5 بهترین مواد مغذی ضد پیری | گلندا بریتون ، RHN


بیایید با … شروع کنیم پیری چیست؟

بالا رفتن سن ، تخریب پیشرونده ساختارها و فرایندهای بدن است. دانشمندان هنوز در تلاشند تا علل پیری را بشناسند. برخی از نشانگرهای موجود عبارتند از:

پیری سلول

پیری سلولی ناشی از استرس اکسیداتیو است که زمانی رخ می دهد که آنتی اکسیدان ها کافی نیستند. این می تواند در بسیاری از بیماری های مزمن از جمله دیابت ، سرطان ، بیماری مزمن کلیه ، بیماری های عصبی (آلزایمر و پارکینسون) و بیماری های قلبی عروقی نقش داشته باشد.


فنوتیپ

پیشرفت سن افراد را می توان از فنوتیپ آنها ، که ترکیبی از ترکیب ژنتیکی و عوامل خارجی مانند رژیم غذایی ، شیوه زندگی و محیط است ، فهمید.


اپی ژنتیک

مطالعه اینکه چگونه رفتارها و محیط شما می تواند باعث تغییراتی شود که بر نحوه عملکرد ژن های شما تأثیر می گذارد


تلومرها

اغلب با خوشه های پلاستیکی در انتهای بند کفش مقایسه می شود. تلومرها در انتهای کروموزوم ها یافت می شوند و در کمک به حل شدن آنها مهم هستند. هر بار که سلول تقسیم می شود ، تلومر کوتاه تر و کوتاه تر می شود. دانشمندان می توانند از طول تلومر برای تعیین سن سلول و تعداد کپی های دیگر استفاده کنند.

نقش رژیم غذایی و شیوه زندگی در پیری و طول عمر

فعالیت منظم ، خواب کافی ، مصرف متوسط ​​الکل و مصرف رژیم غذایی سالم همه عوامل سبک زندگی هستند که می توانند خطر بیماری ها و مرگ و میر را کاهش دهند.

رژیم غذایی سالم با کاهش التهاب می تواند برخی تغییرات مرتبط با سن را بهبود بخشد. غذاهایی که با کاهش التهاب مرتبط هستند شامل غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا 3 ، چربی های سالم و غذاهای غنی از فیبر مانند غلات کامل ، سبزیجات و میوه ها است.


5 بهترین ماده مغذی برای طول عمر

1. کوآنزیم Q10

یک ترکیب محلول در چربی در قلب ، کلیه ها ، کبد و لوزالمعده انسان یافت می شود. سطوح CoQ10 را می توان با استرس اکسیداتیو ، بیماریهای میتوکندری ارثی و استفاده از استاتین کاهش داد. این کمبود با دیابت نوع 2 ، فیبرومیالژیا ، سرطان ، عصبی و بیماری های قلبی مرتبط است.

این ماده را می توان از احشاء (کبد ، کلیه ، قلب) ، ساردین ، ​​شاه ماهی ، بادام زمینی ، اسفناج و کلم بروکلی تهیه کرد.

2. اسیدهای چرب امگا 3

این ماده به افزایش سطح پروتئین ضد التهابی کمک می کند و خطر برخی بیماری ها مانند سرطان سینه ، بیماری های قلبی ، فشار خون بالا و پوکی استخوان را کاهش می دهد.

در حالی که غذاهای گیاهی مانند گردو ، کتان ، چیا و دانه های شاهدانه حاوی O3 وجود دارد ، تبدیل به امگا 3 سالم تر در ماهی های چرب مانند ماهی قزل آلا ، ساردین ، ​​شاه ماهی ، ماهی خال مخالی ، آنچوی و روغن جگر ماهی یافت می شود.

3. پروبیوتیک ها و پری بیوتیک ها

راه دیگر برای ترویج پیری سالم ، حمایت از میکروب های موجود در دستگاه گوارش است که به عنوان میکروبیوتای روده شناخته می شود. مطالعات نشان می دهد که چگونه صدساله های کشورهای مختلف جهان دارای باکتری های خاصی هستند که به عملکرد سیستم ایمنی بدن ، شاخص توده بدن ، عملکرد بهتر مغز و هموستاز سالم (تعادل) کمک می کند.

غذاهای تخمیر شده (پروبیوتیک) مانند ماست (بدون شیرینی ، ارگانیک ، کامل) ، کفیر ، کلم ترش ، میسو ، ترشی های طبیعی تخمیر شده تنها برخی از غذاهایی هستند که حاوی باکتری های خوب برای حمایت از میکروبیوتای روده هستند.

تنوع باکتری های روده نیز شاخص سلامتی است ، بنابراین حتماً غذاهای متنوعی بخورید که به “تغذیه” باکتری های خوب کمک می کند. نوعی کربوهیدرات موجود در غذاهایی مانند تره ، سیر ، پیاز ، مارچوبه ، کنگر فرنگی اورشلیم ، کاسنی ، جو دوسر ، گندم ، نخود و سویا.

4. ویتامین های گروه B

افزایش سطح هموسیستئین نشانگر پیری در بدن است و با افزایش خطر بیماری های قلبی ، بیماری آلزایمر ، از دست دادن استخوان و شکستگی استخوان ارتباط دارد. بدن برای متابولیسم هموسیستئین از جمله B6 ، B9 و B12 به مقداری تغذیه نیاز دارد.

منابع خوب ویتامین B عبارتند از: جگر ، تخم مرغ ، ماهی تن ، بره ، حبوبات ، برنج قهوه ای ، سبزیجات برگ سبز تیره ، مخمر تغذیه ای ، شیر و ماست.

5. رسوراترول

پلی فنول دارای اثرات آنتی اکسیدانی ، ضد التهابی ، ضد پیری و ضد سرطان است.

این ماده عمدتا در پوست انگور ، شراب قرمز ، آب انگور ، زغال اخته ، قره قاط و بادام زمینی یافت می شود.

حرف آخر …

شیوه زندگی و عوامل رژیم غذایی می توانند نقش مهمی در پیری سالم ایفا کنند. گنجاندن این مواد مغذی در رژیم غذایی یا دریافت آنها از طریق مکمل می تواند از برخی از بیماری های مزمن مرتبط با افزایش سن جلوگیری کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر یا تعیین اینکه آیا این مواد مغذی ممکن است برای برنامه کلی سلامت شما مفید باشد ، لطفاً با من تماس بگیرید یا با پزشک متخصص واجد شرایط خود صحبت کنید.

منابع:

https://www.who.int/mediacentre/news/releases/2015/older-persons-day/fa/

https://nyaspubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1196/annals.1332.007

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5991498/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2829866/

https://www.who.int/publications/i/item/924120916X

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5991498/

https://fullscript.com/blog/dieta-antinflammatoriahttps://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27676296/دیدگاهتان را بنویسید