی شرم الشیخ مصر آغاز می شود. در اوایل ژوئیه، گروهی از فعالان محیط زیست با نوشتن نامه ای سرگشاده، شایستگی مصر برای میزبانی این رویداد را زیر سوال بردند. به گفته این منتقدان، کارنامه حقوق بشر مصر “بد” است و با وجود هزاران زندانی عقیدتی، مصر کشور مناسبی برای میزبانی یک رویداد بین المللی محیط زیستی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید