4 قدم برای کنترل هوس غذایی هنگام خوردن آنچه دوست دارید


آیا اغلب می خواهید وقتی گرسنه نیستید غذا بخورید؟ آیا احساس می کنید هوس زیادی برای خوردن غذاهای خاص دارید؟ ناتوانی در مدیریت هوس ها می تواند آفت بهترین تلاش بسیاری از افرادی باشد که می خواهند وزن خود را کاهش دهند.

اما چرا چنین مشکلی وجود دارد؟ و چه کاری می توانید برای کنترل هوس های خود انجام دهید تا پرخوری نکنید و وزن خود را افزایش ندهید؟

هوس خوردن و خوردن چیزی در هنگام گرسنگی هیچ اشکالی ندارد. این مشکل زمانی ایجاد می شود که شما به طور مرتب هوس خوردن غذاهای خاص در زمانی که گرسنه نیستید می کنید.

اول ، اجازه دهید در مورد اینکه چرا مردم هوس می کنند صحبت کنیم. یکی از دلایل اصلی محدودیت غذایی و رژیم غذایی است. بله درست خواندید بسیاری از مطالعات نشان داده اند که برای اکثر مردم ، تلاش برای محدود کردن یا محروم کردن یک غذای خاص باعث می شود که شما آن را بیشتر میل کنید.

نه تنها این ، بلکه از آنجا که منع خود از خوردن برخی غذاها ذهنیت کمیابی ایجاد می کند ، به احتمال زیاد هنگام خوردن آن بیش از حد غذا می خورید یا از آن پرهیز می کنید. این طرز فکر کمبود یکی از دلایلی است که 97 of از رژیم گیرندگان نمی توانند وزن خود را کاهش داده و آن را حفظ کنند.

من گفتم “سعی کنید محدود کنید” زیرا اکثریت قریب به اتفاق افرادی که به خود اجازه نمی دهند غذاهای خاصی بخورند ، اعم از شیرینی ، میان وعده ، سرخ کرده یا هر چیز دیگری ، در نهایت “تسلیم” می شوند و اغلب آنها را بیش از حد مصرف می کنند.

فرض کنید تصمیم گرفته اید رژیم بگیرید (که امیدوارم دیگر هرگز این کار را نکنید!) و نمی توانید شکر بخورید. تصور کمبود ناشی از رژیم غذایی و محدودیت غذایی باعث می شود حتی بیشتر از حد معمول هوس شیرینی کنید. سپس به جلسه می روید و بسیاری از کوکی های خانگی خوشمزه در آنجا وجود دارد. قرار نبود چیزی بخورید ، اما چون آن را ممنوع کرده اید ، واقعاً مقداری می خواهید.

نمی توانید چشم از آنها بردارید. تصمیم بگیرید که فقط یکی به شما آسیب نمی رساند. سپس فکر کمیابی آغاز می شود. “من نمی دانم چه زمانی شیرینی های بعدی را می خورم ، بنابراین بهتر است تا جایی که می توانم سهم خود را بخورم!” بنابراین شما پنج عدد را می بلعید و به سختی آنها را مزه می کنید و چند جفت دیگر را در کیف خود می اندازید.

این را با کسی مقایسه کنید که غذای خود را محدود نمی کند ، بلکه صرفاً بر اساس نشانه های گرسنگی و سیری می خورد. او همچنین در تجمع حضور دارد. از آنجا که می داند می تواند هر زمان که می خواهد کوکی ها را بخورد ، طرز فکر کمیابی ندارد.

او سینی بیسکویت را می بیند و فکر می کند اگر واقعاً امشب برای خوردن کوکی علاقه دارد ، تصمیم می گیرد که ماکارونی نارگیلی بخورد. آمارتو بخورید ، از هر لقمه خوشمزه لذت ببرید و احساس رضایت کنید. او دیگر به کوکی ها فکر نمی کند و از بقیه شب لذت می برد.

این می تواند یک نوار سرکش در شما باشد یا آنچه من آن را اثر باغ عدن می نامم. شما در بهشت ​​هستید و همه چیز فراوان است ، اما تنها چیزی را می خواهید که نمی توانید داشته باشید. طبیعت انسان است.

اما اشتیاق شما چیزهای دیگری هم دارد. اغلب مردم واقعاً به چیزی غیر از غذا نیاز دارند ، اما از آنجا که غذا به راحتی در دسترس است و از نظر اجتماعی قابل قبول است ، آنها از غذا در تلاش برای برآوردن نیازهایی که غذا نمی تواند برآورده کند ، استفاده می کنند.

به عنوان مثال ، ممکن است شما بیش از حد ناراحت باشید زیرا تمام وقت کار می کنید ، اما همچنین در اوقات فراغت خود از مادر مبتلا به زوال عقل مراقبت می کنید و واقعاً به کمی زمان برای استراحت نیاز دارید. از آنجا که در هنگام استراحت احساس گناه می کنید ، شکلات می خورید تا احساس بهتری داشته باشید.

یا شاید عصبانی هستید زیرا دخترتان و دوست پسرش ، دومی که دوستش ندارید ، به طور موقت با شما زندگی کرده اند و شما نه حریم خصوصی دارید و نه برای خود وقت دارید ، علاوه بر این نظم دادن به خانه غیرممکن است و مناسب است شما. استرس زا به عنوان پاداشی برای تحمل همه اینها ، هر شب با یک پیمانه بستنی دوست شوید.

یا از مادرشوهر خود بخاطر تلاش های مداوم او برای درگیری با قدرت عصبانی هستید ، بنابراین شما به شدت یک کیسه چیپس سیب زمینی می خورید.

آن دلایل خوردن در واقع مربوط به غذا نیست. بیشتر پرخوری ها مربوط به غذا نیست. این در مورد استفاده از غذا برای برآوردن نیازهایی است که نمی تواند برآورده کند و حتی ممکن است از وجود آن آگاه نباشید.

به همین دلیل ، اگر می خواهید هوس هوس را متوقف کنید ، بسیار مفید است که در اعماق آنها بکشید و دریابید که واقعاً به چه چیزی نیاز دارید. پشت هر هوس ، تقریباً همیشه یک نیاز عاطفی وجود دارد که نادیده گرفته می شود.

اگر مشکل گرسنگی نباشد ، غذا آن را حل نمی کند. ممکن است برای چند دقیقه احساس بهتری داشته باشید ، اما پس از اتمام غذا ، همان مشکلاتی برای شما باقی می ماند که در وهله اول شما را وادار به خوردن کرد و با افزایش وزن مشکلات شما را افزایش می دهد.

برای درک آنچه واقعاً به آن نیاز دارید ، س questionsالات زیر را از خود بپرسید:

  • وقتی می خواهید غذا بخورید اما گرسنه نیستید معمولاً به چه نوع غذایی علاقه دارید؟
  • دلیل تمایل شما به آن چیست؟ به “چرا من آن را دوست دارم” یا “من نمی دانم” متوقف نشوید.
  • این غذاها برای نیازهای شما چه معنایی دارند؟ آیا به راحتی بیشتری نیاز دارید؟ آیا عصبانیت خود را بر روی آن کیسه چیپس برطرف می کنید؟

به عنوان مثال ، وقتی من نوجوان بودم ، مادرم اغلب به من می گفت که چه بخورم و چه نخورم. من از این و تلاش هایش برای کنترل آنچه در بدنم قرار می دادم ناراحت بودم. در بزرگسالی ، وقتی به مادرم رفتم ، به رغم او غذا دزدیدم.

او نمی دانست که من این کار را انجام می دهم ، و بدیهی است که من فقط به خودم آسیب می رسانم ، اما این کار را در واکنش به اتفاقاتی که در گذشته من رخ داده بود ، انجام می دادم. هنگامی که این را فهمیدم ، می توانستم از حمله به انبار شیرینی مادرم دست بردارم. آیا غذاهایی را که والدینتان در کودکی به شما اجازه نمی دادند بخورید؟

برخی از افراد به دلایل نوستالژیک هوس غذاهای خاصی می کنند. شاید هوس پای سیب مخصوص مادرتان می کنید چون دلتان برایش تنگ شده است و باعث می شود با خوردن “پای او” احساس نزدیکی کنید.

در اینجا یک مورد بزرگ وجود دارد: شاید شما به اندازه کافی از زندگی لذت نمی برید ، بنابراین به غذا به عنوان منبع اصلی لذت خود اعتماد می کنید. اگر این لذت در زندگی شما از بین رفته است ، چند ایده در پست من Sixty and Me با عنوان “گرسنگی شما برای چیست؟” لذت بیشتری در زندگی دارید یا غذا؟ “

گاهی اوقات ، شما هوس خوردن غذا می کنید زیرا خود را از این غذاها به عنوان یک رژیم غذایی مزمن محروم کرده اید ، اما اغلب چیزی عمیق تر در زیر آن هوس ها وجود دارد.

لیست غذاهای ممنوعه خود را حذف کنید

این کار را شروع کنید و به پرورش آنچه من طرز فکر فراوان می نامم بپردازم. می دانم ممکن است شما را بترساند که بدون قید و شرط به خودتان اجازه دهید هر غذایی را که دوست دارید بخورید. ممکن است در حال حاضر نسبت به برخی غذاها احساس درماندگی کنید. ممکن است فکر کنید که با شروع غذا خوردن غذاهای مورد علاقه خود را متوقف کنید.

می بینم. من هم چنین احساسی داشتم. اما این به این دلیل است که شما این غذاها را در گذشته محدود کرده اید. شما آنها را کمیاب می دانید ، بنابراین آنها را بیشتر می خواهید. اما اگر به بدن خود گوش دهید ، به شما نمی گوید تمام روز کیک بخورید زیرا احساس وحشتناکی خواهید داشت.

ممکن است کمی طول بکشد ، اما هنگامی که طرز فکر فراوانی را برقرار کردید ، ندای آن غذاها را احساس نخواهید کرد و به خود اعتماد خواهید کرد و این آزادی را احساس خواهید کرد که بتوانید آنچه را دوست دارید بدون خروج از ریل بخورید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه پرورش طرز فکر فراوان ، مقاله شصت و من “چگونه از غذای تعطیلات بدون چاق شدن لذت ببرید” را مطالعه کنید.

آگاهانه غذا بخورید و در حین غذا خوردن چند کار را انجام ندهید

وقتی این غذاها را که خیلی دوست دارید می خورید ، چرا توجه نکنید و از هر لقمه لذت ببرید؟ آنقدر بیشتر از آن لذت خواهید برد که کمتر راضی می شوید و هوس های شما از بین می رود. در وب سایت من ، می توانید یک تقویم 30 روزه تغذیه آگاهانه رایگان را بارگیری کنید که به شما کمک می کند انگشتان پای خود را در یک مرحله به مرحله به خوردن آگاهانه تبدیل کنید.

دریابید که نیاز شما در حال گذراندن چه چیزی است

دریابید که چه چیزی در زیر میل به غذا خوردن در زمانی که گرسنه نیستید ، وجود دارد و به آنچه که واقعاً به آن احتیاج دارید ، میل کنید. برای انجام این کار ، به این سوالات فکر کنید:

  • قبل از اینکه بخواهید غذا بخورید چه خبر بود؟
  • چه افکار و احساساتی داشتید؟
  • از خوردن غذا چه چیزی می تواند شما را منحرف کند؟
  • به نظر شما واقعاً به چه چیزی نیاز دارید؟
  • اگر غذا خوردن یک گزینه نبود حالا چه می کردید؟

بنابراین در نظر بگیرید که در صورت خوردن این غذا چه احساسی خواهید داشت و آن را با احساسی که در صورت عدم خوردن آن احساس می کنید مقایسه کنید. یک انتخاب عمدی انجام دهید.

فوریت را پیمایش کنید

آخرین روش برای مدیریت هوس ها یک تکنیک آگاهی به نام Urge Surfing است. میل به خوردن در زمان گرسنگی نداشتن ، یا خوردن زیاد شکر یا نوشیدن زیاد ، مانند امواج اقیانوس است. شدت آنها افزایش می یابد ، اوج می گیرد و سپس حل می شود.

اگر تا به حال در اقیانوس شنا کرده اید ، می دانید هیچ راهی برای غلبه بر این امواج وجود ندارد. شما نمی توانید در برابر آنها مقاومت کنید یا با آنها بجنگید ، یا حتی ممکن است غرق شوید. شما باید با آنها حرکت کنید. موج سواری فوری شامل توجه به ضربه ، سپس اجازه می دهد تا به آرامی بدون مبارزه با آن یا ضربه زدن به توپ های خود عبور کند.

به عنوان مثال ، وقتی در مورد یک پروژه در محل کار استرس دارید و احساس می کنید برای بهتر شدن غذا می خورید ، با خود بگویید “متشکرم ، اما غذا خوردن وقتی گرسنه نیستم به من کمک نمی کند این پروژه را انجام دهم” و فقط نادیده بگیرید انگیزه چند دقیقه دیگر می گذرد.

موج سواری فوری یک راه عالی است که به ما اجازه می دهد رفتارهایی را انتخاب کنیم که ما را به سوی آنچه واقعاً در زندگی می خواهیم ، یعنی شادی طولانی مدت ، به جای لذت بردن سریع و زودگذر ، هدایت کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه انجام آن ، به قسمت 66 پادکست کاهش وزن برای Foodies گوش دهید ، و قسمت 67 دارای مدیتیشن موج سواری هدایت شده است که می توانید در مواقع احساس نیاز به غذا اما گرسنه نباشید.

راه برای تبدیل شدن به هوس ها در گذشته مستلزم این است که بدانید غذا برای بدن شما سوخت است ، بلکه منبع لذت است. پس از سالها رژیم گرفتن و تفکر محدود کننده در مورد غذا ، بسیاری از مردم به سختی می توانند به خود اجازه دهند آنچه را که می خواهند و بدن آنها می خواهد بخورند و از غذا واقعاً لذت ببرند. به همین دلیل است که ما در مورد غذاهای خاص به عنوان “گناه” می شنویم در حالی که در واقع غذا فقط غذا است.

استفاده از این چهار استراتژی زمانی که احساس می کنید غذا می خورید اما گرسنه نیستید ، به شما در ایجاد عادات غذایی مثبت کمک می کند که به شما این امکان را می دهد که از غذاهای مورد علاقه خود بدون پرخوری لذت ببرید.

آیا به نظر می رسد هوس غذاهای ممنوعه کرده اید؟ چه کسی در ابتدا این غذاها را ممنوع کرد؟ وقتی غذاهایی را که واقعاً می خواهید دریافت کنید ، چه اتفاقی می افتد؟ فکر می کنید ذهنیت کمیابی دارید؟ عادات غذایی خود را بررسی کنید؟ آیا سعی کرده اید تمایل خود را برای غذا خوردن در زمانی که گرسنه نیستید کنترل کنید؟